Uczelnie przeciw epidemii


08-05-2020 17:44:16

Brama odkazi sama

Zespół dr inż. Magdaleny Bogackiej z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM zamontował 15 kwietnia 2020 r. bramę odkażającą w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Projekt autorstwa tego zespołu młodych naukowców powstawał w rekordowym czasie ok. 2 tygodni. To pierwsza taka w pełni zautomatyzowana komora dezynfekująca w Polsce, a przy tym pomyślnie sfinalizowana realizacja – od pomysłu, przez budowę i testy, aż po montaż zakończony sukcesem. Pracownicy szpitala będą mogli dzięki temu rozwiązaniu bezpieczniej zdejmować skażone kombinezony, chroniąc zdrowie swoje i innych osób. Dr  Bogacka zapowiada planowanie budowy bram dla innych szpitali zakaźnych. Obecnie szukają możliwości pozyskania środków na ten cel prze uruchomienie zbiórki na zrzutka.pl.

Aby odkazić strój ochronny, osoba w pełnym kombinezonie wchodzi do bramy, która jest uruchamiana automatycznie. Dalsze czynności nie wymagają żadnego przygotowania: na panelu świetlnym znajdują się piktogramy, które – podświetlając się – wskazują, co należy robić. Na początku jest to pozycja prosta z lekko odchylonymi rękami, potem obrót o 180o, następnie podniesienie rąk do góry i – po odpowiednim czasie – kolejny obrót do pozycji wyjściowej. Po dezynfekcji podświetla się kontrolka, że można bezpiecznie wyjść, bo proces zakończono. Widać, że to proste rozwiązanie przypomina...automatyczna myjnię samochodową. Potem należy zgodnie z procedurami ściągnąć kombinezon ochronny.

Z inicjatywą stworzenia bramy odkażającej wyszedł dr inż. Artur Czachor – obecnie współwłaściciel firmy WAAM.

Przyłbice od białostockich mechaników

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej w odpowiedzi na apel podlaskich szpitali rozpoczął produkcję przyłbic medycznych. Początkowo wiązano nadzieje z wykorzystaniem druku 3D. Dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski, prof. PB, dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym uznał, że metoda ta jest zbyt powolna. Okazało się, że wykonanie takiej przyłbicy na drukarkach uczelni to aż 3 godz. Szukano sposobu zwiększenia efektywności działań, by skrócić czas produkcji. Postanowili zastąpić druk 3D ramki mocującej osłonę (czas wydrukowania 1 sztuki to co najmniej 1 godz.) montażem z użyciem prefabrykowanych elementów z tworzyw sztucznych (czas wykonania to ok. 10 min.).  25 marca Wydział przekazał dziesięć egzemplarzy przyłbic Szpitalowi MSWiA w Białymstoku. Już następnego dnia przyszło potwierdzenie skuteczności przyłbic i  akceptacja projektu. Prof. Szczepan Piszczatowski liczy, że przy zaangażowaniu pracowników i maszyn na Wydziale Mechanicznym może wyprodukować nawet 100 przyłbic w ciągu dnia. Warunek to zabezpieczenie materiałów i pieniędzy na ich zakup. Na razie wykonawcy mają materiały na wykonanie 450 sztuk. Kolejne 30 przyłbic odebrał Szpital Wojewódzki w Łomży. 10 przekazanych zostało do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Zgłaszają się kolejne placówki: Szpital Wojewódzki w Białymstoku, szpital w Bielsku Podlaskim.

Maski zabrali nurkom

Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej opracowano model i prototyp przejściówki łączącej maskę do nurkowania i filtr HEPA, dzięki czemu może być wykorzystana jako maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego. Pierwsze egzemplarze zostały już przekazane placówkom medycznym, a do produkcji włączają się pracownicy kolejnych wydziałów na Uczelni.

 Inicjatorem przedsięwzięcia jest prof. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Maski do nurkowania przekazane zostały szpitalowi przez firmę Decathlon.  Do prac nad sprzętem ochronnym przyłączyło się wielu pracowników naukowych Wydziału, a następnie innych jednostek Uczelni. Drukarki wydziałowego laboratorium pozwalają na wydruk z cieczy i m.in. z tworzywa sztucznego w postaci filamentu, czyli żyłki nawiniętej na szpulę. Druk przejściówki do masek bez optymalizacji trwa ponad 4 godz. Technologia druku 3D nadaje się więc do wytwarzania małych serii i pojedynczych egzemplarzy. Docelowo chcą wykonać ok. 3000 takich elementów.

Za pośrednictwem Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach ok. 800 sztuk przejściówek zostało przekazanych Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, z myślą przede wszystkim o regionie śląskim. Oprócz druku elementów przyłbic, opracowano wersję przyłbicy, która nie wymaga druku i jej wytwarzanie jest szybsze. Z Wydziału przekazano już prawie 2000 przyłbic.

Aktualne prace polegają na wydruku modelu przejściówki, która będzie pasowała do innego rodzaju maski. Pierwsza próba wykonania adaptera, którą podjął prof. Marek Wyleżoł z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, wypadła pomyślnie. 

Przyjęty Program "Politechnika przeciw epidemii" przewiduje też  możliwość finansowego wsparcia działań naukowców Politechniki Śląskiej przy tym i wielu innych rozwiązaniach zwalczania koronawirusa.

Zabójca epidemii korono-kłamstwa

Na początku marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że pojawieniu się koronawirusa (SARS-CoV-2), towarzyszy ogromnych rozmiarów „infodemia”, czyli globalny zalew informacji. Wiele z nich jest nieprawdziwych, za t sensacyjnych. Razem tworzą mieszankę wybuchową, która wywołuje wśród ludzi dezorientację i panikę. PAP i GovTech Polska uruchamiają więc aplikację #FakeHunter, czyli nowe narzędzie do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie 
 W czasie pandemii fałszywe doniesienia na temat choroby koronawirusowej (COVID-19), często powielane przez środki masowego przekazu i media społecznościowe stają się wyjątkowo groźne. Od tego, czy ludzie będą kierować się informacją potwierdzoną w wiarygodnych źródłach, czy też ulegać dezinformacji zależy zdrowie i życie milionów osób i firm nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie Projekt #FakeHunter to społeczny system weryfikacji treści publikowanych w Internecie, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących SARS-CoV-2. Integralną częścią programu jest specjalna aplikacja, za pomocą której, każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do sprawdzenia, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP. Wszystkie weryfikowane doniesienia wraz z werdyktami znajdą się w specjalnym serwisie połączonym z aplikacją #Fakehunter. 
Do udziału w akcji i używania naszego narzędzia zachęcamy wszystkich internautów i dziennikarzy, by wspólnie stawić czoła temu wyzwaniu . Aplikację można już pobrać z internetu.

Wirusożerne rośliny?

Na pomysł stworzenia maski z filtrem roślinnym wpadli prof. Mohamed Hazem Kalaji, światowy specjalista w zakresie fotosyntezy i dr Jacek Mojski z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który specjalizuje się w wertykalniej uprawie roślin. Obaj od lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miejskiej otwartej przestrzeni oraz w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak galerie handlowe, biura czy lotniska.

Korzystając ze swojego doświadczenia w tej materii, Kalaji i Mojski opracowali filtr bazujący na żywych roślinach, który po umieszczeniu w osobistej maseczce ochronnej zatrzymywałby wydostawanie się wirusów.

Pierwsze testy laboratoryjne wykazały jego bardzo wysoką skuteczność.  wynosiła ona aż 100% w przypadku wirusa grypy. Ale chodzi o zatrzymanie na maseczce wirusa, który znajduje się już w organizmie użytkownika maseczki. Obecnie, w związku z zaistniałą światową pandemią, naukowcy rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy. wysoka skuteczność roślinnego filtra opiera się w dużej mierze na procesie fotosyntezy. Nawet minimalna ilości światła, np. światła pokojowego, jest wystarczająca, aby maseczka „działała” doskonale. Ponadto, maseczka może być również „czynna” w ciemności przez kilkanaście godzin. Podczas tego procesu, rośliny tworzące żywy filtr będą absorbować również wirusy, wydychane z naszych płuc.

oprac. jaz

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl