Efekty-defekty


05-02-2020 13:31:39

tak to wygląda, kiedy zawierzy się zbytnio „inteligentnym” urządzeniom domowym. Połączenie kamery Xiaomi Mijia z interfejsem Google Home nie zawsze jest łaskawe dla prywatności – ostrzega portal tabletowo.pl. Jeden z właścicieli kamerki zdziwił się niezmiernie, gdy zamiast obrazu salonu we własnym domu uzyskał dostęp do obrazu z innych kamer, zlokalizowanych w domach obcych ludzi. Ekran wyświetlił: człowieka śpiącego w fotelu, widok z parapetu czyjegoś okna, a nawet niemowlę drzemiące w kołysce.

To się nazywa bezpieczeństwo społecznościowe.

tylko w ciągu trzech grudniowych tygodni Polacy zaciągnęli kredyty na 6 mld zł. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że, średnia kwota udzielonego kredytu gotówkowego wyniosła 17 180 zł, a ratalnego – 4 072 zł. Jak podliczyła gazeta.pl next, spłata świątecznych szaleństw zajmie nam teraz 4 lata. Nie dziwi więc fakt, że wśród złożonych na 2020 r. postanowień finansowych Polaków na pierwszym miejscu znalazło się oszczędzanie.

Ciekawe, co postanowimy sobie w przyszłym roku?

w polskich górach nadal nie brak miejsc, w których narty czy deskę snowboardową można wypożyczyć tylko wtedy, jeśli zgodzimy się na skserowanie czy zeskanowanie dowodu osobistego. Takie praktyki – informuje Bankier.pl – wciąż są nagminnie stosowane np. w Zieleńcu, Szczyrku, Zakopanem czy Białce Tatrzańskiej. Może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami dla klientów, gdyż dostęp do zestawu najbardziej wrażliwych danych, jaki widnieje na dowodzie osobistym, jest prostą drogą np. do zaciągnięcia pożyczki na konto jego właściciela.

Zjazd pod krechę?

dwóch osadzonych w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich skarży się na jakość powietrza, jakim muszą oddychać podczas wyjść na spacerniak. Przed Sądem Rejonowym pozywają miasto i domagają się odszkodowania od gminy.

Cóż poradzić, zauważa Opotydzień, takie są teraz podmuchy z wolności – morowe.

wysyłanie e-maili wieczorem nie oznacza jeszcze nadgodzin – orzekł Sąd Najwyższy, którego stanowisko przytacza Rzeczpospolita. Nie można zatem domniemywać, iż telepracownik zatrudniony w systemie zadaniowym poświęca na pracę cały czas pomiędzy wysłaniem pierwszego i ostatniego e-maila w danym dniu, gdyż – zdaniem sądu – w tym czasie pracownik może zajmować się swoimi prywatnymi sprawami.

Jak to w pracy: kawka, magiel, skarpetki wyprać...

szacuje się, że 65% dzieci urodzonych po 2007 r. będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją, a połowa istniejących zmieni się ze względu na postęp technologiczny – czytamy w Tygodniku Warszawa Gazety Wyborczej. Pojawi się więc zawód nauczyciela robotów, uczącego cyborgi empatii i opieki nad osobami starszymi, inżyniera nauczania maszynowego czy urzędnika ds. żywności. Jednym z najlepiej płatnych zawodów będzie zaś konsultant do spraw sensu życia.

A Defekty myślały, że wszystko już ćwierć wieku temu wymyślił Monty Phyton.

z projektu ustawy o zawodzie farmaceuty – informuje Prawo co dnia – wykreślono artykuł, który stanowił, że opieka farmaceutyczna będzie wymagać poszanowania godności osobistej  i intymności pacjenta. Nie podoba się to aptekarzom, którzy nie wyobrażają sobie, aby pacjent opowiadał o swoich problemach zdrowotnych przy całej kolejce osób, a nie w wydzielonym gabinecie.

Oj tam, oj tam – w telewizyjnym spocie opowiada się hemoroidach przy milionowej publiczności. I co? Sprzedaż rośnie.

if

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl