Wydarzenia


27-10-2019 00:33:56

168 km nowego gazociągu

- Zakończenie budowy jest de facto początkiem nowego etapu. Dziś możemy mówić o nowym etapie w polskim bezpieczeństwie energetycznym. Gazociąg jest istotnym elementem Korytarza Gazowego Północ-Południe, który docelowo połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz Gazociąg Bałtycki z terminalem gazowym na chorwackiej wyspie Krk – powiedział Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju. Zrealizowana przez GAZ-SYSTEM S.A. inwestycja gazociągu długości 168 km przebiega na terenie 19 gmin województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Jej całkowita wartość to 799 mln zł, z czego 365 mln zł dofinansowano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.boj

600 MW ze słońca

Na zdegradowanych działalnością górniczą gruntach we wschodniej Wielkopolsce powstanie kompleks największej w Europie Środkowej elektrowni fotowoltaicznej. Umowę dotyczącą jej budowy podpisały odpowiedzialna za projekt Energia Przykona, spółka z portfela NeoInvestments, która zrealizuje go przy udziale specjalizującej się w realizacji międzynarodowych projektów związanych z wytwarzaniem prądu chińskiej spółki państwowej - China Sinogy Electric Engineering (CSEE) i jej partnera - Strategic Swiss Partners AG (SSP), z siedzibą w Zurichu.

Budowa dwóch pierwszych etapów kompleksu elektrowni, która docelowo będzie produkować ok. 3% wytwarzanej w Polsce energii z OZE (630 GWh rocznie) powinna rozpocząć się w 2020 r. Docelowo Energia Przykona planuje również wyposażenie wchodzących w skład projektu elektrowni fotowoltaicznych w magazyny energii. boj.

Azoty inwestują w B+R

Grupa Azoty ZAK S.A. ogłosiła w październiku decyzję o budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego, wspierającego innowacje w segmencie OXO i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Projekt stanowi kontynuację uruchomionego w listopadzie 2018 r. Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych (CBR I). Finalna koncepcja zakłada budowę nowego obiektu oraz wyposażenie go w specjalistyczną aparaturę. Dofinansowanie - ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 r. To kolejny krok, po „Nowej Koncepcji”, inwestycji grupy o budżecie 300 mln zł., wzmacniający pozycję Azotów na rynku nowych technologii. Jaz.

Wrocławski bionanosatelita

We Wrocławiu powstaje bionanosatelita typu CubeSat 10x10x30 cm do badania m.in. komórek nowotworowych w kosmosie. Pracę kończy konsorcjum wrocławskich uczelni, instytutu PAN i firmy. Ich technologię w przyszłości będą mogły wykorzystywać inne firmy czy instytucje, chcące prowadzić własne badania na orbicie. W sześcianie znajdzie się laboratorium czipowe (tzw. lab-on-chip). Projekt badawczy dotyczący budowy bionanosatelity i przeprowadzenia doświadczeń z żywymi próbkami przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach "Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020". Jaz.

„Albatros” i miliardy

Nowy niszczyciel min ORP "Albatros" został zwodowany w  gdańskiej stoczni Remontowej Shipbuilding. Rozpoczęto produkcję bliźniaczej jednostki "Mewa". Łącznie kontrakt wart jest  1,1 mld zł. Wykonawcą jest konsorcjum Shipbuilding (lidera), OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stoczni Wojennej. Okręty będą miały kadłuby ze stali amagnetycznej utrudniającej ich wykrycie. Minister Obrony  Mariusz Błaszczak ogłosił przy tej okazji Plan Modernizacji Technicznej sił zbrojnych za 524 mld zł w ciągu 15 lat. Jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

14-15
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl