Ponad 200 MW ze słońca


13-03-2021 18:24:43

W Zwartowie, małej miejscowości na Pobrzeżu Kaszubskim, w powiecie wejherowskim, na zachodnim krańcu obszaru Lasów Lęborskich, wkrótce rozpocznie się budowa największej elektrowni fotowoltaicznej w naszej części Europy.

Zrealizuje ją konsorcjum utworzone przez firmę Respect Energy i odpowiedzialny za inwestycję niemiecki koncern Goldbeck Solar. Polska firma jest jedyną w Polsce, która współpracując obecnie z ponad 400 dostawcami, pozyskuje wyłącznie energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, a następnie sprzedaje ją hurtowo. Jej poprzedniczką jest TRMEW Obrót SA, powołana przez Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych – najstarszą i największą organizację non profit w branży OZE w Polsce. W 2014 r., decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, uzyskała koncesję na obrót energią elektryczną ważną do 2029 r. W 2017 r. członkiem Zarządu spółki został Sebastian Jabłoński, a w 2019 r. -  jej prezesem. Postanowił, że bardziej wykorzysta potencjał OZE, m.in. budując własne. We wrześniu 2020 r. spółka zmieniła nazwę na Respect Energy SA.

Spółka jest doceniana m.in. w obszarze energetyki, innowacji i ekologii, o czym świadczą liczne nagrody przyznane jej w 2020 r.

Pierwsza i największa!

14 grudnia ub.r. Urząd Regulacji Energetyki ogłosił wyniki aukcji na wsparcie dla OZE – wśród wygranych znalazł się, zgłoszony przez Stigma Sp. z o.o., założoną w 2007 r. w Sierakowicach (obecnie 80% udziałów ma w niej Green Energy Services, a Respect Energy – 20%), projekt inwestycji w Zwartowie, który uzyskał 15-letni kontrakt.

Współpraca z niemieckim koncernem, który wnosi niezbędne know-how (od 2001 r. specjalizuje się w budowie przemysłowych i wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych, działa w 17 krajach na 4. kontynentach) i kapitał, umożliwi Respect Energy SA budowę własnych farm fotowoltaicznych.

- Joint Venture z Goldbeck Solar to rozwinięcie kolejnego obszaru naszej działalności. W 2020 r., poza handlem hurtowym na 21 rynkach, przeszliśmy rebranding i z dużym sukcesem zaistnieliśmy na rynku jako Respect Energy. Teraz rozpoczynamy budowę największej elektrowni PV w tej części Europy - mówi Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy. - Partnerstwo strategiczne umożliwi nam coroczną budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 350 MW, co przekłada się na 1750 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice w ciągu 5 lat. Wierzymy, że nasze projekty bezpośrednio przyczynią się do osiągnięcia pełnej neutralności emisyjnej kraju do  2050 r.

Natomiast pierwszym projektem Goldbeck Solar w Polsce była założona w ub.r. instalacja prawie 23 tys. modułów, które łącznie wytwarzają 6,716 MW, na dachach 5 hal w Centrum Logistycznym CLIP w Jasinie k. Swarzędza (na zdjęciu Goldbeck Solar).

- Polska branża energetyczna oferuje duże możliwości rozwoju w sektorze energetyki odnawialnej – uważa Joachim Goldbeck, prezes Goldbeck Solar. - Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy strategicznej z naszym nowym partnerem, Respect Energy, który - tak jak my - z siłą i z determinacją podchodzi do tego nowego rynku. Cała branża potrzebuje innowacyjnych rozwiązań. Wierzymy, że wspólna praca nad naszym projektem, w tak dobrej atmosferze, zaowocuje wkrótce kolejnymi inwestycjami.

Farma fotowoltaiczna o mocy 203 MW, której wartość po wybudowaniu wyniesie ok. 200 mln euro, powstaje w Zwartowie na działce o powierzchni 300 ha. Od lokalnego dewelopera kupiono gotowy projekt przygotowany do aukcji w 2020 r. Istotnym plusem lokalizacji były też duże moce przyłączeniowe miejscowego Operatora. Podpisano też z PSE umowę przyłączeniową do systemu elektroenergetycznego, która była niezbędnym warunkiem udziału w aukcji.

Rozpoczęcie

Realizacja inwestycji rozpocznie się w I kwartale br., ale jeszcze nie zapadła decyzja odnośnie do wyboru optymalnego rozwiązania, w tym paneli. Niemniej Respect Energy deklaruje, że pierwsza energia w ilości wystarczającej do zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych popłynie do odbiorców za rok. Rocznie elektrownia wyprodukuje 230 GWh zielonej energii, co oznacza, że w ciągu najbliższych 30 lat jest w stanie zredukować emisję COo 5 mln t. – W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy ok. 6 TWh energii. Dla porównania Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie ok. 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja  podkreśla Sebastian Jabłoński.

Wkrótce mają powstać kolejne zielone elektrownie, zwłaszcza że OZE mogą wypełnić lukę spowodowaną wycofywaniem elektrowni węglowych. A projekt przewiduje nie tylko zagospodarowanie potencjału krajowej niszy OZE, ale również utrzymanie biologicznej aktywności regionu, np. poprzez instalację pasieki na terenie kompleksu.

Wcześniej, bo od początku 2021 r., Stadion Wrocław będzie zasilany w pełni zieloną energią, dostarczaną przez Respect Energy SA. - Zależy nam na tym, aby obiekty sportowe były zasilane energią, która nie szkodzi środowisku – deklaruje Sebastian Jabłoński. - Pragniemy, aby jak najwięcej obiektów sportowych dostrzegło korzyści płynące z wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Obecnie zielona murawa nie wystarczy. Dążymy do tego, żeby „zielone” były całe stadiony, których zużycie energii jest przecież bardzo duże.

boj.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl