Wino dla inżyniera (240): Poprawne otwieranie wina


19-07-2020 17:22:32

Kiedyś jeden z moich znajomych, mocując się z opornym korkiem tkwiącym w szyjce butelki szampana, powiedział „Dam radę; jeszcze nigdy w historii ludzkości niemożność otwarcia butelki nie była przyczyną nienapicia się“. I rzeczywiście: chwilę później mu się udało, co jednak nie znaczy, że otwieranie butelki jest zawsze proste. Wątpliwości i problemy mogą się zacząć już po usunięciu górnej części kapurka, osłaniającego korek.

Jeśli widzimy, że odsłonięty korek jest jasny, czysty i wolny od jakichkolwiek nalotów oraz ma dobrą strukturę, butelka powinna się dać otworzyć bez większych problemów np. klasycznym trybuszonem. Jeśli jednak korek sprawia wrażenie rozmiękłego lub są na nim zacieki od wina (co bywa przy dłuższym przechowywaniu butelki), warto posłużyć się specjalnym otwieraczem z dwoma „wąsami“, wsuwanymi między korek i butelkę. Taki otwieracz w trakcie wprowadzania do butelki nie narusza korka i stanowi jakby jego obejmę, ułatwiając w ten sposób wysunięcie go z butelki w całości (bez rozkruszania!) ruchem spiralnym. W przypadku wątpliwości co do jakości korka można też stosować otwieracze z igłą (którą wkłuwa się w korek) i pompką, za pomocą której do butelki wpompowuje się przez igłę powietrze, powoli wypychając w ten sposób korek ku górze. Ta metoda zdaje jednak egzamin tylko w odniesieniu do butelek bordoskich, bo szyjki innych są za grube i otwieracz igłowo-pompkowy nie daje się na nich zamontować.

Niezależnie od naszych starań czasami zdarza się, że korek się ułamie i jego dolna część pozostanie w szyjce butelki. Wtedy należy przede wszystkim sprawdzić zapach takiego korka i gdyby się okazało, że świadczy on o jego chorobie (zapach gnijących kartonów, pochodzący od TCA), butelkę należy wyrzucić do kosza bez dalszych prób otwierania. Jeśli jednak ułamany korek pachnie dobrze, trzeba spróbować usunąć jego resztkę z szyjki butelki jedną z dwóch metod: albo wepchnąć ją czymkolwiek do środka butelki albo wyciągnąć za pomocą otwieracza. W obydwu metodach do wina trafiają okruchy korka, które nie są niczym przyjemnym ani eleganckim. Podręczniki każą w tej sytuacji spróbować usunąć je wraz z pierwszą strugą wina nalewaną do kieliszka (tę

porcję wina potem się wylewa), ale metoda ta często zawodzi. Ja preferuję przelanie wina z butelki do dekantera przez drobne sitko. To sprawdza się zwłaszcza przy starszych winach, które – niezależnie od problemów z korkiem – po prostu potrzebują dekantacji.

Czasem po odcięciu górnej części kapturka osłaniającego szyjkę butelki okazuje się, że na górze korka znajduje się warstewka szarej pleśni. Dochodzi do tego przede wszystkim w butelkach, przechowywanych dłużej w wilgotnych piwnicach. Tą pleśnią nie należy się przejmować, bo ona nie wpływa ani na jakość korka, ani wina. Przed odkorkowaniem butelki należy ją jedynie delikatnie zetrzeć z korka lekko wilgotną szmatką.

Tych problemów nie ma w przypadku butelek zamykanych korkami z tworzyw sztucznych czy wręcz nakrętkami. Na ten typ zamknięcia przeszło wielu znakomitych winiarzy – i to nie tylko w odniesieniu do tańszych win. Wprawdzie wino zamknięte zawsze szczelnym korkiem tworzywowym czy nakrętką nie dojrzewa w butelce, ale też rzadziej się psuje. Niestety, tworzywo czy nakrętka są mniej eleganckie niż prawdziwy korek, zwłaszcza ten najlepszy, w 5-centymetrowym wydaniu, i chcąc zaszpanować przed gośćmi, warto jednak podać wino z pięknym prawdziwym korkiem. Zwolennicy nowoczesności mają jeszcze jedno wyjście: korek szklany z plastikową   uszczelką typu „O-Ring“. To zamknięcie doskonałe i eleganckie, ale mogące sprawiać problemy osobom nieobytym. Próba wbijania korkociągu w szkło czy podważania nożem często kończy się ukruszeniem szkła, z możliwością zanieczyszczenia tymi okruchami wina. Uważajmy więc przy otwieraniu butelek, a na razie polecam słoweńskie musujące wino Puklavec Estate Seleccion Sauvignon Blanc z Winezji. Pycha za umiarkowane pieniądze – więc na zdrowie!

winny maniak

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl