„Piloci”


04-10-2020 18:04:37

Sezon 2020/2021 w Teatrze Muzycznym ROMA zainaugurowały obszerne fragmenty musicalu „Piloci” w wersji koncertowej, z zachowaniem niektórych elementów inscenizacji i scenografii ze spektaklu.

To historia wielkiej miłości Jana, młodego polskiego pilota wojskowego, i Niny, aktorki i piosenkarki, wschodzącej gwiazdy kabaretów Warszawy lat 30. XX, brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Istotnym tłem ich miłosnych perypetii jest Bitwa o Anglię.

Prapremiera musicalu, którego autorami są Wojciech Kępczyński (libretto), Michał Wojnarowski (teksty piosenek) oraz Jakub Lubowicz i Dawid Lubowicz (muzyka), odbyła się 7.10.2017 r., a po raz ostatni został wystawiony 16.06.2019 r. 427 spektakli obejrzało ponad 427 000 widzów.

 To, po „Akademii Pana Kleksa” (2007), drugi polski musical, wystawiany na deskach TM ROMA. – O takim spektaklu myślałem od dawna, tym bardziej że jest to temat bliski mi ze względów rodzinnych: dwaj bracia mojej babci – Maksymilian i Jan Lewandowscy – brali udział w Bitwie o Anglię w Dywizjonie 307I – mówił przed premierą Wojciech Kępczyński, również jego reżyser. – „Piloci” nie są musicalem historycznym – rekonstrukcją faktów. To absolutna fantazja, bliższa sensacyjnej powieści Kena Folleta, niż rozprawom historycznym na temat II wojny światowej, choć wydarzenia historyczne stanowiły oczywiście dla mnie inspirację. Polscy piloci byli fantastycznymi ludźmi, świetnie wyszkolonymi.

Wiadomo, że Teatr Muzyczny ROMA zaskakuje rozwiązaniami inscenizacyjnymi. Nie dziwiło więc, że na scenie pojawił się samolot Hurricane. boj.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl