Wydarzenia


31-08-2019 18:50:19

Internet w każdej gminie

Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy 120 mln zł na organizowany z Centrum Projektów Polska Cyfrowa konkurs „Internet dla każdego”, którego celem jest budowa w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich punktów z bezpłatnym Wi-Fi. Obecnie ma je tylko 405 gmin. - Na mapie Polski pojawi się kilkanaście tysięcy nowych hotspotów. A to oznacza szybki i bezpłatny dostęp do sieci nie tylko w urzędach, ale i w parkach, na dworcach, a nawet placach zabaw – zakłada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł, co pokryje koszty instalacji. Utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Nabór wniosków rusza 07.09.2019 r. i potrwa do końca czerwca 2020 r. boj.

 

Człowiek rakieta

4 sierpnia 40-letni Francuz Franky Zapata, wynalazca i sportowiec, przeleciał w drugiej próbie 35 km na flyboardzie nad kanałem La Manche, „powtarzając” w ten sposób wyczyn Louisa Bleriota, który 110 lat temu w samolocie jednopłatowym jako pierwszy w historii przeleciał kanał La Manche samolotem jednopłatowym. Zbudowana przez Zapatę latająca platforma do akrobacji, wyposażona w niezależny napęd z gazowymi turbinami, osiąga prędkość 190 km /h i na jednym tankowaniu może unosić się w powietrzu przez 10 min.

Był to wyczyn niczym z filmu s-f, a jak powiedział w rozmowie z PAP płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej, osiągnięcia konstrukcyjne i sportowe Frankiego Zapaty są ogromne i w tym znaczeniu przełomowe. Jednak przez najbliższe lata flyboard będzie sprzętem tylko wyczynowym, nie użytkowym. Również zdaniem dr. Artura Modlińskiego z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego bezzałogowe systemy są tańsze i bardziej skuteczne niż żołnierze na flyboardach. Dodajmy też, że z przeprowadzonych przez niego badań wynika, iż polscy konsumenci są nadal sceptyczni wobec nowych sposobów transportu i pojazdów autonomicznych. if

 

NCBR ma nowego szefa

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał dr. inż. Wojciech Kamieniecki na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wojciech Kamieniecki jest absolwentem Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W latach 2016-2018 był dyrektorem NASK, od 15.04. 2019 r. pełnił obowiązki dyrektora NCBR. Wcześniej zasiadał w Radzie tej instytucji.

Jak podkreśla wicepremier Jarosław Gowin, dr inż. Wojciech Kamieniecki będzie pełnił funkcję w wyjątkowym okresie: zamknięcia obecnej perspektywy budżetowej UE i wypracowania nowych europejskich mechanizmów finansowania prac b+r. To wyzwanie, ale też szansa, aby pod kierownictwem nowego dyrektora, NCBR łącząc naukę i biznes, aktywnie wpływało na kształtowanie polityki innowacyjnej. if

 

Matematyczka nagrodzona

Polska matematyczka prof. Irena Lasiecka została laureatką Richard E. Bellman Control Heritage Award. Nagroda przyznawana przez American Automatic Control Council jest najwyższym wyróżnieniem za osiągnięcia badawcze w zakresie teorii sterowania. Po raz pierwszy w 40-letniej historii nagrody otrzymała ją kobieta. Prof. Lasiecka jest szefową Department of Mathematical Sciences w University of Memphis. if

 

Dziewięć z tysiąca

W tym roku najlepszą uczelnią świata wg Academic Ranking of World Universities (tzw. lista szanghajska) został Harvard, za nim Stanford i Cambridge. W zestawieniu 1000 uczelni znalazło się 9 uczelni z Polski.

Uniwersytet Jagielloński zajął miejsce w 4. setce, wracając po trzech latach spadku. W 5. setce – Uniwersytet Warszawski: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest w 7. setce, a w 8.: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Dalej: Politechnika Warszawska (9. Setka), Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnika Wrocławska (10. setka).

Ranking bierze pod uwagę liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę cytowań i publikacji w Nature lub Science oraz w wybranych indeksach cytowań. mb

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl