Parlament 500 milionów. Prezydium w komplecie


20-07-2019 16:28:13

Pierwsze posiedzenie plenarne nowego Parlamentu Europejskiego dziewiątej kadencji odbyło się 02-04.07. w Strasburgu. Posłowie 9. Kadencji, wybrani spośród 190 partii politycznych w 28 państwach członkowskich, głosowali nad kandydatami na przewodniczącego na 2,5-letnią kadencję, czternastu wiceprzewodniczących oraz pięciu kwestorów. W drugiej turze głosowania na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego posłowie  wybrali Davida Sassoliego, który zdobył 345 z 667 ważnych głosów.

David Sassoli pokonał kandydatkę Zielonych/EFA Ska Keller (Niemcy), kandydata Zjednoczonej Lewicy Europejskiej – Nordyckiej Zielonej Lewicy Sira Rego (Hiszpania) oraz kandydata Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Jana Zahradila (Czechy).

Nowy przewodniczący PE urodził się w 1956 r. we Florencji. W Parlamencie Europejskim zasiada od 10 lat, W maju 2019 r. został wybrany po raz trzeci na posła z listy lewicowej Partii Demokratycznej. Będzie przewodniczył Parlamentowi do stycznia 2022 r. W krótkim przemówieniu wygłoszonym w Strasburgu bezpośrednio po głosowaniu, przewodniczący Sassoli powiedział: - W ostatnich miesiącach wielu oczekiwało końca naszego europejskiego przedsięwzięcia, podsycało podziały i konflikty, wywołując smutne wspomnienia z naszej historii. Natomiast obywatele pokazali, że nadal wierzą w tę nadzwyczajną drogę, jedyną, która jest w stanie odpowiedzieć na stojące przed nami globalne wyzwania. Musimy mieć siłę, by wznowić proces integracji, zmienić Unię, tak by móc lepiej reagować na potrzeby naszych obywateli, udzielać prawdziwych odpowiedzi na ich obawy i coraz bardziej rozpowszechnione poczucie przegranej.

Do priorytetowych obszarów działań PE w swojej kadencji zaliczył m.in.: bezrobocie wśród młodzieży, migrację, zmiany klimatu, rewolucję cyfrową, nową równowagę sił w świecie. Wszystkie wymagają nowych pomysłów i odwagi.

Jedną z 14 wiceprzewodniczących PE został Ewa Kopacz (Europejska Partia Ludowa), uzyskując w 1. turze 461 głosów na 661 europosłów. Była premier jest jedynym wiceprzewodniczącym z Polski, ponieważ  drugi z polskich kandydatów, Zdzisław Krasnodębski, nie uzyskał wystarczającego poparcia w trzeciej turze – zdobył 85 głosów i przegrał z Włochem Fabio Massimo Castaldim z Ruchu Pięciu Gwiazd. Wiceprzewodniczący, których kadencja będzie trwać również 2,5 roku, mogą w razie potrzeby zastępować przewodniczącego, w tym również przewodniczyć posiedzeniom plenarnym. Są oni także członkami Prezydium Parlamentu Europejskiego, które określa zasady sprawnego funkcjonowania Parlamentu. Prezydium sporządza m.in. wstępny projekt budżetu Parlamentu i podejmuje decyzje w sprawach administracyjnych, kadrowych i organizacyjnych.
Posłowie głosowali nad składem liczbowym 20 komisji stałych i 2 podkomisji Parlamentu Europejskiego. Nominacje zostały zatwierdzone przez grupy polityczne. Przez aklamację wybrano także pięcioro nowych kwestorów – jednym z nich został Karol Karski (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy).

Nowy parlament składa się z siedmiu grup politycznych – to o jedną mniej niż w poprzedniej kadencji. Wszyscy posłowie do PE, którzy nie dołączyli do grupy politycznej, są wymieniani jako niezrzeszeni, ale w każdej chwili mogą oni podjąć decyzję o przystąpieniu do grupy politycznej. Od 2009 r., zgodnie z regulaminem Parlamentu, grupa polityczna składa się z co najmniej 25 posłów wybranych w co najmniej siedmiu państwach członkowskich.

oprac. if

Na podst. Serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl