Efekty-defekty


31-10-2020 17:24:25

prześwietlenie płuc pacjenta wykonane w przychodni we Włocławku wskazywało na chorobę COVID-19. Chory został więc skierowany do karetki, która miała go zawieźć do najbliższego szpitala. Tam jednak oznajmiono, że szpital nie przyjmie go na oddział, bo nie ma wolnych łóżek. Dalsze peregrynacje chorego opisują Fakty TVN. 77-letni pacjent zakażony koronawirusem był przez dwa dni przewożony karetką między miejscowościami: Włocławek, Lipno, Rypin, Bydgoszcz i Grudziądz. W końcu został przyjęty w szpitalu pulmonologicznym w Bydgoszczy jako 23. pacjent na 20-łóżkowym oddziale.

Turystyka objazdowa w czasach zarazy.

z kolei nocny pociąg Kolei Mazowieckich nr 97 144 z Lotniska Chopina do Modlina – czytamy w Gazecie Wyborczej – w trakcie nocnego kursu po stolicy dwukrotnie zmienia kierunek jazdy i aż trzy razy przekracza Wisłę. Pasażerom nie wolno po drodze nigdzie wysiadać, chociaż pociąg zatrzymuje się na kilku stacjach.

Czytelnikom, którym marzy się przygoda w podróży, a nie dysponują odpowiednimi funduszami i nie lubią jeździć karetką, proponuje się skorzystanie z usług KM. Wystarczy zarwać noc i kupić bilet za 19 zł.

piasek, fundament cywilizacji, zaczyna się kończyć. Jest jednym z głównych składników betonu, jest potrzebny także do budowy setek tysięcy kilometrów dróg i autostrad. Na tym nie koniec – wylicza portal Gazeta.Środowisko.pl, gdyż każda szyba, lustro czy ekran telefonu także jest wykonany z tego surowca.   Podzespoły komputerów zrobione są z krzemu, pozyskiwanego z piasku. Coraz popularniejsze panele fotowoltaiczne? Piasek. Detergenty i pasta do zębów? Piasek. Jest to drugi, po wodzie, najczęściej używany surowiec na Ziemi. Wykorzystuje się go w aeronautyce, piasek jest nawet w winie. Roczne zapotrzebowania szacowane jest na 50 mld t, ale pozyskiwany w legalny sposób ze źródeł odnawialnych, stanowi tylko połowę tej wartości. Reszta pochodzi od podejrzanych dostawców. Wartość branży piaskowej szacowana jest na 70 mld USD, nic dziwnego, że gdy odpowiedniego surowca jest coraz mniej, za nielegalne wydobycie z mórz i rzek zabrała się mafia, która zarabia na tym miliardy. Znikają całe wyspy i plaże...

...i rosną zamki na piasku.

polskim bonem turystycznym na każde dziecko można zapłacić za usługę hotelarską lub turystyczną. Ale – jak zauważa Rzeczpospolita – już nie za łódkę ani za wynajęcie cieszących się ogromną popularnością w czasach pandemii kamperów.

Dzieci kwiaty, to nie nasze dzieci.

obszarem, który najszybciej wyludnia się w Polsce, jest Opolszczyzna. Jak ustaliła NIK, jest to dzisiaj jeden z najbardziej zagrożonych depopulacją regionów w Europie.

I tylko nie wiadomo, czy to z biedy, czy z rozsądku – zastanawia się Opotydzień.

radni Kraśnika przegłosowali, że liczące 34 tys. mieszkańców miasto nieopodal Lublina nie potrzebuje 40 mln zł na inwestycje, nie potrzebuje też technologii 5G oraz bezprzewodowego internetu w szkołach. Mieszkańcy są oburzeni – donosi Onet.pl. Burmistrz Kraśnika dystansuje się od zapisów, do akcji wkroczyli przedstawiciele resortu cyfryzacji.

A Defekty przypominają, że tam-tamy, zważywszy na ich pochodzenie, też są bardzo podejrzane.

tymczasem na świecie na pandemii korzystają giganci technologiczni – informuje Rzeczpospolita. Wielkie spółki stały się podczas kryzysu jeszcze większe, a ich właściciele bogatsi. Majątek właścicieli Amazona, Microsoftu i Facebooka zbliżył się do PKB Norwegii, zaś wycena Apple’a przebiła w 3. kwartale 2 bln USD (w 2018 r. wynosiła 1 bln USD). To 15 razy więcej niż wydatki polskiego budżetu w tym roku.

Nie wszystkie jabłka się opłacają...

if

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl