Efekty-defekty


05-07-2019 22:01:39

Wynalazczość wysoko ceniona ( obok racjonalizacji) w poprzednim ustroju wiele straciła na znaczeniu po szerokim otwarciu na świat jakby zapanowało przekonanie, że tam już wszystko wynaleziono.  W istocie jeśli się coś jeszcze wynajduje to głównie w humanistyce i naukach społecznych. Czytelnik tyg. Angora zwraca np. uwagę, że  środowisko feministek skupionych wokół Wysokich Obcasów (Gazeta Wyborcza), aby podnieść prestiż i znaczenie pozycji zawodowej kobiet wynajduje coraz to nowe nazwy. Mamy więc np. naukowczynię, wójcinę, profesurę,  ministrę...

Ostatecznie to są Wysokie Obcasy, a nie Tęga Głowa.

Polacy piją obecnie więcej niż w czasach PRL-u – pisze Dziennik Łódzki.- Dorosły mieszkaniec Łódzkiego wypija przeciętnie w ciągu roku ponad 9 litrów czystego alkoholu. Nadal najwięcej pijemy piwa, ale coraz większą popularnością cieszą się tzw. małpki, których dziennie wypijamy już 3 miliony.

Jest to jeden z tych sukcesów, które udało się osiągnąć bez pomocy Unii Europejskiej.

Na sesji 25 kwietnia radni zajmą się m.in. uchwałą „ w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie Rzekuń”- pisze Tygodnik Ostrołęcki.- Chodzi o przekazanie gminie 250 tys. zł na budowę tężni solankowych. Planowany łączny koszt zadania to kwota 2 500 000 zł, a okres realizacji - lata 2019- 2020.

Jeśli rząd jest dobry dla krów i świnek ( obiecane na przedwyborczym spotkaniu w pobliskim Kadzidle   po 500 zł dla pierwszych i po 100 dla drugich) to wójt ma wręcz moralny obowiązek być równie dla ludzi łaskawy.

Tak jak nie wszystko złoto co się świeci, tak nie wszystko zło, co z PRL-u.  O ile np. dziś główna cnotą Polaków jest przedsiębiorczość, to w poprzednim ustroju była kreatywność, co przypomina we wspomnianym już tyg. Angora  red . Rajczyk. PRL- niemal przez cały okres swego istnienia zmagał się niedoborem papieru toaletowego. Racjonalizatorzy proponowali, by wobec braku surowców zmienić szerokość rolki. Zwężenie rolki miało dać większą liczbę gotowego produktu i dzięki temu trafić do większej liczby potrzebujących. 

Nie jest natomiast prawdą, że również kabanosy i parówki powstały wówczas jako odpowiedź na  wąskie gardło przemysłu mięsnego. Takie skojarzenie mogłyby niepotrzebnie budzić ciepłe uczucia dla PRL-u , szczególnie u dzieci. 

Nauka i technika wciąż tworzy nowe narzędzia , które pozwalają  coraz lepiej widzieć, coraz więcej wiedzieć. Internetowy serwis pod nazwą Zintegrowany Informator Pacjenta ujawnił np. wiele niezwykłych przypadków medycznych jakie miały miejsce w różnych placówkach zdrowia na terenie kraju, nie mniej ciekawych niż głośne swego czasu przyszycie palca, czy wycięcie zdrowej nerki. Jak odnotowała Wyborcza. biz- pacjentowi ze Śląska lekarz przypisał tabletki dopochwowe, a tamtejszy szpital przyjął poród od bezpłodnej kobiety. Pewna pani z Warszawy dowiedziała się z ZIP, że stomatolog wyleczył jej 6 zębów, choć była u niego tylko raz , na scalingu. Jeszcze wydajniejsza była logopedka z Łodzi, która 100 razy przyjęła małego pacjenta, choć ten był tylko raz w gabinecie. Zdarza się, że postęp naukowo-techniczny i dziś bywa  wrogiem człowieka pracy.

Ciepło przyjęła Warszawka manifestacje w Londynie przeciwko ekstradycji do USA twórcy portalu WikiLeaks   Juliana Assange'a. Pełne zrozumienie znalazły w kręgach politycznych  hasła wykrzykiwanie w Londynie, że nie można karać za odkrywanie prawdy,  otwieranie oczu ludziom i narodom.

Znów się okazało:- cudze chwalicie swego nie znacie – wszak całkiem niedawno kilka pań odkryło (do naga) pewnego senatora, a Marek Falenta  prawdziwe poglądy kilku czołowych polityków. Ani dla pań, ani dla Falenty   nie było jednak ani zrozumienia, ani wybaczenia...nie mówiąc o wdzięczności. hen

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl