Wydarzenia


27-03-2020 15:24:31

Glob we władzy wirusa

W grudniu 2019 r odnotowano w Chinach pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem SARSCoV-2. Epidemia objęła prawie wszystkie państwa świata (164). 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię choroby COVID-19. Zanotowano już ok. 200 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło w sumie ok. 8 tys. osób, większość w Chinach, gdzie epidemia zaczęła wygasać od połowy marca. W Europie najwięcej ofiar jest

we Włoszech – 31 tys. Zmarło ponad 2,5 tys. W Polsce zanotowano 246 zakażeń. Hospitalizowane są 833 osoby, ponad 14 tys. objęto kwarantanną a ponad 22 tys. zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju. U 13 osób w Polsce objawy ustąpiły. Jedna osoba uznawana jest za „uzdrowieńca”. Zmarło pięć osób. Rząd zamknął granice dla cudzoziemców, odwołał loty międzynarodowe, ograniczył zgromadzenia do 50 osób, w tym w kościołach. Sklepy, banki i punkty usługowe pozostaną otwarte. (dane z 18 marca 2020 r.) jaz.

Zbiornikowa ekspansja Chemetu

Spółka Chemet z Tarnowskich Gór produkująca m.in. zbiorniki na gaz płynny LPG przejęła francuską firmę Altifort GLI SAS i została głównym producentem zbiorników LPG w Unii Europejskiej. Produkuje zbiorniki stosowane w instalacjach grzewczych i  na stacjach paliw autogazu. Do przejęcia francuskich aktywów powołano nową spółkę Chemet GLI. Dzięki tej inwestycji Chemet znacznie rozbudował sieć centrów serwisowych i magazynów w Europie, Azji i Afryce. Trudno jednak przewidzieć perspektywy energetycznego wykorzystania propanu-butanu oraz napędów na LPG. jaz.

Uwolniono koleje

Polski rynek kolejowych przewozów pasażerski został otwarty na międzynarodową konkurencję z innych państw członkowskich UE. Odnośną nowelizację Ustawy o transporcie kolejowym podpisał w marcu 2020 r. prezydent Andrzej Duda. Jest to wdrożenie unijnej  dyrektywy o dostępie przewoźników pasażerskich do infrastruktury kolejowej we wszystkich państwach członkowskich. Nowelizacja wyklucza łączenie funkcji lub zajmowanie stanowisk jednocześnie u zarządcy infrastruktury kolejowej i przewoźnika i zakazuje wzajemnego udzielania pożyczek między zarządcą, a przewoźnikiem. Urząd Transportu Kolejowego ma nadzorować transakcje między przewoźnikami a zarządcą sieci.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po dwóch miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Może nowe lokomotywy PESY pojadą w Polsce z takim znakiem. jaz.

Pierwsze „wodorowe” miasto

Władze miasta Los Angeles przyjęły plan zastąpienia energii elektrycznej z elektrowni metanowych i węglowych elektrownią na wodór o mocy 1,9 tys. MW. Do 2025 roku powstaną dwie instalacje gazowe po 840 megawatów. W skład projektu wchodzi magazyn energii za ok. 1 mld USD. Opracowanie wydajnej technologii spalania czystego wodoru w turbinach gazowych zostanie zakończone do 2045 roku. Do produkcji czystego wodoru będą wykorzystane nadwyżki energii wiatrowej i solarnej z Kalifornii. Głównym wykonawcą ma być Mitsubishi Hitachi Power Systems, producent dużych gazowych turbin. Całkowity koszt projektu wynosi ok. 1,9 mld dolarów. jaz.

Na zdjęciu jedna z pierwszych elektrowni wodorowych uruchomiona w Kobe w Japonii w 2018 r.

Podziemny garaż wreszcie wyczekany

Po wieloletnich obietnicach w marcu 2020 podpisano umowę na projekt i budowę pierwszego nowoczesnego parkingu podziemnego na 420 miejsc w Warszawie. Powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Parking pod Placem Powstańców Warszawy ma mieć 4 kondygnacje. Będzie własnością miasta, ale koncesjonariusz wybuduje i będzie zarządzał garażem oraz ponosił koszty jego eksploatacji przez 40 lat. Koszt budowy oszacowano na 86 mln zł. jaz.

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl