Efekty-defekty


20-07-2019 16:38:11

na służbowe adresy mailowe pracowników warszawskiego oddziału znanej  międzynarodowej korporacji przyszła informacja o otwarciu nowej pizzerii w okolicy wraz z 30% zniżką dla pierwszych klientów. Pracownicy zorganizowali „Pizza Day" i zamówili 8 pudełek, w których znalazł się gratis – migające w rytm muzyki lampki LED na USB. Pracownicy bez wahania podłączyli je do komputerów, a cyberprzestępcy w ciągu kilku minut zhakowali system informatyczny, skutecznie paraliżując działanie całej firmy mimo ochrony sprzętu i oprogramowania na światowym poziomie. Na szczęście, jak ujawnił portal next.gazeta.pl, tym razem metoda „na pizzę" była zaplanowanym audytem bezpieczeństwa.

Gratisowy paraliż rozumu w pakiecie.

czas urlopów sprzyja beztrosce Polaków – ostrzega portal media.mslgroup.pl. Ze statystyk Digital Care wynika, że majówki nie przetrwało 6 tys. smartfonów. Liczba uszkodzeń telefonów podczas długiego weekendu była o ponad 30% wyższa niż podczas pozostałych tygodni tego roku. Większość zgłoszonych problemów to uszkodzenia wyświetlacza. Najdroższa naprawa kosztowała 3500 zł.

A gdyby tak było się w pracy, to i telefon byłby służbowy...

ponad połowa Polaków przyznaje się, że chodzi do wróżki – wynika z sondażu CBOS. Jeżeli ktoś usiłuje podjąć decyzję w oparciu o radę, jakiej udziela mu wróżka, sporo zyskuje i rozwiązuje swój problem – wyjaśnia psycholog społeczny w rozmowie z dziennikarzem Nauki w Polsce. Ludzie wolą podejmować decyzje nieracjonalne, ale w ich rozumieniu korzystne, również dlatego, że podjęcie decyzji, nawet na podstawie nieracjonalnych przesłanek może wyzwolić od paraliżu decyzyjnego i długotrwałych wątpliwości.

Defekty nie znają zarobków wróży, ale pozwalamy sobie zauważyć, że orzeł czy reszka kosztuje złotówkę.

ogólnopolskie badanie „Barometr zawodów", prowadzone przez powiatowe urzędy pracy we współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia, wykazało, że wśród najbardziej deficytowych zawodów w naszym kraju nadal są pielęgniarki. Tymczasem w najnowszym zestawieniu Ministerstwa Edukacji, które ustala prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, takie zawody jak pielęgniarka, rehabilitant czy rolnik w ogóle nie znalazły się w czołówce listy najbardziej potrzebnych profesji. Ślusarz wygrał z programistą, a technik transportu kolejowego znalazł się na ostatniej pozycji – informuje next.gazeta.pl. W prognozie MEN nie znalazł się też ani jeden zawód związany bezpośrednio z tekstyliami czy przemysłem odzieżowym, np. krawcowa. Nie ma stolarzy meblowych, wulkanizatorów, lakierników samochodowych, zdunów...

Szkoła życia?

przejście dla pieszych, przystanek autobusowy oraz maszt z panelami fotowoltaicznymi zasilającymi znak ostrzegawczy i oświetlenie przejścia – to wszystko zbudowano w samym środku lasu. Jak wyjaśnił reporterowi Gazety Wyborczej wójt gminy, nietypowe rozwiązanie jest związane z systemem przyznawania środków unijnych na inwestycje – im więcej punktów zaliczonych za spełnienie wymogów poprawy bezpieczeństwa otrzyma dany projekt, tym większa jego szansa na dofinansowanie przebudowy drogi. To nie pierwsza tego typu inwestycja na Lubelszczyźnie. Wcześniej w jednej z miejscowości przejście dla pieszych umieszczono wśród pól.

Za unijne dotacje Polak potrafi nawet sarnę zamienić w zebrę.

lokalna winnica w Balcarzowicach na Opolszczyźnie zdobyła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie win – donosi Opotydzień. Różowe wino Rondorose 2018 pokonało konkurencję z Włoch, Mołdawii, Słowacji, Niemiec i Węgier.

W tym – niewątpliwie efekcie – tkwi niestety defekt w postaci dowodu, że klimatyczne ocieplenie to nie jest dowcip.

if

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl