Wydarzenia


05-02-2020 00:38:07

300 zł za samochód

Rekordową karę 120 mln zł za wprowadzenie w błąd klientów w sprawie poziomu emisji tlenków azotu oraz odrzucanie uzasadnionych reklamacji nałożył na Volkswagena Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Koncern manipulował wskaźnikami emisji spalin i wprowadzał konsumentów w błąd, twierdząc, że jego pojazdy są przyjazne środowisku.
Dieselgate wybuchła w 2015 r., kiedy Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych zawiadomiła o naruszeniu ustawy o czystym powietrzu. W Polsce afera dotyczy ok. 400 tys. samochodów Volkswagen, SEAT, Audi i Skoda, których silniki wysokoprężne emitowały tlenki azotu wielokrotnie przekraczając dopuszczalne limity. Volkswagen stosował oprogramowanie zaniżające w warunkach testowych wartość emisji NOx. if

Mapa dla badaczy

Na nowej Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, zatwierdzonej w styczniu przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, znalazło się 70 przedsięwzięć o najwyższym potencjale doskonałości naukowej, konsolidujących potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju. O wpis ubiegało się 146 inicjatyw.

W obszarze nauki fizyczne i inżynieryjne wpisano 23 infrastruktur, nauki techniczne i energetyka – 14, nauki biologiczno-medyczne i rolnicze ľ 16, nauki o Ziemi i środowisku – 5, cyfrowe infrastruktury badawcze – 6 oraz nauki społeczne i humanistyczne – 6. Wśród nowych infrastruktur umieszczonych na Mapie znalazła się m.in. inwestycja budowy polskiego lasera na swobodnych elektronach PolFEL oraz NOMATEN CoRE, zajmujący się badaniami i syntezą nowych materiałów przeznaczonych do pracy w warunkach ekstremalnych oraz w medycynie. if

Nowi „Liderzy”

- Program LIDER od samego początku cieszy się ogromny zainteresowaniem wnioskodawców, co potwierdza rosnąca z każdym rokiem liczba aplikujących o środki – powiedział prof. Grzegorz Wrochna, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zorganizowanej 16.01. na Wydziale Fizyki PW Gali, podczas której wręczono certyfikaty i czeki laureatom X edycji konkursu programu LIDER, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego dyrektor dr inż. Wojciech Kamieniecki stwierdził, iż laureaci programu to odważne osoby, które podjęły wyzwanie i chcą inicjować autorskie badania naukowe, tworzyć zespoły badawcze oraz zarządzać całym projektem. To już 379 laureatów wyłonionych w 10 konkursach.

W X edycji łączne dofinansowanie wyniosło 58,99 mln zł. Ubiegało się o nie 233 młodych badaczy, a otrzymało 42, w tym 14 kobiet. Najwięcej laureatów, bo aż 31, nagrodzono w kategorii „nauki inżynieryjne i techniczne”, 6 reprezentowało „nauki przyrodnicze”, 4 – „nauki medyczne i o zdrowiu”, a jeden – „nauki rolnicze”. 4 osoby uzyskały maksymalne dofinansowanie, którego średnia (1,4 mln zł) była najwyższa w historii Konkursu.

NCBR ogłosiło nabór do XI edycji konkursu LIDER, którego budżet zwiększono do 100 mln zł. boj.

 

Święto nauki

Posłowie ustanowili 19 lutego Dniem Nauki Polskiej, uzasadniając   , że nowe święto państwowe „stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa". Na datę obchodów wybrano dzień urodzin Mikołaja Kopernika – astronom wygrał w Sejmie z Marią Skłodowską-Curie. if

 

Kontynent w ogniu

Od kilku miesięcy w Australii płonie busz. Od września ub.r. zginęło co najmniej 30 osób, ogień strawił ponad 2,5 tys. domów i prawie 17 mln ha lasów i zarośli. Uniwersytet w Australii szacuje, że w pożarach mogło zginąć nawet miliard zwierząt, m.in. kangurów, oposów, wombatów. Tylko w Nowej Południowej Walii życie straciło ponad 8 tys. koali. Pierwsze od miesięcy deszcze w najbardziej dotkniętych suszą stanach Wiktoria, Nowa Południowa Walia i Queensland, spadły dopiero pod koniec stycznia. Jednak nie są ona tyle duże, by ugasić ogień. Spalona ziemia nie jest w stanie przyjąć opadów, co grozi powodzią. Naukowcy z NASA zaobserwowali, że chmura pyłu po pożarach w Australii wykonała już co najmniej jedno pełne okrążenie wokół Ziemi. if (zdjęcie Pixabay)

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl