Giełda wynalazków i projektów. Procesorowy diagnosta


11-12-2020 16:37:57

Niedawno opisywaliśmy niektóre innowacyjne osiągnięcia Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Wkrótce potem, w październiku 2020 r. Wydział zgarnął nagrodę główną i większość pozostałych trofeów w ogólnopolskim konkursie informatycznych prac naukowych „Forum Młodych Mistrzów" podczas Forum Teleinformatyki.

Potwierdziło to znaczącą pozycję Wydziału na mapie krajowych ośrodków badań teleinformatycznych. Nadarza się więc okazja, by wspomnieć o patentach, tym razem powstałych w Instytucie Systemów Informatycznych. Są to rozwiązania szczególnie na czasie, a zaprezentowano je podczas ostatniej edycji Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2020. Twórcami obu ciekawych, opatentowanych już systemów, są zespoły pracujące pod kierunkiem dr. inż. Mariusza Chmielewskiego.

Wgląd absolutnie przenikliwy

Odpowiedzią na wyzwania, jakie niesie współczesność wobec służb ratowniczych, jest HEATH POINT – holograficzny system wspomagający akcję ratowniczą i zarządzanie kryzysowe. Został on zaprojektowany w celu przyspieszenia i usprawnienia działań służb medycznych. Za pomocą technologii rozszerzonej rzeczywistości zostają tu wyświetlane hologramy zawierające dane pacjenta z karty ICE: personalia, grupa krwi, przyjmowane leki oraz przebyte choroby, a także bieżące parametry medyczne: temperatura, poziom stresu, tętno, ciśnienie. Dane przesyłają sensory umieszczone na ciele pacjenta: czujnik GSR, pulsometr, ciśnieniomierz, termometr. Dane pochodzące z czujników są wyświetlane na ekranie użytkownika.

Jest to znakomita pomoc dla szpitali polowych zlokalizowanych w halach sportowych podczas pandemii SARS–CoV–2. Jak wiadomo, głównym problemem może być tam niewystarczająca liczba personelu. Dzięki wizualizacji danych za pomocą hologramów można zachować bezpieczną odległość od osoby badanej, co przyspiesza kontrolę jej stanu zdrowia i chroni obie strony przed potencjalnym zakażeniem. Dalsze możliwości aplikacji to wstępna ocena stanu pacjenta na podstawie ankiety, a także analiza samopoczucia chorego pozwalająca wykryć stany depresyjne oraz w razie potrzeby zdalnie wezwać pomoc. Niemal jednoczesne i bezpieczne wykonanie tych wszystkich czynności maksymalizuje efektywność pomocy i prawidłową diagnostykę. Smartband, czyli opaska na nadgarstku pacjenta, przesyła dane o parametrach życiowych do aplikacji mobilnej Your Health Point. Aplikacja przekazuje dane z opaski oraz informacje o stanie zdrowia pacjenta, takie jak przyjmowane leki, grupa krwi czy osoba kontaktowa, wprowadzone wcześniej przez użytkownika do chmury. Okulary Hololens identyfikują chorego z odległości do 20 m za pomocą RFID, poczym pobierają i wyświetlają informacje o pacjencie.

Badawczy kostium

Zaprezentowano też nową wersję odzieży biomedycznej (powstałą we współpracy z NutPro Sp. z o.o.) Odzież analizuje stan fizjologiczny, wysiłek i efektywność treningową, wykorzystując do tego zaawansowane sensory biomedyczne, metody analityczne i sztuczną inteligencję. Rozwiązanie wcześniej otrzymało złoty medal na wystawie w Bukareszcie. Bezprzewodowy moduł analizy danych biomedycznych jest zintegrowany z mobilną aplikacją i portalem analitycznym. Jest to pierwsze tak szerokie spektrum analizy sportów wytrzymałościowych, siłowych i wydolnościowych, dające pełnię obrazu reakcji fizjologicznych człowieka na wysiłek fizyczny.

jaz.

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl