Felieton. Jubileusz w czasie pandemii


11-12-2020 16:26:22

Rok 2020 z pewnością nie sprzyja hucznemu świętowaniu jubileuszy. Pandemia koronawirusa wciąż negatywnie odbija się na naszym życiu osobistym, ale i powoduje bardzo poważne zawirowania w gospodarce. W tej atmosferze środowisko techniczne obchodzi 75-lecie istnienia Naczelnej Organizacji Technicznej. Rocznicę obchodzi również Dom Technika, który już od 115 lat jest tym punktem na mapie Warszawy, który nieodłącznie kojarzy się z aktywnością środowisk technicznych. Uroczystości rocznicowe będą miały zapewne odmienny i bardziej skromny charakter niż w poprzednich latach. Wszyscy wiemy, że nie jest to czas na przyjęcia i wystawne gale, ale raczej na mobilizację w walce ze skutkami kryzysu.

Polscy inżynierowie i technicy wielokrotnie udowadniali, że w trudnych sytuacjach potrafią służyć swoimi kompetencjami i doświadczeniem. Wiele mówiono na ten temat m.in. przy okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i dyskusji na temat pierwszych lat wolnej Polski. W jej budowaniu środowisko techniczne miało swój znaczący udział.

Jednym z najważniejszych zadań, oczywiście po powstrzymaniu pandemii, jest odbudowa gospodarki. Wciąż nie wiem, jakie będą długotrwałe skutki społeczne i gospodarcze koronawirusa, ale już teraz widzimy, że konieczna będzie gruntowna reforma wielu obszarów funkcjonowania państwa, w tym m.in. systemu opieki zdrowotnej. Pandemia przerwała okres dynamicznego rozwoju i niezbędna będzie refleksja nad nową strategią rozwoju polskiej gospodarki, uwzględniającą wnioski wyciągnięte z kryzysu. Nie wyobrażam sobie, aby w tej dyskusji nie uczestniczyli przedstawiciele środowiska technicznego i aby ich głos nie był brany pod uwagę przy tworzeniu modeli wyjścia z kryzysu i ponownego wprowadzenia polskiej gospodarki na ścieżkę rozwoju. Przyspieszona cyfryzacja administracji, praca zdalna, edukacja online – to tylko kilka przykładów z długiej listy zjawisk będących skutkiem pandemii, które zostaną z nami na dłużej i które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu planów na przyszłość.

Szczególnie w obecnej sytuacji potrzebny nam jest głos rozsądku i autorytety zbudowane na rzetelnej i fachowej wiedzy a nie na medialnej popularności. Krajowa Izba Gospodarcza od wielu lat współpracuje z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Środowisko to wspiera nas od dawna w realizacji wizji nowoczesnej, innowacyjnej i konkurencyjnej polskiej gospodarki. Wspólnie podejmujemy inicjatywy, mające na celu zwrócenie uwagi na rolę środowiska technicznego w rozwoju gospodarczym Polski i promujące właściwe modele współpracy nauki z biznesem. Cieszymy się, że naszym Partnerem jest organizacja o tak długiej i pełnej pięknych kart historii.

Życzę dalszych sukcesów i tego, aby kolejne jubileusze odbywały się w bardziej przyjemnych dla nas wszystkich okolicznościach.

Andrzej Arendarski, prezes KIG

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl