Efekty-defekty


19-09-2021 13:05:20

znana piosenkarka polska, „ambasadorka marki Coca-cola” została przyłapana na prowadzeniu auta po pijanemu. Na to przedstawiciel firmy: "Pragniemy podkreślić, że jako Coca-Cola nie akceptujemy jakichkolwiek przejawów łamania prawa ani zachowań, które mogą narażać na niebezpieczeństwo innych. Z całą stanowczością potępiamy jazdę po spożyciu alkoholu" - donosi wirtualna polska.pl. Rzecz w tym, że nikt dotychczas nie zbadał, ile wypadków zdarza się po napojach gazowanych. 

znaleziono ostatniego prawdopodobnie w Polsce gadożera - rzadkiego ptaka drapieżnego. Osobnik jest chory i nie wiadomo, czy przeżyje - podaje gazeta.pl. Brak gadożerów to rzeczywiście poważny problem, nie tylko w świecie zwierząt.

wychodek i miednica - to codzienność w ponad milionie mieszkań w Polsce. W 900 tys. mieszkań nie ma toalety ze spłuczką, a w 1,2 mln brak jest łazienki. Na mapach z wyposażeniem mieszkań w łazienki widać zaszłości historyczne. Gazeta Wyborcza wyśledziła za GUS-em, że największe braki są na terenach wschodnich - dawnego Królestwa Polskiego. Wiadomo, na kogo tam się głosuje. Przeminął PRL i III RP, a Sławoj Składkowski wiecznie żywy.

naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali zastrzyk w postaci tabletki lub kapsułki - ogłasza medonet.pl. Kapsułka akrylowa, o długości 2 cm i średnicy 1 cm, przypomina małą śrubkę. Środek przykrywa igiełki ze stali nierdzewnej o długości 5 mm. W momencie szybkiej zmiany pH, płaszcz otaczający pigułkę rozpada się, zaś mikroigły uwalniają lek wprost do błony śluzowej żołądka. Sama pigułka po uwolnieniu gubi igły, które jako bardzo niewielkie, nie ranią jelit i razem z kapsułką są wydalane przez przewód pokarmowy. Połykanie igieł to z pewnością świetny pomysł dla tych, co boją się zwykłych zastrzyków.  

prezydent Putin na spotkaniu z prymusami pomylił wojnę północną ze Szwecją z nieco późniejszą wojną siedmioletnią, a króla Augusta II Mocnego nazwał Karolem Mocnym. Zwrócił mu na to uwagę jeden z uczniów - donosi z satysfakcją onet.pl. Niestety podejrzewamy, że niektórych naszych polityków stać na znacznie bardziej efektowne rewelacje historyczne.  

konferencja prasowa prezesa Daniela Obajtka na stacji PKN Orlen w Neuenhagen była okazją do przedstawienia znakomitych wyników biznesowych firmy Orlen Deutschland w 2020 r. „Wprowadzamy tu produkty wyprodukowane w Polsce. Przeprowadzamy rebranding stacji, budujemy silną firmę. Sprzedajemy tu nie tylko paliwo, ale mamy także część gastronomiczną. Niemcy polubili nasze hot-dogi” - relacjonuje biznesalert.pl. Co tam hot-dogi, Niemców trzeba zarzucić bigosem, żurkiem i plackami. Byle nie na oleju napędowym.

ryzykowna operacja w szpitalu. Chcieli zaoszczędzić na energii - taki dramatyczny nagłówek zamieszcza portal samorządowy. Pleszewskie Centrum Medyczne stało się energetycznie samowystarczalne. Szpital został podłączony do sieci energetycznej, zasilanej przez ustawione na jego dachu panele fotowoltaiczne. Ryzyko ma polegać na tym, że szpital będzie zarabiał oddając energię do sieci. Koszt całej inwestycji powinien się zwrócić placówce w ciągu 8 lat (przy obecnych cenach energii). Wiadomo, że zarabianie jest u nas ryzykowne, w przeciwieństwie do dotowania. Najlepiej przez Unię.

wróciła szkoła, wraz z nią klasyczny trend w modzie - informuje rzeczypospolita.pl. Na ulicach coraz częściej można spotkać ludzi ubranych w  stylu „peppy” rodem z amerykańskich szkół średnich. Ich znakami rozpoznawczymi są plisowane spódnice, swetry i bezrękawniki w serek, koszulki polo oraz klasyczne spodnie. A także blezery - damskie i męskie loafersy i oxfordy (buty). „Sportową odsłoną trendu jest bomberka z charakterystycznym uczelnianym nadrukiem i vintage’owe trampki” - wylicza ze znawstwem autorka. Nareszcie atrakcja - rewia mód szkolnych. Programy lekcyjne to same kłopoty.

jaz

 

 

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl