Kalendarium COVID -19


21-06-2020 13:11:55

18.05 Pierwsza rejestracja

Europejska Agencja Leków zarejestrowała pierwszy lek na koronawirusa. Jest to remdesivir, który wcześniej opracowano do leczenia gorączki krwotocznej ebola. Z badań prowadzonych w Europie i USA wynika, że remdesivir łagodzi przebieg choroby i niemal o jedną trzecią skraca czas powrotu do zdrowia.

20.05 Wiedzą, z kim się spotykasz

Apple i Google ogłosiły uruchomienie systemu (API) pozwalającego na budowę aplikacji śledzących i ostrzegających o kontaktach z osobami zarażonymi lub potencjalnie zarażonymi koronawirusem. Z oferty mogą skorzystać państwowe instytucje odpowiedzialne za zdrowie publiczne.

22.05 Lżej oddychać

Nature Climate Change opublikowało wyniki badań zanieczyszczenia powietrza w szczycie izolacji i zamrożenia gospodarki. Na początku kwietnia dzienna emisja CO2 na świecie zmniejszyła się o 17%, a w Polsce o 23% (po raz ostatni tak niski poziom obserwowano w 2006 r.). W skali roku jest to największy spadek od czasów II wojny światowej. Spadły głównie emisje z transportu drogowego (43%), przemysłu (25%), produkcji energii (19%) i lotnictwa (10%).

23.05 Rezerwacje

Stany Zjednoczone „zarezerwowały” sobie 300 mln spośród pierwszego miliarda dawek brytyjskiej szczepionki o roboczej nazwie AZD1222, wynalezionej przez naukowców z Oxfordu. Wielka Brytania zarezerwowała 100 mln i prawo pierwszeństwa do pierwszych 30 mln dawek, które mają być gotowe we wrześniu. Brytyjsko-szwedzka spółka AstraZeneca otrzymała od amerykańskiego rządu 1,2 mld USD na przyspieszenie prac nad eksperymentalną szczepionką.

25.05 W kraju i w USA

Liczba osób, które od początku pandemii zmarły w Polsce z powodu koronawirusa wg oficjalnych statystyk przekroczyła tysiąc. Za wyleczonych uznano 9276 pacjentów. Zdaniem ekspertów endcoronavirus.org Polska nadal znajduje się w centrum epidemii, bez tendencji spadkowej. Dr Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki zakażeń uważa, że w rzeczywistości w kraju może być ok. 1 mln zakażonych. W USA umarło już ponad 100 tys. chorych na COVID-19. To więcej niż Amerykanów zabitych podczas wojen w Korei, Wietnamie i Iraku, a także więcej niż ofiar epidemii AIDS w latach 1981-1989.

27.05 Nie takie panceum

Francja, Włochy i Belgia rezygnują ze stosowania przecimalarycznej hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. Z dotychczasowych badań wynika, że stosowanie leku w tej chorobie zwiększa śmiertelność. Wielkim zwolennikiem hydroksychlorochiny był Donald Trump, który przyjmował ją „profilaktycznie”. Do tej pory przebadano 223 leki i 141 substancji, które mogłyby być potencjalną szczepionką. Żaden specyfik, z wyjątkiem remdesiviru, nie potwierdził swojej skuteczności.

31.05 Z odsłoniętą twarzą

Rząd pozwolił poruszać się bez maseczek w otwartej przestrzeni pod warunkiem zachowania dystansu. Zakrywanie ust i nosa nadal obowiązuje w sklepach, transporcie publicznym, kościołach i kinach. Zniesiono limity osób przebywających w kościołach, sklepach i restauracjach.

31.05 Maseczki są dobre

Science opublikował artykuł z wynikami badań naukowców z USA i Tajwanu, które pokazują, że maseczki mogą skutecznie chronić przed koronawirusem i warto je nosić. WHO także rekomenduje noszenie maseczek osobom powyżej 60. roku życia.

31.05 Patent na patent

Od lutego do maja, mimo obostrzeń związanych z epidemią, Urząd Patentowy RP przyjął 7658 wniosków o ochronę wynalazków, znaków towarowych, wzorów użytkowych i przemysłowych oraz uznanie patentów europejskich. Ponad 36% wniosków złożono drogą elektroniczną – taka możliwość pojawiła się dopiero od lutego 2020 r.

2.06 Bez leczenia

WHO poinformowała, że w ponad połowie z 155 państw wielu pacjentów przerwało leczenie innych chorób niż COVID-19: 49% chorych na cukrzycę, 42% chorych onkologicznie i 31% cierpiących na choroby kardiologiczne. W 63% krajów przerwano zabiegi rehabilitacyjne. Z danych fundacji Alivia wynika, że w maju w Polsce w przypadku pacjentów onkologicznych co trzecia wizyta lub badanie zostało odwołane.

3.06 Śmiertelny eksperyment

Anders Tegnell, główny epidemiolog Szwecji przyznał, że eksperymentalna walka z wirusem, polegająca na maksymalnym otwarciu kraju, była błędem. Gdybyśmy wiedzieli o chorobie to, co dzisiaj, nasza strategia byłaby w pół drogi między tym, co uczyniła Szwecja, a co reszta świata – oświadczył w wywiadzie dla Sveriges Radio. W Szwe cji jest najwyższa na świecie śmiertelność w przeliczeniu na milion mieszkańców (5,7 zgonów dziennie). Prawicowa opozycja żąda odwołania Tegnella.

6.06 Wielkie luzowanie

Z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych zaczynają działać kluby fitness, siłownie, baseny, parki rozrywki, sale zabaw, solaria, salony tatuażu. Ruszają kina, teatry, sale koncertowe i inne instytucje kultury (widzowie muszą jednak nosić maseczki, a zajętych może być tylko połowa miejsc). Można urządzać duże wesela na 150 osób.

7.06 Polska na czele

Polska znalazła się na drugim po Szwecji miejscu pod względem liczby nowych przypadków zakażeń. W czasie weekendu zakażenie wykryto u 1151 osób – najwięcej od początku pandemii. Łącznie w ciągu 96 dni potwierdzono u nas 26 561 zakażeń, 1157 osób zmarło, 12 855 zostało wyleczonych.

8.06 Geografia zakażeń

Na całym świecie oficjalnie zarejestrowano już 7 mln przypadków zakażenia (dwie trzecie w Europie i USA). Zmarło blisko 406 tys. osób. Obecnie koronawirus najszybciej rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii.

8.06 Naukowy fake news?

Lancet wycofał publikację sugerującą, że leczenie COVID- 19 chlorochiną i hydrochlorochiną nie przynosi korzyści – autorzy pracy zakwestionowali prawdziwość swoich źródeł danych. WHO wznowiła zawieszone badania nad lekami.

8.06 Czas na maturę

272 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników oraz ok. 5,6 tys. absolwentów z lat ubiegłych przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po raz pierwszy w historii matury odbywają się w czerwcu.

9.06 Spod ziemi na ziemię

Zakażenie potwierdzono już u 5 tys. górników. Na 3 tygodnie zamkniętych zostaje 12 kopalń – 2 należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 10 Polskiej Grupy Górniczej.

if

Komentuje Waldemar Rukść

18-19
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl