Efekty-defekty


03-10-2020 20:45:52

narodowy Bank Polski wyemitował pierwszy polski banknot w formacie pionowym o wartości nominalnej 20 zł, upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 r. Na przedniej stronie banknotu widnieje postać Józefa Piłsudskiego, na odwrotnej – fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”. Dziwnym trafem również budżet stanął, w tym roku, dęba i zamiast utrzymać się, zgodnie z planem, jako zrównoważony, wystrzelił ponad stu miliardowym garbem deficytu.

w mydle, jak się okazuje, jesteśmy potęgą. Wartość polskiej branży mydlarskiej szacuje się na ponad 300 mln złotych. Według Głównego Urzędu Statystycznego jesteśmy w piątce największych europejskich producentów mydeł i detergentów obok Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Francji. Niebagatelny w tym udział mają niewielkie przedsiębiorstwa idące naprzeciw modzie na ekologię. Świadomość, że na mydle nie najlepiej wyszedł swego czasu nasz ziomek Zabłocki, wcale ich nie peszy, ani zniechęca.

poseł Marcin Kulasek z Lewicy – informuje Fakt – ważył 143 kg. Nie mógł sobie poradzić z nadwagą i poddał się operacji zmniejszenia żołądka. Teraz chce się zaangażować w walkę z otyłością wśród Polaków. – Już złożyłem u pani marszałek Elżbiety Witek wniosek o powołanie zespołu parlamentarnego do spraw walki z otyłością - mówi. – Być może tu należy szukać klucza do zagadkowego wycofania się opozycji z popierania projektu ustawy o znacznych podwyżkach dla posłów której inicjatywa narodziła się – co w Sejmie zdarza się niezwykle rzadko- ponad podziałami.

PIS z którym powszechnie kojarzy się rozdawane społeczeństwu plusy nie był w istocie ich pomysłodawcą. Kilkanaście lat wcześniej darował je nam ówczesny minister finansów Marek Belka tyle, że były to plusy ujemne, które weszły do historii pod nazwą podatku Belki. Siedząc dziś w parlamencie europejskim były minister a następnie premier może powiedzieć z satysfakcję słowami wieszcza: – jednak została po mnie ta siła fatalna...Podatek od zysków kapitałowych , jak brzmi oficjalna nazwa, jest formą łupienia drobnych ciułaczy, których znaczną część oszczędności wcześniej zjada inflacja.– Znieście wreszcie ten podatek - apeluje INN Poland, co wydaje się sensowne z punktu widzenia wsparcia krajowego kapitału.

przed początkiem roku szkolnego osiągnęła szczyt dyskusja o pandemii. Na temat tego jak się ustrzec koronawirusa w szkole wypowiadali się wszyscy i wszędzie, a szczególnie opozycja. Jako główną przyczynę nieszczęścia, które spaść może na szkoły po otwarciu, wskazywano brak wytycznych. - Jest rząd, minister...jest czas, a wytycznych nie ma, utyskiwał w radio m.in. Sławomir Broniarz , jak zazwyczaj zasadnie. Swoją drogą jest w Polsce sporo ludzi, którzy mogli by uchylić rąbka tajemnicy jaką zakładać maseczkę, by długo i skutecznie unikać zagrożeń.

jestem wiejskim zdunem i nie żałuję- mówi tyg. Angora Mateusz Miłkowski, absolwent Szkoły Głównej Handlowej, który zostawił Warszawę i na Dolnym Śląsku buduje piece, kuchnie i kominki. – Odnotowujemy tę rozmowę, bo to sygnał, być może, odwracania tendencji. Dotychczas bowiem to dzieci stolarzy, kowali, murarzy...porzucały rodzinne tradycje, by zostać politologiem albo kulturoznawcą.

inspirujący umysły niespokojne przypadek opisuje Tygodnik Zamojski. Pan Daniel Jan Lalik przebył długą drogę poszukując przeznaczenia – był zakonnikiem, warszawskim tramwajarzem, mistrzem kaligrafii, a obecnie na rynku w Zamościu pieści uszy turystów (i oczywiście mieszkańców) dźwiękami katarynki.

o tym, że postęp kosztuje nigdy nie było tajemnicą, choć nie zawsze mieliśmy świadomość ile. Właśnie dożyliśmy wreszcie tej pociechy, że komputery trafiły pod strzechy i prasa pełna jest doniesień o tym, kto kogo, na ile i w jaki sposób orżnął przy ich pomocy. Nie sposób znaleźć na to jednej, uniwersalnej recepty, można jedynie użytkownikom nowej techniki przypomnieć staropolską przestrogę – g...chłopu do boku, a nie zegarek.

hen

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl