Co pan na to, inżynierze. Pierwszy Kongres Kogeneracji


05-07-2019 21:15:43

W ostatnim dniu „Europejskiego tygodnia zrównoważonego rozwoju”, 5 czerwca br. w Hotelu „Król Kazimierz” w Kazimierzu Dolnym spotkali się politycy i wytwórcy energii na I Kongresie Kogeneracji. Kongres obradował z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz podsekretarza stanu w ministerstwie środowiska Sławomira Mazurka.

***

Na początku obrad zebrani uhonorowali tytułem „Przyjaciel Kogeneracji” ministra Krzysztofa Tchórzewskiego (foto), który przy tej okazji wyznał, że jest zwolennikiem rozwoju kogeneracji i widzi w niej wiele pozytywnych cech w tym bardziej efektywne wykorzystanie surowców energetycznych oraz jeden z czynników ekologizacji gospodarki. Pochwalił się, że elektrociepłownia w Siedlcach (miasto pochodzenie Ministra) była jedną z pierwszych produkujących ciepło i energię elektryczną w oparciu o gaz ziemny.

***

Znacznie większe bloki gazowe (500 i 700 megawatowe) zapowiedział prezes PGNiG Termika SA, które mają niebawem zostać wybudowane w Warszawie na Żeraniu i na Siekierkach. A mgr inż. Teresa Laskowska- dyrektor Biura Krajowej Izby Gazownictwa poinformowała, że pierwszy z bloków (Żerań) będzie mógł wykorzystywać domieszki wodoru w metanie, a drugi może w całości korzystać z tego ciągle badanego paliwa. W Centralnym Laboratorium PGNiG trwają intensywne prace nad domieszkami wodoru w przesyłanym sieciami gazowymi paliwie. Pani Dyrektor zapowiedziała ogromny wzrost zużycia paliwa gazowego w Polsce, do czego przygotowane są polskie sieci przesyłowe gazu.

***

Rozwojowi kogeneracji będzie sprzyjać dekarbonizacja energetyki. O kogeneracji myślą także producenci energii z odpadów komunalnych. Padła też – niestety- informacja, że obecnie budowane zakłady termicznego unieszkodliwiania odpadów są ostatnimi dotowanymi środkami Unii Europejskiej.  

                                                                       H.P.

 

Komentuje Waldemar Rukść

12-13
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl