Wydarzenia


03-10-2020 19:57:50

Superkomputer w UKSW

16.09. w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uruchomiono superkomputer Cato, przeznaczony do realizowania obliczeń wysokiej wydajności (HPC), rozszerzonych o zadania sztucznej inteligencji (AI) i wysokowydajnej analizy danych (HPDA). Umożliwia realizację zagadnień modelowania i symulacji zjawisk i procesów, w oparciu o duże zbiory danych. Przyspieszy prace naukowców: od modelowania matematycznego po szukanie innowacji dla przemysłu, może także pomóc przyśpieszyć diagnostykę obrazową, efektywne procesowanie danych geoprzestrzennych, zwiększyć poziom wykrywalności chorób, optymalizację procesów o różnej naturze albo wesprzeć dowodzenie twierdzeń matematycznych. Identyczna technologia tworzy szkielet jednego z najszybszych superkomputerów na świecie Summit, wyposażonego w procesory IBM POWER9. boj.

Górnicze niepokoje

Największe na Śląsku centrale związkowe - Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień'80 - zażądały rozmów o transformacji górnictwa i energetyki z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Premier zamierza w najbliższym czasie przedstawić całościowy program dla terenów pogórniczych na Śląsku, i w regionach wydobycia węgla brunatnego. Program ma zawierać inwestycje i propozycje, co w zamian górnictwa, skorelowane z polityką energetyczną państwa. Wynika to z polityki Unii Europejskiej wobec energetyki węglowej. Jednocześnie Komisja Europejska wpisała węgiel koksujacy na listę surowców strategicznych, więc akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), największego producenta węgla koksowego w UE, zaczęły drożeć. Sprzyja temu obecnie ożywienie na rynku stali. jaz.

Pierwszy wodorowy

Firma Airbus przedstawiła 21 września  w Tuluzie projekt pierwszego na świecie samolotu pasażerskiego napędzanego wodorem, zeroemisyjnego, w trzech wersjach. Wersja turboodrzutowa (turbofan) dla 120-200 pasażerów, do lotów międzykontynentalnych, napędzana jest przez zmodyfikowane silniki z turbiną gazową. Wersja turbośmigłowa (do 100 pasażerów) z silnikami na wodór spalany w zmodyfikowanych turbinach ma być środkiem transportu regionalnego. Wersja ze skrzydłem rozmytym „blended-wing body" (do 200 pasażerów), w której skrzydła płynnie przechodzą w kadłub, ma zasięg zbliżony do konstrukcji turboodrzutowej. Szeroki kadłub stwarza wiele możliwości przechowywania wodoru oraz urządzenia kabiny pasażerskiej. Porty lotnicze będą musiały dostosować infrastruktury do transportu wodoru i tankowania samolotów. "Wodorowiec"Mógłby wejść do eksploatacji w 2035 r. jaz.

Atom Łukaszenki

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział uruchomienie białoruskiej elektrowni jądrowej pod Ostrowcem na 7 listopada. Dzień ten jest obchodzony jako święto Rewolucji Październikowej. Elektrownia składa się z dwóch bloków energetycznych produkcji rosyjskiej, z reaktorami WWER-1200, każdy o mocy 1200 MW. Położona jest przy granicy litewskiej o 170 km od granicy z Polską.  jaz.

 

Miliardy na Krajowy Program Odbudowy

Rządowa Rada ds. Innowacyjności pod kierownictwem Ministra Rozwoju uchwaliła budżet Krajowego Programu Odbudowy (KPO). Ma wynosić 23,1 mld euro na granty i 34,2 mld euro na pożyczki. KPO ma wzmocnić polską gospodarkę do 2026 roku, ma być motorem i stymulatorem dla przedsiębiorstw i administracji państwowej do podejmowania działań i reform na rzecz zwiększenia innowacyjności gospodarki, cyfryzacji i niskoemisyjności. Projekty wyłaniane są w 8 obszarach: infrastruktura, transport, energia i środowisko, innowacje, cyfryzacja, zdrowie, społeczeństwo oraz spójność terytorialna. Program ma pomóc w szybkiej odbudowie gospodarki w czasie pandemii Covid-19. jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl