Wydarzenia


20-11-2021 18:59:44

Mój Prąd 4.0 wzmocniony

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaplanowało na I kwartał 2022 r. nową odsłonę programu priorytetowego „Mój Prąd 4.0”, uwzględniającą inteligentne zarządzanie magazynowaniem oraz autokonsumpcją wytworzonej energii bezpośrednio u prosumenta. Celem będzie m.in. zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Nowa odsłona programu pozwoli również na rozwój elektromobilności poprzez dofinansowywanie zakupu i montażu punktów ładowania samochodów elektrycznych. Zakres programu zostanie rozszerzony o takie elementy jak: inteligentne systemy zarządzania energią w domu, punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych), magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła i chłodu.

Most na Dunajcu

Otwarto nowy most o konstrukcji podwieszonej na Dunajcu w Kurowie koło Nowego Sącza, w ciągu drogi krajowej nr 75. Most przeszedł pomyślnie próby obciążenia: dynamiczną i statyczną. Pozwala to na udostępnienie go kierowcom i tym samym przełożenie ruchu ze starego mostu na nowy. Stary most z odcinkiem drogi, na którym często dochodziło do tragicznych wypadków, zostanie rozebrany. Wszystkie roboty będą ukończone w kwietniu 2022 r.

 

Fotoenergia za 500 mln euro

Spółka joint venture Lightsource - BP - największy europejski gracz na rynku energii fotowoltaicznej zadeklarowała zainwestowanie w Polsce 500 mln euro. Firma w ramach umowy o współpracy pozyskała swoje pierwsze projekty farm fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 757 MWp, zapowiada zainstalowanie łącznie fotowoltaiki o mocy rzędu GW.

Gdynia przyjmie oceaniczne giganty

Zarząd Morskiego Portu Gdynia zawarł 15 października umowę ze Strabagiem na przebudowę Nabrzeża Portowego, Ostrogi Pilotowej oraz Nasady Nabrzeża Francuskiego w Porcie Gdynia. Całkowity planowany koszt prac to 21,5 mln zł. To część kompleksowego projektu, którego głównym celem jest umożliwienie zawijania do portu znacznie większych statków o maksymalnej długości do 400 m, szerokości do 58 m i maksymalnym zanurzeniu do 15 m  oraz poprawa warunków nawigacyjnych i stanu bezpieczeństwa budowli.  Wartość całości to 559,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 273 mln zł.

Polska na Expo 2020 w Dubaju

1 października rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. W ciągu 182 dni trwania wystawę odwiedzi 18 mln osób. Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2 ma drewnianą fasadę z rzeźbą kinetyczną, symbolizującą stado ptaków. Na narrację Pawilonu składa się pięć rozdziałów, które łączy hasło „Poland. Creativity inspired by nature”. Elementem ekspozycji będzie artystyczna instalacja multimedialna „Polski Stół”, składająca się ze 120 modułów z polskiego drewna i modułów specjalnych wykonanych przez czołowych artystów, architektów. Planuje się 1000 organizowanych przez Polskę wydarzeń, a z programu gospodarczego skorzysta niemal 2500 polskich firm. Motywem przewodnim Wystawy Światowej jest hasło „Connecting minds, Creating the future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl