Wątpię więc jestem. Chwała odważnym


21-06-2020 14:07:29

Nieszczęścia, które zazwyczaj chodzą parami, nas dopadły w tym roku we trzy. Do prezesa, który wcześniej wziął kraj sposobem rozdając plusy dodatnie, dołączyły – koronawirus z kryzysem. Żeby być w zgodzie z prawdą nie zamierzam sytuacji rysować czarną farbą kryjąc starannie błysk satysfakcji, jak to czyni opozycja, ani wybielać jej na siłę retuszując wskaźniki jak to się zdarza koalicji. Owszem, jest trudno ale przecież idziemy do przodu. Jeśli chodzi o życie intelektualne to na pewno nie jest ono jałowe, a wręcz przeciwnie, wydaje się ponad przeciętnie ożywione, pełne myśli odważnych, śmiałych wizji, rewolucyjnych propozycji. Cały ten intelektualny ferment można zgrupować w trzy strumienie tematyczne odpowiadające wymienionym wyżej wyzwaniom: – pierwszy – jak się pozbyć koronawirusa, drugi – jak się pozbyć kryzysu i trzeci najpotężniejszy – jak się pozbyć prezesa. W pierwszym zasługuje na uwagę myśl Janusza Korwina-Mikke, by z koronawirusem dać sobie spokój i nie przeszkadzać naturze. Myśli Korwina zawsze niosły szczególny powiew świeżości, wyrastały wysoko ponad poziom percepcji zwykłego człowieka, dzięki czemu wyborcy nigdy go do żadnego, realnie „decyzyjnego” ciała nie wybrali, przez co kraj wychodził bez większego szwanku z każdego kolejnego zakrętu.

Po stronie natury stanęła również marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, proponując w drugim pakiecie myśli, dotyczącym sposobu pozbycia się kryzysu, aby nie kopać Mierzei, bo gdyby natura chciała, to przekopała by ją sama. Rządowa myśl w tym pakiecie nie jest szczególnie oryginalna i być raczej taka nie może, bo rząd ma ograniczoną swobodę eksperymentowania i opiera się głównie na wzorach sprawdzonych. Z historii wiadomo np. że można wyjść z kryzysu napadając na Abisynię, albo budując autostrady. Pierwsze jest nierealne, drugie – niewystarczające. W Polsce mamy zresztą własne doświadczenia i własne ambicje rozpisane na pokolenia. Pokolenie II Rzeczypospolitej wpisało się do historii przez Gdynię i COP, pokolenie Jacka Kuronia przez Nową Hutę, a moje – dla przykładu – aby Polska rosła w siłę budowało Hutę Katowice. Bez sensu więc opozycja liczy ile samolotów przyleci na CPK i skąd, bo nie mniej niż one liczy się honor pokolenia. Problem, jak się pozbyć kryzysu, jest jednak w obecnym dyskursie narodowym niczym, wobec tego, jak się pozbyć prezesa. Dominuje przekonanie, że zaatakować trzeba z góry wygrywając prezydenckie wybory. Jest cały bukiet pomysłów, jak tego dokonać nie licytując się przy tym z „dobrą zmianą” na plusy. Paweł Kukiz oferuje ludziom referenda czyli władzę pewny, że tego chcą. Robert Biedroń idzie nawet dalej, a Szymon Hołownia jeszcze dalej oferując każdemu cały pakiet słów miłych i gestów przyjaznych.

Kazimierz Marcinkiewicz, niegdyś premier pod prezesem, obecnie wolny, uważa z kolei (co publikuje „Fakt”) że: – „z  Kaczyńskim można wygrać tylko jednością i solidarnością, tylko wspólnymi działaniami i pełną mobilizacją nas wszystkich, którzy powinniśmy solidarnie poprzeć tego kandydata, który będzie miał szansę wygrać z Dudą. Później, być może – strajkiem czy strajkami, być może milionową demonstracją, a nawet ogłoszeniem obywatelskiego nieposłuszeństwa. Kazimierz Marcinkiewicz nie jest oczywiście jedynym, który się zradykalizował. Stan społecznych nastrojów jest niczym gorączka przy koronawirusie. Wbrew pozorom wystawia to jednak społeczeństwu, jako całości, wcale pochlebne świadectwo. Naród w którym aż tylu ludzi, całe grupy społeczne, ruchy i partie polityczne z taką determinacją walczy o szanse służenia innym, staje w wyborcze szranki, by nieść innych brzemiona,.. służyć narodowi w pałacu na Krakowskim, przy pełniej świadomości, że koryto jest puste. Ile empatii tkwi w narodzie, jakie pokłady dobroci, że tak w nim liczni są gotowi porwać się z kryzysem za bary, choć cierniem ciągle tkwią w pamięci słowa: – pieniędzy nie ma i nie będzie.... słowa, co mają szanse stać się ciałem.

hen

Komentuje Waldemar Rukść

18-19
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl