Efekty-defekty


09-09-2020 16:35:24

popularnością cieszą się wideokonferencje i praca w domu, a podglądanie tego, jak mieszkają inni ludzie, nigdy nie było tak proste. To, jakimi przedmiotami ktoś się otacza, wiąże się z jego systemem wartości, z odczuciami estetycznymi – komentuje w rozmowie z PAP antropolog kultury. Sfera ikonograficzna mieszkania jest skarbnicą wiedzy o ludziach, epidemiczne niedyskrecje są jednak odpowiednio wybrane i zaaranżowane. Słyszymy np. narzekanie, że Polacy czytają mało książek, tymczasem większość ludzi wypowiadających się dla stacji telewizyjnych występuje na tle obszernej biblioteki. Drugim ulubionym domowym ujęciem jest pokazywanie fragmentu nowoczesnej kuchni z dobrym zaparzaczem do kawy.

Jak cię widzą, tak cię piszą. Czytać nie musisz.

po tym, jak stopy procentowe w Polsce zjechały niemal do zera (stopa referencyjna z 1,50% spadła do 0,10%), banki w drastyczny sposób ścięły oprocentowania depozytów, lokat i kont oszczędnościowych. W niektórych z nich może się wkrótce wręcz okazać, że klient będzie dopłacał do konta oszczędnościowego – ostrzega portal gazeta.pl.next.

Czas przypomnieć sobie, jak się ceruje skarpety.

efekt nierealnego optymizmu w postrzeganiu siebie jako mniej narażonego na zarażenie się koronawirusem zaobserwowali wśród studentów naukowcy z Uniwersytetu SWPS. Wnioski opublikowano w Journal of Clinical Medicine. Nierealistyczny optymizm cechuje głównie mężczyzn. Istotna jest tu wiara w możliwość kontroli danego zjawiska i przekonanie, że mamy na nie wpływ. Porównując pandemię do strachu po wybuchu reaktora jądrowego lub trzęsienia ziemi, wydaje się, że obie te sytuacje związane były z zaskoczeniem i brakiem kontroli, a teraz...

...wystarczy umyć ręce?

urząd miejski w Głuchołazach wyremontował dworzec kolejowy i teraz będą z niego korzystać pasażerowie pobliskich autobusów, ponieważ na razie nie jeżdżą tędy pociągi. Z kolei, jak zauważa Opotydzień, w pobliskich Goszczowicach sytuacja jest odwrotna: jeżdżą tędy pociągi, tylko nie można do nich wsiąść, bo nie wybudowano obiecanego przystanku. Nie wiadomo, co gorsze: mieć gdzie wsiąść, tylko nie mieć do czego, czy też mieć do czego, nie mając gdzie.

wyjątkową sytuację epidemiczną mamy na śląsku – informuje TOK FM. Przy jednej i tej samej ulicy są 2 strefy. Po jednej stronie jest Ruda-Bielszowice, objęta strefą czerwoną, a domy z naprzeciwka znajdują się w Zabrzu, gdzie obowiązuje strefa zielona. Tu mieszkańcy nie muszą obowiązkowo zakładać maseczek, tylko że jak wyjdą na chodnik, to są już w czerwonej. Mieszkanka rudzkiego domostwa powiada: Całe życie mieszkam na takim pograniczu, przed wojną tu była granica, trzeba było mówić po niemiecku.

Wyjdziesz na trotuar i... na kwarantannę!

z badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Devire wynika, że Polacy nie potrafią być off-line nawet przez chwilę. Tylko 1% spędza wakacje bez telefonu czy laptopa. Ponad połowie rodaków (57%) zdarzyło się pracować podczas urlopu. Wielu pracodawców odchodząc od sztywnego czasu pracy, zaczęło oczekiwać dostępności pracowników pod telefonem 24/7. Co ciekawe, 82% osób deklaruje przy tym, że na wakacjach nie zamierza wykonywać obowiązków zawodowych.

Przecież odbieranie maili i korzystanie z telefonu służbowego podczas urlopu to czysta przyjemność.

barszcz Sosnowskiego rozrasta się gwałtownie – wg raportu NIK toksyczny chwast pojawił się już niemal w całym kraju i nie podjęto odpowiednich działań, aby go zwalczyć. Rozporządzenia w sprawie barszczu Sosnowskiego i Mantegazziego zostały wydane przez Parlament Europejski i Radę UE już 5 lat temu, a państwa członkowskie miały do lipca 2019 r. wdrożyć plan zwalczania tej rośliny – informuje Gazeta Wyborcza.

Dwa grzyby w barszcz?

if

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl