Cyfryzacja w turystyce


13-03-2021 19:19:51

Planowanie podróży do wielu kierunków ułatwi pracownikom branży turystycznej rozwiązanie opracowane przez zajmujący się sztuczną inteligencją zespół ekspertów Synerise. Polacy, pod przewodnictwem Jacka Dąbrowskiego, zajęli II miejsce w konkursie WebTour 2021 Challenge organizowanym przez Booking.com.

– Jesteśmy firmą typu deep-tech. Wierzymy, że głównie poprzez wybitne osiągnięcia z dziedziny nauki i technologii wygrywa się rynek – mówił „Forbesowi” Jarosław Królewski, prezes Zarządu Synerise SA, założonego w 2013 r. w Krakowie wspólnie z Miłoszem Balusiem i Krzysztofem Kochmańskim.

Obecnie firma zatrudnia ponad 200 osób i współpracuje m.in. z Microsoftem (jest jednym z jego partnerów technologicznych) oraz światowymi firmami świadczącymi usługi księgowe, audytorskie i doradcze (PwC i EY). Jest uważana za jedną z najbardziej znanych i innowacyjnych polskich firm działających w kluczowych dla gospodarki sektorach zaawansowanych technologii. Inwestuje we własne produkty do przetwarzania danych. Od kilku lat rozwija autorską platformę z usługami opartymi na sztucznej inteligencji (AI) i big data dla biznesu. Oferowane narzędzia pozwalają na błyskawiczne przetwarzanie dużych ilości danych, a finałem całego procesu są rekomendacje, które umożliwiają firmom podejmowanie lepszych decyzji biznesowych.

Rekomendacje na wakacje

- Planowanie podróży zwykle wiąże się z koniecznością synchronizacji różnych elementów: środków transportu, zakwaterowania, atrakcji turystycznych itp. Uczestnicy konkursu musieli zaproponować konkretne metody i techniki wyszukiwania informacji i rekomendacji, biorąc pod uwagę mobilność, pojawiające się preferencje, emocje, a także specyfikę podróży i turystyki w erze COVID-19 i w czasie po ustaniu pandemii – wyjaśnia Hubert Tworkowski, dyrektor marketingu w firmie.

W tym celu wykorzystano zbiór danych z milionami prawdziwych, anonimowych rezerwacji miejsc noclegowych i opracowano strategię przedstawiającą najlepsze rekomendacje dla kolejnego miejsca docelowego w czasie rzeczywistym. Nagrodzony model wykorzystuje autorskie algorytmy Cleora i EMDE,  używane w systemach produkcyjnych Synerise SA.

Projekt Cleora stworzono na zasadach open-source, a firma chwali się, że to jedno z najbardziej pragmatycznych osiągnięć w obszarze sztucznej inteligencji w Europie Środkowo-Wschodniej. Tworzeniem takich algorytmów zajmują się cyfrowi giganci, jednak polski algorytm jest od nich znacznie szybszy i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, np. procesorów graficznych do akceleracji obliczeń. Korzystając z autorskich baz danych (Terrarium DB) i sztucznej inteligencji, oferuje oprogramowanie wspierające w firmach kluczowe procesy sprzedażowe i marketingowe. To m.in. takie rozwiązania, jak: AI Search, Recommendations 2.0, Visual Search oraz baza wiedzy dla klientów pozwalająca na zautomatyzowanie procesu wdrożeń.

- Zdecydowaliśmy się porzucić utartą ścieżkę małych, stopniowych ulepszeń i przetestować nowe i nieoczekiwane kierunki badań. Doprowadziło to nas do sformułowania nowego kierunku badań łączącego geometrię różniczkową, statystykę i głębokie uczenie (deep learning). Stworzyliśmy zestaw unikalnych narzędzi, które składają się na szybki i efektywny system rekomendacji, którego dokładność należy do światowej czołówki. Jednocześnie bardzo zależy nam na praktycznej wartości naszych algorytmów. Staramy się, aby były wykorzystywane przez ludzi i firmy do rozwiązywania rzeczywistych problemów - powiedziała Barbara Rychalska, AI/NLP Researcher.

Warto dodać, że Polacy nieznacznie przegrali z zespołem firmy Nvidia.

Natomiast w lipcu 2020 r. zespół Synerise AI wygrał prestiżowy konkurs organizowany przez Rakuten Institute of Technology i  jako jedyny rekomendowany przez jury - przedstawił dwa referaty podczas 42. Międzynarodowej Konferencji ACM SIGIR na temat badań i rozwoju w zakresie wyszukiwania informacji, która odbyła się w Xi'an w Chinach.

Dofinansowanie NCBiR

Zakres zaplanowanych w projekcie badań przemysłowych obejmuje stworzenie poszczególnych elementów bazy danych oraz potwierdzenie możliwości ich efektywnej integracji. W ramach prac rozwojowych komponenty bazy zostaną zintegrowane w całość, stając się reprezentatywnymi dla całej technologii. Przeprowadzona analiza badania stanu techniki potwierdza unikalność projektu.

W kwietniu 2020 r. podpisano umowę na dofinansowanie kwotą 7,03 mln zł (z POIR – Szybka ścieżka) kosztującego 10,11 mln zł projektu „Zunifikowany system wielofunkcyjnego modelowania behawioralnego klientów na podstawie danych o interakcjach, przy użyciu hipergrafowych algorytmów sztucznej inteligencji”.

Nie dziwi więc, że Synerise ma opinię jednego z najbardziej perspektywicznych podmiotów technologicznych w Polsce, a nawet w całej Europie. Ma też biura w centrum Warszawy i… Dubaju.

boj.

W 2018 r. projekt „Opracowanie wysokowydajnego, rozproszonego silnika bazy danych, realizującego paradygmaty pamięciowej i dokumentowej bazy danych, wykorzystującego dynamiczne wstrzykiwanie kodu (z ang. dynamic code injection)” otrzymał 5,3 mln zł  (w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój - Szybka Ścieżka) przy całkowitym  koszcie 8,8 mln zł .

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl