Co pan na to, inżynierze? W hołdzie Ernestowi Malinowskiemu.


27-03-2020 15:32:21

2 marca 2020 r na Dworcu Centralnym w Warszawie odsłonięto  tablicę pamiątkową poświęconą wybitnemu polskiemu inżynierowi Ernestowi Malinowskiemu, budowniczemu transandyjskiej linii kolejowej, do niedawna najwyżej położonej na świecie. W uroczystości  wzięli udział  przedstawiciele polskiej i peruwiańskiej dyplomacji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Do zebranych przemawiał także  Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński.

***

Ernest Malinowski był pionierem światowego kolejnictwa i wybitnym konstruktorem. Zapisał się w historii nie tylko jako twórca kolei otwierającej dla Peru łączność z wybrzeżem i szansę rozwoju. Był też pionierem w rozwiązywaniu teoretycznych problemów budowy mostów i tuneli. Inicjatorem upamiętnienia wybitnego budowniczego na Dworcu Centralnym było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, które zleciło wykonanie projektu. Wykonanie tablicy uzyskało wsparcie Polskich Kolei Państwowych, PKP Intercity oraz Zakładów Automatyki Kombud.

***

W 2018 r., w ramach obchodów roku Ernesta Malinowskiego, odbył się uroczysty przejazd pociągu PKP Intercity o nazwie „Malinowski", który do dziś jest w rozkładzie jazdy. W 1999 r. w stulecie śmierci inżyniera, w Peru, z inicjatywy SIiTK RP, stanął pomnik z podobizną Ernesta Malinowskiego z godłami Peru i Polski. Imieniem Ernesta Malinowskiego nazwany został most kolejowy na Wiśle w Toruniu.

***

W czasie uroczystości odsłonięcia tablicy zabrali  też głos m.in. Alberto Salas Barahona, ambasador Peru w Polsce (na zdjęciu) oraz znana podróżniczka i dziennikarka Elżbieta Dzikowska. Uroczystość uświetnił występ orkiestry kolejowej, która odegrała hymny państwowe Peru i Polski. jaz.

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl