Giełda wynalazków i projektów. Bliskie spotkania z przemysłem


05-07-2019 21:35:45

Międzynarodowe Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach nabierają znaczenia. Od początku (tzn. od 12 lat) założeniem tej imprezy jest wspieranie promocji i komercjalizacji wynalazków przemysłowych szczególnie ważnych dla ochrony środowiska i bezpieczeństwa w przemyśle ciężkim, transporcie i górnictwie. Formuła ta się sprawdziła, bo co roku w katowickim Spodku jest coraz więcej wystawców, a wynalazki - coraz ciekawsze.

Zaletą pokazywanych na Targach innowacji jest ich bliskość do praktyki przemysłowej. Nie są to więc rozwiązania sensacyjne, za to praktyczne i "dedykowane". Stałym uczestnikiem INTARG-u jest Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie. I tego roku wystąpiła z serią ważnych innowacji przemysłowych. Niektóre z nich już trafiają do przemysłu.

Wizja maszynowa

W przemyśle wydobywczym w ramach modernizacji techniki dźwigowej zamiast stalowych linek stosuje się sploty stalowo-poliuretanowe. Aby ocenić jakość takich splotów w trakcie pracy, konieczne jest określenie zarówno stanu technicznego lin stalowych, jak i stanu powierzchni płaszcza poliuretanowego. Obecne sposoby oceny są wysoce niedoskonałe i zawodne. Przed każdym cyklem biegu windy, w którym mają być przewożone osoby, pas musi być sprawdzony wzrokowo pod kątem ewentualnych pęknięć, co jest czasochłonne. Katedra Inżynierii Maszyn i Transportu zaproponowała metodę i urządzenie do oceny stanu technicznego powierzchni cięgien przy wykorzystaniu systemu widzenia maszynowego w zakresie podczerwieni. Jest to skuteczniejsze od wizji komputerowej, która koncentruje się głównie na przetwarzaniu obrazu. Wizja maszyny wymaga użycia dodatkowych urządzeń wejścia / wyjścia i sieci komputerowej do przesyłania uzyskanych informacji do innych elementów systemu analizującego. Metoda została opatentowana. Autorami patentu są prof. dr hab. inż. Jerzy Kwaśniewski dr inż. Szymon Molski dr inż. Tomasz Krakowski dr inż. Hubert Ruta.

Remont systemowo

W kategorii IT nagrodzono na Targach Inteligentny System Zarzadzania procedurami remontowo-diagnostycznymi z automatyczną korekcją – InCOR Autorstwa Michała Turka, Dariusz Pałki, Rafała Budzisza, Wojciecha Chmiela Jana Derkacza, Andrzeja Dziecha. Jest to wspólne dzieło AGH i fachowców z firmy Doosan Babcock Energy Polska S.A. System opracowano by usprawnić remonty w warunkach coraz bardziej złożonego systemu produkcyjnego, wykorzystując rozszerzoną rzeczywistośc (augmented reality) do wizualizacji obiektów remontowych w przestrzeni 3D i do wsparcia pracownika podczas skomplikowanych procedur naprawczo-remontowych. System składa się z Platformy Zarządzania Procesami Bazy Wiedzy, Modułu Rozpoznawania Obiektów i Zagrożeń (to jednostka stosująca innowacyjne algorytmy maszynowego uczenia, przetwarzania obrazu i optymalizacji), Indywidualnego Systemu Diagnostycznego (zbiera dane o funkcjach życiowych i stanie pracowników),Repozytorium Bazy Wiedzy, Semantycznej Wyszukiwarki. Dla każdego z tych modułów opracowano oryginalne podsystemy wykonawcze. InCOR pozwala na szybką orientację w gąszczu procedur dotyczących trybu diagnostyki i remontów.

Mieć oko na pożar

Bezpieczeństwo każdego obiektu przemysłowego zapewni System detekcji dymu i ognia za pomocą kamery monitoringu wizyjnego – DESMOFI. Działa na podstawie analizy obrazu pochodzącego z cyfrowej kamery dozoru wizyjnego przy użyciu wysokowydajnej platformy obliczeniowej z programem komputerowym. System obejmuje też interfejs alarmowania operatora systemu o wystąpieniu potencjalnego zagrożenia w celu jego weryfikacji. Dotąd zagrożenie pożarowe wykrywane jest z reguły przy pomocy czujników dymu, a więc dopiero, gdy dym dotrze do czujnika. Jeśli jednak zagrożenie pożarowe wystąpi w dużych pomieszczeniach lub na zewnątrz, wykonanie instalacji ostrzegającej o zagrożeniu może być niemożliwe. Rozwiązaniem jest zastosowanie kamer CCTV w połączeniu z zaawansowaną analizą obrazu opartą o algorytmy uczenia statystycznego i maszynowego. Pole widzenia takiej kamery może obejmować duży obszar.

Jak w jaskini lodowej

Producenci materiałów wykończeniowych rzadko zwracają uwagę na akustykę pomieszczeń. Projekt panelu akustycznego inspirowanego materiałami o naturalnych właściwościach odbijających może być hitem zarówno wnętrz mieszkalnych jak i pomieszczeń biurowych. Zespół Prof. dr hab. inż. Jerzego Wiciaka połączył siły AGH i Akademii Sztuki Pięknych im J. Matejki w Krakowie tworząc niezwykły panel ozdobny w wyniku badań akustycznych przeprowadzonych na…. Spitsbergenie, m.in. w jaskiniach lodowych (na zdjęciu). Dodatkowo wykonano obszerną dokumentację fotograficzną i te dane wykorzystane zostały do stworzenia propozycji panelu. Cechą struktur formowanych przez naturę jest ich niepowtarzalność, która może znaleźć odzwierciedlenie zarówno w materiale z jakiego wykonany jest produkt jak i w jednostkowym, rzemieślniczym sposobie produkcji. Dokonano odpowiedniego doboru materiałów (lawy wulkanicznej i szkła) oraz struktury przestrzennej by uzyskać efekt o dużych walorach plastycznych, zbliżony do form naturalnych.

jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

12-13
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl