Parlament 500 milionów. Klimat w kryzysie. Owoc zakazany. Opony na różną zimę


11-01-2020 18:26:43

Klimat w kryzysie

W związku z konferencją ONZ w sprawie zmian klimatycznych (Madryt, 2-13. 12.2019) Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której zadeklarował kryzys klimatu oraz środowiska naturalnego w Europie i w skali globalnej. Posłowie oczekują od Komisji Europejskiej dostosowania wszystkich wniosków legislacyjnych i budżetowych do zakładanego ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5°C.

Parlament wezwał też państwa członkowskie do stopniowego wycofania wszystkich bezpośrednich i pośrednich dotacji na paliwa kopalne. Tymczasem na szczycie Rady Europejskiej Polska postawiła weto. Unijni przywódcy porozumieli się w sprawie osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r. z zastrzeżeniem, że jeden kraj, czyli Polska, nie jest teraz w stanie podjąć takiego zobowiązania. Do tego celu mamy dojść w swoim tempie, bez wyznaczenia daty zerowego bilansu pochłaniania i emitowania gazów cieplarnianych. Rada Europejska ma powrócić jeszcze raz do tego tematu na szczycie w czerwcu br.

Neutralność klimatyczna oznacza, że do 2050 r. państwa UE mają emitować tylko tyle gazów cieplarnianych (w tym CO2), ile są w stanie pochłonąć, co jest równoznaczne z prawie całkowitą dekarbonizacją gospodarki. Nową strategią wzrostu gospodarczego UE ma być Europejski Zielony Ład, którego szczegóły zostaną przedstawione w tym roku. Komisja Europejska zaproponuje nowe dyrektywy, rozporządzenia i mechanizmy. Kluczowym narzędziem ma być mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, który ma pomóc w tym, by żaden kraj czy region UE nie został w tyle w trakcie tej transformacji.

Owoc zakazany

Ananasy, kokosy, banany, daktyle i... duriany to jedyne owoce, które bez problemu wwieziemy teraz do Unii Europejskiej. Od 14 grudnia obowiązują nowe przepisy dotyczące wwożenia roślin na teren UE zarówno przez firmy, rolników, jak i turystów powracających z zagranicznych wakacji. Potrzebne będzie świadectwo wydane przez urzędową służbę ochrony roślin państwa pochodzenia. Chodzi o zabezpieczenie krajowych upraw oraz ekosystemów przed szkodnikami i patogenami, jak grzyby, bakterie, wirusy i wiroidy, które mogą wywoływać groźne choroby roślin. Zagrożenie stanowią też nieznane w Europie owady, których larwy mogą znajdować się w sadzonkach.

Opony na różną zimę

Od maja przyszłego roku na unijnych etykietach opon oprócz danych związanych z przyczepnością na mokrej nawierzchni, poziomem hałasu toczenia oraz wpływem opony na zużycie paliwa, znajdą się też informacje dotyczące parametrów podczas jazdy w zimowych warunkach – przyczepności na oblodzonej i ośnieżonej nawierzchni. Jest to szczególnie ważne dla kierowców w naszej strefie klimatycznej. Do tej pory nie wszystkie opony sprzedawane jako zimowe nadawały się do zastosowania we wszystkich krajach: zimowa aura wygląda w nich przecież różnie. Opony dostosowane do zim w Europie Środkowej całkowicie różnią się od tych, jakie sprawdzają się zimą na drogach krajów nordyckich. Dobra przyczepność na nawierzchni mokrej i oblodzonej to parametry, które wzajemnie się wykluczają. W rezultacie, jeśli na etykiecie opony brakuje odpowiedniej informacji, konsument może wybrać niewłaściwy produkt – tłumaczy Jarmo Sunnari, odpowiadający za standardy i regulacje w Nokian Tyres.

oprac. if

Na podst. Serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl