Budowy Roku świecą przykładem


20-07-2019 15:15:38

XXIX Konkurs „Budowa Roku" dobiegł końca. Organizator – Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) – zaplanował uroczyste wręczenie nagród niemal dokładnie w 85. rocznicę powstania Związku - 26 czerwca. Wyróżnione obiekty są chlubą polskiego budownictwa, w każdej z 9 kategorii reprezentują najwyższą klasę pod względem techniczno-użytkowym.

Na gali wręczenia nagród i pamiątkowych statuetek poza laureatami obecni byli przedstawiciele organizatorów i patronów: Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIR), Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz licznych organizacji i stowarzyszeń budowlanych. Gratulacje przekazywali m.in. Artur Soboń, sekretarz stanu w MIR, Norbert Książek, Główny Inspektor Nadzoru, szefowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Instytutu Techniki Budowlanej, Izby Projektowania Budowlanego.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zwrócił w swym przesłaniu uwagę zwłaszcza na uwzględnianie przez czołowe firmy i projektantów współczesnych wymogów funkcjonalności i dostępności obiektów, co współgra z rządowym Programem Dostępność Plus a także programem Mieszkanie+, który koncentruje się na kompleksowo zaprojektowanych realizacjach osiedlowych w odróżnieniu od często chaotycznej i rozproszonej zabudowy z początku transformacji. Wspomniał o niebagatelnej kwocie 237 mld zł z Programu Infrastruktura i Środowisko, jaką polskie budownictwo infrastrukturalne otrzymało w dwóch ostatnich perspektywach finansowych. Tu warto zwrócić uwagę, że w Konkursie od lat dominują obiekty kubaturowe, mieszkaniowe, które na ogół nie są finansowane z funduszy europejskich.

Artur Soboń (MIR) zapewnił zebranych, że nowe otoczenie prawne budownictwa, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo, jest i będzie tworzone w porozumieniu ze środowiskami budowlanymi. Być może jeszcze w tej kadencji uda się uchwalić nowe Prawo Budowlane.

Budowa Roku ma już swoją tradycję i pozycję najpoważniejszego forum bieżącej oceny budowlanych osiągnięć technicznych.

- Idea organizacji Konkursu zrodziła się z początkiem polskiej samorządności, co w połączeniu z 85-letnią historią Związku czyni go jeszcze bardziej wartościowym - podkreślił przewodniczący PZiTB Ryszard Trykosko. Zwrócił też uwagę na uzależnienie architekta od partnerów, konstruktora i inżyniera, co było wyraźną wskazówką, że Budowa Roku nie jest jeszcze jednym konkursem architektonicznym, lecz ma na celu promowanie najlepszych osiągnięć technicznych i funkcjonalnych. Od lat Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczy inż. Zdzisław Binerowski, który i tym razem stwierdził wysoki poziom rywalizacji oraz zaangażowanie wybitnych fachowców, wchodzących w skład Jury. Może warto, by adepci specjalności budowlanych, zarówno uczniowie jak i studenci, mogli się na miejscu zapoznać z tymi nowoczesnym realizacjami jako dobrym wzorem fachowości.

Do finału Konkursu dotarły 33 obiekty. Nagrody I stopnia zdobyło 16 realizacji:

 • Park Moniuszki I Etap w Mysłowicach (Wykonawca - NEXX Sp. z o.o. Goczałkowice- Zdrój)
 • Osiedle Viridis w Gdyni przy ul. Janiny Porazińskiej (EUO-STYL Construction Sp. Z o.o.Gdańsk)
 • Budynek mieszkalny wielorodzinny SIERAKOWSKIEGO II w Warszawie (PBM Południe S.A. Warszawa)
 • Budynek mieszkalno-usługowy wielorodzinny z podziemną halą garażową w Poznaniu przy ul. Gąsiorowskich (BUDIMEX S.A. Warszawa)
 • Business Garden Poznań etap II w Poznaniu, ul. Pastelowa (PORR S.A. Warszawa)
 • Budynek biurowy z garażem podziemnym i miejscami parkingowymi wraz z przyłączami i układem drogowym w Radomiu przy ul. Wrocławskiej (Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Budownictwa ŁUCZ-BUD Sp. z o.o. Radom)
 • Business Garden Poznań etap II w Poznaniu, ul. Pastelowa (PORR S.A. Warszawa)
 • Zespół Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu (BUDIMEX S.A. Warszawa)
 • CEDET (Centralny Dom Towarowy) w Warszawie przy ul. Kruczej (Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. Gdańsk)
 • Kompleksowe odnowienie budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie przy ul. Marszałka J. Piłsudskiego – prace konserwatorskie, restauratorskie i remontowe, realizacja projektu kluczowego SKOZK na lata 2017-2020 (Konsorcjum firm DeS Henryk Dowigier, Anna Dowgier Sp. jawna Kraków, Konserwacja Zabytków Piotrowski, Kosakowski sp. jawna Kraków.
 • Budowa budynku produkcyjno-magazynowego z częścią socjalno-biurową i instalacjami technicznymi przy ul. Napoleona 2, Kobyłka (BUDIMEX S.A. Warszawa)
 • Budowa hali magazynowej, budynku biurowo-produkcyjnego, budynku pompowni ze zbiornikiem wody p.poż. wraz z infrastrukturą zewnętrzną w Częstochowie przy ul. Bojemskiego (Kompleksowa Obsługa Budownictwa KOBNEXT Sp. Z o.o. Częstochowa)
 • Zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S3 na terenie województwa dolnośląskiego, na odcinku od węzła Lubin Północ (bez węzła) do węzła Jawor Wschód (z węzłem) w podziale na zadania: IV, V, I. (Motal- Engine Cantral Europe S.A.. Mota Engine Engenharia e Constructao S.A., Budimex S.A./Ferrovial Agroman S.A., Eurovia Polska S.A. /Warbud S.A.)
 • Chłodnia kominowa wraz z wyposażeniem, z przeznaczeniem dla Bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II (Uniserv S.A. Katowice)
 • Budynek wielofunkcyjny Centrum Marszałkowska w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej (Korporacja Budowlana DORACO Sp. Z o. o. Gdańsk)
 • Centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe „Nowa Stacja” w Pruszkowie przy ul. Sienkiewicza (KARMAR S.A. Warszawa)
 • Budynek biurowo-usługowy WIZARD w Warszawie przy ul. Czarodzieja (ZIEL-BUD Rukat Wojciech Warszawa).

Zygmunt Jazukiewicz

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl