Wydarzenia


09-05-2020 21:47:57

Są Fundusze Norweskie na badania stosowane

Opracowanie nowych strategii leczenia nowotworów i chorób zakaźnych czy samowystarczalne moduły zieleni miejskiej wspierane sztuczną inteligencją to tylko niektóre projekty, który uzyskają wsparcie w ramach konkursów POLNOR i POLNOR CCS finansowanych w ramach III edycji Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) w ramach programu „Badania stosowane”. O dofinansowanie zabiegało ponad 90 polsko-norweskich konsorcjów. Otrzymają je 44 innowacyjne projekty wyłonione przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). - Włączenie sektora prywatnego do obecnej edycji Funduszy Norweskich sprawiło, że program „Badania stosowane” stał się nie tylko mostem łączącym gospodarkę i badania, ale także  zacieśnił partnerstwo między polskimi i norweskimi organizacjami badawczymi oraz przedsiębiorstwami. Stwarza to bardzo obiecujące perspektywy biznesowe – zauważa Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. boj.

Będzie Centrum Inżynierskie Medycyny i Sportu.

23 kwietnia 2020 r. podpisano umowy pomiędzy Politechniką Śląską, a firmą Mostostal S. A. na budowę Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu „Assist Med Sport Silesia” wraz z aulą wykładową. Wartość umowy opiewa na kwotę 40 mln zł. Za naukową stronę ośrodka odpowiada Politechnika Śląska, a Miasto Zabrze zapewni m.in. wsparcie w zakresie administracyjnym. Rektor Politechniki Śląskiej, prof. A. Mężyk widzi szansę dla Uczelni we współpracy z wiodącym ośrodkiem  w zakresie rozwijania technologii medycznych. jaz.

Solaris zdobywa Hiszpanię

Solaris zdobywa coraz więcej kontraktów w Hiszpanii na pojazdy z napędami alternatywnymi. Niemal wszystkie zamówienia z tego roku opiewają na autobusy zero i niskoemisyjne. W ostatnich tygodniach firma znacznie rozbudowała swoją sieć serwisową. Tylko w tym roku zdobyła zamówienia na niemal 60 pojazdów.Wszystkie nowo zamówione autobusy – elektryczne, hybrydowe i CNG – wyjadą na drogi hiszpańskich miast jeszcze w tym roku. 14 przegubowych autobusów elektrycznych Solaris wyjedzie na ulice Barcelony. Z kolei przewoźnik z położonej nieopodal Badalony zdecydował się na hybrydy Solarisa. Do jego floty do końca 2020 roku dołączy 11 pojazdów osiemnastometrowych Urbino 18 hybrid. Autobusy hybrydowe producent dostarczy także do prywatnego operatora Avanza z miasteczka Elche na wschodzie Hiszpanii. Solaris zdobył też zamówienia na 20, bardzo popularnych w Hiszpanii, ekologicznych autobusów napędzanych CNG. jaz.

Łukasiewicz po krakowsku

Od 1 kwietnia 2020 r. rozpoczęła działalność  nowa jednostka - Sieć Badawcza Łukasiewicz– Krakowski Instytut Technologiczny. Powstał ze zjednoczenia Instytutu Odlewnictwa  z Instytutem Zaawansowanych Technologii Wytwarzania. Dyrektorem placówki jest dr inż. Michał Kwiecień. Obie części składowe mają znaną renomę - IO w dziedzinie technologii odlewniczych, IZTW - w badaniach nad nowymi materiałami, w tym kompozytami. jaz.

Historyczny moment w cemencie

Dotąd przemysł cementowy był w czołówce emitentów CO2. Grupa Lafarge w Polsce zaczęła oferować  beton o zerowym i obniżonym śladzie węglowym. W obu rodzajach betonu obniżenie śladu węglowego o 48% jest możliwe dzięki przygotowaniu odpowiedniej receptury, wykorzystaniu surowców oraz cementu o niskim śladzie węglowym. Oczywiście zerowa emisja przy użyciu klinkieru, który należ wypalić, wydaje się mrzonką, ale da się to osiągnąć w systemie kompensacji, bo grupa chce zainwestować w rozwój zalesień i upraw energetycznych oraz w surowce odpadowe. jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl