Wydarzenia


19-07-2020 16:59:59

Cyberbezpieczni

15 czerwca ruszył nabór wniosków na dofinansowanie innowacyjnych projektów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Celem konkursu, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość jest wybranie projektów, które przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski przez zwiększenie dostępności narzędzi sprzętowo-programistycznych (z wyłączeniem platformy zarządzania cyfrową tożsamością).

Program koncentruje się na rozwiązaniach technologicznych ułatwiających współpracę i koordynację działań między różnymi domenami bezpieczeństwa cyberprzestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowej tożsamości. Na dofinansowanie przewidziano 70,1 mln zł. boj.

Czysta przyszłość

W Szczycie Klimatycznym TOGETAIR ( 22-24.06.2020 r., Warszawa), zorganizowanym przez Fundację Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundację Pozytywnych Idei, wzięli udział przedstawiciele administracji centralnej, samorządowej, przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci i organizacje pozarządowe. Odbyło się 11 debat tematycznych poświęconych żywiołom: ziemi, ogniowi, powietrzu i wodzie.

Zielona rewolucja przestaje być mrzonką ekologów, a staje się faktem, z którym ekonomiści nie mogą dłużej polemizować. Polska nie będzie stać z boku tych zmian, tylko aktywnie przeć do przodu w kierunku zeroemisyjnej i czystej przyszłości. Jest na to wizja, plan, a także pieniądze – zadeklarowali uczestnicy szczytu. if

Pandemia nie ustaje

Podczas pierwszego lipcowego weekendu koronawirusem zaraziło się na świecie 400 tys. osób – tyle samo, ile w ciągu pierwszych 12 tygodni pandemii. Dane te pokazują, że  – jak ocenia szef WHO – pandemia przyspiesza i najwyraźniej nie osiągnęła jeszcze szczytu. Na szczęście wzrostowi liczby zakażeń nie towarzyszy wzrost wskaźnika zgonów z powodu COVID-19. Do 8 lipca liczba potwierdzonych laboratoryjnie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wyniosła w skali globalnej 11,5 mln, zmarło  546 791 osób. Wiele krajów (m.in. Australia, Izrael, USA Kazachstan czy Serbia) ponownie wprowadziło restrykcje związane z epidemią. Kraje z największa liczbą zarażeń to: USA, Brazylia, Rosja, Indie. Do państwowych przywódców z pozytywnym wynikiem testu dołączył prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, znany z lekceważącego podejścia do epidemii.

W Polsce wg oficjalnych statystyk zaraziło się 36 689, a zmarło 1542 chorych. Na kwarantannie przebywa blisko 85 tys. osób. Nadal najwięcej nowych zakażeń notowanych jest na Śląsku. Wartość sfinansowanych przez NFZ świadczeń opieki zdrowotnej (w tym transportu sanitarnego), wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 wyniosła do końca czerwca 1,2 mld zł. if

Gazprom płaci

W wyniku arbitrażu Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, Gazprom zwrócił Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu nadpłaty za gaz dostarczany po 01.11.2014 r. Kwota wynosi 1,5 mld USD. Trybunał powiązał też formułę dalszego naliczania ceny w kontrakcie jamalskim z cenami na rynku europejskim. Gazprom zadeklarował dostosowanie się do nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego, ale ogłosił, że nie rezygnuje z prób zmiany wyroku w wyniku procedury odwoławczej. jaz.

Elektryki z dopalaczem

Ruszyły 3  programy dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska do  samochodów wyłącznie elektrycznych pod hasłem „Zielony samochód” dla właścicieli prywatnych aut. Programy o łącznej wartości ponad 140 mln zł dofinansują ok.4 -4,5 tys. nowych samochodów. Dopłata wynosi 15% kosztów kwalifikowanych (zakupu auta), nie więcej niż 18 750 zł. Cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 000 zł. Pojazdy nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej (to zdaniem UE naruszenie zasady wolnej konkurencji). Wnioski można składać do 31.07.2020 r. przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) dostępny pod adresem http://gwd.nfosigw.gov.pl.  jaz

Zdjęcie: Menno de Jong/Pixabay

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl