Efekty-defekty


09-05-2020 22:35:04

w przededniu katastrofalnych skutków suszy zamiast szykować zapasy, Polska eksportuje rekordowe ilości pszenicy – ostrzega Rzeczpospolita.  W samym tylko styczniu wg danych Ministerstwa Rolnictwa za granicę wysłaliśmy 311 tys. t, czyli sześć razy więcej niż rok temu. Łączny eksport polskiej pszenicy od lipca 2019 r. do marca 2020 r. wzrósł niemal dwukrotnie.

Zapłacimy jak za zboże?

skończyły się oklaski, zaczęło się plucie jadem. Brawa ucichły. Pracownicy służby zdrowia słyszą teraz: „panie kierowco, pan drzwi zamknie, bo to zaraza ze szpitala chce wejść", „masz się k...wo wyprowadzić, bo nas zarazisz", „z dziećmi tego pana się nie bawcie, bo mają wirusa". Jak czytamy na portalu Onet.pl, lekarze coraz częściej spotykają się z hejtem. ludzie zaczynają ich traktować jak trędowatych, bo boją się zarażenia.

Nawet zachowując społeczny dystans, znajdziemy sobie „tego obcego”.

970 litrów alkoholu etylowego o stężeniu 90-92% trafiło do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Towar pochodzi z przestępstwa i został wcześniej zabezpieczony przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej we Władysławowie. Alkohol zostanie wykorzystany do celów dezynfekcyjnych dzięki zmianom przepisów kodeksu postępowania karnego w stanie zagrożenia epidemicznego – informuje na łamach Dziennika Bałtyckiego rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. To pierwsza partia zajętego alkoholu, który będzie wykorzystany do walki z koronawirusem. Kolejne litry czekają na uzyskanie wymaganych postanowień.

Przemytnicy, do dzieła!

polujecie na drożdże? – pyta next.gazeta.pl. Brakuje ich nie tylko w Polsce. Wydaje się, że czasie pandemii koronawirusa i izolacji społecznej świat zajął się wypiekami. The Economist, analizując globalne wyniki wyszukiwań w internecie, pokazuje, że popularność hasła „drożdże" (w języku angielskim i tłumaczeniach lokalnych) na początku kwietnia wzrosła o 300% w porównaniu z pierwszym tygodniem marca. Potem w wyszukiwaniach drożdże przebił zakwas chlebowy, który można zrobić w domu.

Chyba że, jak przytomnie zauważa co bardziej bystry internauta, nie wypieki, a produkcja płynu do dezynfekcji jest przyczyną wykupu drożdży.

mimo iż większość z nas została w domach na czas świąt wielkanocnych, a świąteczne śniadania z rodziną odbywały się przez wideokonferencje, policja zatrzymała ponad pół tysiąca nietrzeźwych kierowców. To mniej niż w zeszłym roku, ale i tak zatrważająco dużo, biorąc pod uwagę znacznie mniejszy ruch na drogach – informuje serwis moto.pl.

Naród dezynfekuje, niestety.

w serwisie Ministerstwa Edukacji Narodowej w materiałach do zdalnej edukacji uczniów dowiadujemy się o pozytywach płynących z globalnego ocieplenia – zauważył portal Gazeta.pl Środowisko. W skali budżetu domowego to m.in. mniejsze wydatki na ogrzewanie zimą. Kolejna epoka lodowcowa może nadjeść o dziesiątki tysięcy lat później, dzięki czemu być może unikniemy głodu, upadku rolnictwa, epidemii czy gwałtownego spadku ludności. Topnienie lodowców Grenlandii sprawia, że do oceanów trafia 300 tys. t związków żelaza łatwo przyswajalnych dla wielu morskich organizmów. Zwiększona zawartość tlenku węgla w atmosferze to „dobra wiadomość dla roślin". Dzięki niemu są bujniejsze i bardziej odporne na susze. Z kolei przedsiębiorcy mogą liczyć na lepszy dostęp do złóż ropy naftowej i metali, które dotychczas ukryte były pod skorupą lodową.

I – jak dodaje jeden z uczniów – dzięki ociepleniu klimatu niedźwiedzie polarne mogą się częściej opalać.

opolski festiwal piosenki został przeniesiony na wrzesień. Ciekawe tylko, czy będzie nam wtedy do śpiewu – zastanawia się Opotydzień. Oby nie do łabędziego...

if

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl