Wino dla inżyniera (246): Jubileuszowy toast


11-12-2020 16:45:13

Dla człowieka, który – jak ja – przekroczył już 70-kę, życie składa się z samych okazji do świętowania. Zbliżam się właśnie do swojego 250-tego felietonu na łamach " Przeglądu..." i dobijam równocześnie do 13-lecia swojej działalności w charakterze felietonisty " PT". A życie wokół mnie też obfituje w jubileusze – przed rokiem obchodziliśmy 70-lecie Wydawnictwa SIGMA-NOT, będącego wydawcą " Przeglądu Technicznego", a właśnie teraz mija 75 lat od powstania Naczelnej Organizacji Technicznej, której organem jest ten tygodnik. Tak, tak, proszę Państwa – jeszcze w 1945 r., tuż po wojnie, kiedy brakowało wszystkiego i każdy naprawdę miał co robić, polscy inżynierowie uznali za sprawę pierwszej potrzeby reaktywację stowarzyszeniowego ruchu inżynierskiego. Dzięki ich entuzjazmowi mogą Państwo czytać dziś ten felieton – bo gdyby nie ci zapaleńcy sprzed 75 lat, tego czasopisma może by nie było.

To dobry czas i dobra okazja, żeby wznieść toast za zdrowie NOT-u jako reprezentacji polskich inżynierów. Czym jednak wznieść taki toast? Niestety, środowisko inżynierskie zostało w okresie tzw. realnego socjalizmu mocno spauperyzowane, a minione 30-lecie nie przyniosło radykalnej poprawy sytuacji materialnej ludzi po politechnikach – więc te nadroższe szampany raczej nie wchodzą w grę. No dobrze, ale przecież obok tych najdroższych są również te trochę tańsze – więc może spróbujmy sięgnąć właśnie po nie. Z ciekawym zestawem szlachetnych " musiaków" w średnich rejestrach cenowych miałem ostatnio okazję zetknąć się na jesiennej degustacji zorganizowanej przez firmę Mielżyński na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Koronek. Mowa tu o szampanach firmy Leclerc.
Zaczęło się od różowego szampana Leclerc Briant Rose Brut (u Mielżyńskiego – 275 zł). Okazał się dość wytrawny, cielisty, długi i miał dobrze wyważoną kwasowość, ale był dopiero przygrywką do większych emocji. Następny w kolejce – Champagne Leclerc Briant Brut Reserve, będący zarazem dla firmy głównym filarem sprzedaży w Polsce (229 zł), miał może mniej wyrazisty nos, ale bardziej przekonujące usta. Był świeży i zarazem głęboki, elegancki i w swojej prostocie wręcz doskonały.
W kolejnym szampanie, Leclerc Briant Extra Brut Premiere Cru (287 zł), kwasowość była już wyraźniejsza, a w nosie czuło się cztery lata dojrzewania na osadzie. To wino było (przy całej swojej świeżości) głębokie i długie; przez wzgląd na swój charakter świetnie pasowałoby do czczenia znaczących jubileuszy – właśnie takich, jak 70-lecie NOT.
Po tej rozgrzewce przyszła kolej na dwa szampany" z wyższej półki" – Leclerc Briant La Croisette z roczników 2014 i 2015, obydwa wyprodukowane wyłącznie z gron Chardonnay, pochodzących z pojedyńczej winnicy. Mnie bardziej smakował ten drugi (661 zł), na którego etykiecie umieszczono dopisek " Zero Brut". Miał lekko warzywny nos i był raczej elegancki niż ekspresyjny; zachwycał też swoją świeżością i równowagą. Na jego tle " vintage 2014" sprawiał wrażenie znacznie bardziej kwasowego, co troszeczkę przeszkadzało.
Ciekawostką przyrodniczą był ostatni z szampanów degustowanych na imprezie: Champagne Leclerc Briant Blanc de Menieur Brut Zero Premier Cru Vintage 2015, wyprodukowany w 100% ze szczepu Pinot Menieur (rzadkość!). Okazał się bardzo wytrawny, dość ostry, wręcz rustykalny w ustach, z wyraźną, jakby pierwotną kwasowością. Jego ceny nie poznałem, ale zapewne nie była najniższa.
Wiem, że 600 zł za butelkę, po której nie zostaną nawet bąble, to niemało, ale jubileusz 75-lecia obchodzi się raz na 75 lat, więc warto z tej okazji sięgnąć trochę głębiej do kieszeni. A jeśli kogoś chcącego opić jubileusz mojej macierzystej organizacji nie stać na taki wydatek, niech kupi w Winezji musiaka o nazwie Bepin de Eto Prosecco Conegliano Valdobbiadenne za ok. 60 zł. Mnie wprawdzie dopadł po nim atak podagry, ale to było dopiero przy szóstej butelce, pitej w małym towarzystwie. Przy rozsądnym piciu, Bepin de Eto niczym nie grozi, a jak smakuje! Na zdrowie....

winny maniak

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl