Pod rękę z chmurką


19-07-2020 15:53:22

Od zarania cywilizacji technicznej człowiek starał się wykorzystać jej zdobycze do ulepszenia i ułatwienia życia. Nie wszystkie jednak wynalazki mogą nam zastąpić kontakt z drugim człowiekiem i przyrodą. Przekonaliśmy się o tym w czasie, gdy większość z nas z powodu pandemii pozostała w domu.

Czas spędzony podczas urlopu w wirtualnym świecie nie jest najlepszym wyborem. Może więc lepszy będzie spacer pod rękę z chmurką? Turystyczne impresje z obłokami w tle, czyli przystanek adrenalina. Coraz częściej w różnych miejscach na obu półkulach są wznoszone platformy widokowe, ciągi spacerowe, niczym miejskie promenady, mosty wiszące i podwieszone etc., etc. Turysta XXI w. nie zawsze chce dreptać wokół sławnych miejsc na ziemi, zadzierając głowę. Dlatego chętnie wjeżdża na miejsca widokowe, gdzie powodzeniem cieszą się potężne teleskopy.

Wieże, platformy i tarasy widokowe pozwalają widzieć więcej oraz dostarczają nie tylko wrażeń estetycznych, ale także emocjonalnych dla ludzi o mocnych nerwach.

Pomysł z Bawarii

Gmina Scheidegg, osiągając spore wpływy z tytułu odwiedzin dziesiątek tysięcy turystów, postanowiła jeszcze bardziej zwiększyć dochody. Ma ona topograficzne szczęście, że jest zlokalizowana w Alpach, nieopodal granicy Niemiec ze Szwajcarią i Austrią. Włodarze gminy przed dziesięciu laty uznali, że warto tutejsze krajobrazy, dosłownie zapierające dech w piersiach,  wzbogacić i wznieśli specjalną konstrukcję.

Jak pomyśleli, tak uczynili, a w efekcie niemiecka firma Biedenkapp Stahlbau za nowatorską realizację Skywalk Allgäu Tree-top Walk in Scheidegg uhonorowano nagrodą M&T Metal Construcion Price 2011 w kategorii konstrukcji stalowych. Ścieżka stanowi prawdziwy „trakt podniebny” o długości ponad pół kilometra. Z wieży można podziwiać nie tylko Alpy, ale i jezioro Bodeńskie. Cała trasa spacerowa jest przystosowana także dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Dla przyjeżdżających z czworonogami nieopodal głównej wieży znajduje się hotelik dla zwierząt. W pobliżu są punkty gastronomiczne.

Na tym terenie alpejskim takich atrakcji jest więcej. Nieopodal Allgäu, bezpośrednio przy autostradzie A96, w bawarskim miasteczku Bad Wörishofen napisy informują podróżujących o tutejszym Skyline Park o powierzchni 20 ha. Można w nim skorzystać z różnych urządzeń: „Sky Wheel” (najwyższa na świecie kolejka inwersyjna), Kula Sky-Shot wzbijająca się w niebo na wysokość 90 m, katapulta Sky Circle, wyrzucająca śmiałków z prędkością 120 km/h. Trudno doprawdy się nudzić.

Podniebna Szwajcaria

Od 2010 r. spektakularnych wrażeń dostarcza platforma widokowa AlpspiX i tzw. szlak przeżyć – Zugspitze. Na wysokości ponad 50 m nad stacją górskiej kolejki Alpspitzbahn zamontowano dwa stalowe ramiona platformy (każde o rozpiętości 24 m, rozciągające się na długości 13 m nad przepaścią o głębokości prawie tysiąca metrów). Na końcu konstrukcji znajduje się szklana ściana, umożliwiająca oglądanie masywów skalnych, wspaniałą panoramę i ową liczącą blisko tysiąc metrów przepaść. Pragmatyczni pomysłodawcy Zugspitze całą drogę o długości 700 m uczynili przystosowali do wózków dziecięcych.

Niedawno na szczycie Harder Kulm na wysokości 1322 m n.p.m. otwarto nową platformę widokową nazwaną: „Most Dwóch Jezior”, wysuniętą 17 m w głąb doliny. Góruje teraz nad miastem Interlaken. Można z niej podziwiać trzy alpejskie szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau oraz jeziora Thun i Brienz. W stalowo-drewnianej konstrukcji umieszczono okienko. Ci, którzy są pewni, iż nie dostaną „zawrotu głowy”, mogą przez nie spojrzeć w dół. Platforma została zlokalizowana niedaleko restauracji pod szczytem Harder Kulm. Nie trzeba być alpinistą, aby się tam dostać. Trzeba tylko wykupić bilet na zębatą kolejkę kursującą ze stacji kolejowej w Interlaken.

Marek Bielski

Konstrukcja Skywalk Allgäu jest zainstalowana na wysokości od 15 do 30 m nad ziemią na wysokości 1000 m n.p.m. Składa się ze stalowych konstrukcji podwieszonych i mostów wiszących. Wspiera konstrukcję 14 wież z zaczepami kablowymi. Centralnym punktem jest wieża widokowa o wys. 50 m. Na platformę można wejść schodami albo wjechać, korzystając z wind.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl