Co pan na to, inżynierze. Polonijni nawet z Australii


20-07-2019 16:06:11

 

Tradycją Światowych Zjazdów Inżynierów Polskich jest, że zasłużeni polonijni inżynierowie zostają przy tej okazji uhonorowani tytułami Złotego lub Srebrnego Inżyniera Przeglądu Technicznego. Laury odbierali już inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie prężnie działają polonijne stowarzyszenia techniczne, honorowaliśmy też inżynierów z Francji czy Niemiec.

***

W tym roku jeden z laureatów, Andrzej Enkelman (na zdjęciu obok prezes NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny), mechanik po Uniwersytecie w Adelajdzie, dotarł do Krakowa aż z Australii. Jego najbardziej spektakularną zasługą dla Polski była skuteczna homologacja „malucha”- fiata 126 p w kraju kangurów. Z Australią była też związana przez kilka lat inż. Anna Stokłosa – dzisiaj mieszkanka Krakowa, współwłaścicielka hotelu City. W Australii zaprojektowała pierwsze SPA, w Polsce wybudowała swój własny obiekt, którym administruje.

Inż. Krzysztof Grządziel z Włocławka (drugi z lewej) jest twórcą i współwłaścicielem największej w Europie fabryki zakrywek do żywności spółki  Guala Closures, która tak ceni jego fachowość, że utrzymuje go na stanowisku prezesa Zarządu firmy.

Tytuł otrzymał również prof. Zbigniew Piasek, wybitny kartograf po Politechnice Krakowskiej. To doktor h.c. jednej z ukraińskich uczelni i współtwórca  „Encyklopedii Polonii”.

***

Dr inż. Janusz Romański (drugi z prawej, obok rektora AGH T. Słomki) mieszka w USA, gdzie jest prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich. Jest materiałoznawcą po Politechnice Gdańskiej, w USA uczestniczy w pracach nad projektowaniem różnych obiektów latających. hp

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl