Giełda wynalazków i projektów. Start-upowe dzieła


20-11-2021 19:14:41

Pora poświęcić więcej uwagi osiągnięciom start-upów, czyli małych spółek B+R powstających przeważnie w środowiskach akademickich. Startowały niedawno w ogólnopolskim konkursie Start-up Challenge 2021 podczas 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zgłosiło się 170 start-upów, wyróżniono innowacje 7 z nich. W finale, do którego dotarło 18 projektów, wybrano najlepsze pomysły w 6 kategoriach oraz przyznano 1 wyróżnienie specjalne. W konkursie zwyciężyły: Cloud Partners, CUX, IDENTT, MAB Robotics, SunRoof Technology, WARMIE oraz Wood Pack.

Uwaga, gorączka

W kategorii pomocy medycznych wyróżniono WARMIE autorstwa start-upu o tej samej nazwie. Jest to bezprzewodowy termometr zasilany bateryjnie, przeznaczony do mierzenia i monitorowania temperatury ciała człowieka w sposób ciągły. Czujnik noszony jest w formie wygodnej opaski. Mierzona wartość temperatury jest przesyłana bezprzewodowo do zainstalowanej na smartfonie użytkownika aplikacji lub do aplikacji szpitalnej umożliwiającej odczyt temperatury i rejestrowanie jej zmian. Praca na baterii pozwala na ciągły monitoring temperatury przez wiele tygodni. W szpitalu system ten przeznaczony jest do zdalnego, ciągłego monitorowania temperatury pacjentów. Po przekroczeniu krytycznej temperatury odzywa się alarm SMS. WARMIE ma już Certyfikat Wyrobu Medycznego kl. IIb, Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. oraz Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością dla Wyrobów Medycznych ISO. WARMIE jest zalecane do używania w przebiegu infekcji ogólnoustrojowych, infestacji pasożytniczych, cyklu owulacyjnego.

Dach elektrownią

W kategorii Środowisko zwyciężył projekt SunRoof Technology, obejmujący systemowo rozwiązania wspierające wspólnoty mieszkaniowe czy osiedleńcze w dążeniu do neutralności energetycznej poprzez oferowanie technologii, a w przyszłości także mechanizmów finansowych niezbędnych do osiągnięcia takiego celu. Głównym projektem są na razie zintegrowane fotowoltaiczne dachy oraz fasady pozwalające tworzyć inteligentne domy przyszłości, a także systemy pozwalające na płynne zarządzanie energią i dążenie do stworzenia formuły wirtualnej elektrowni. Dachy o odporności pożarowej kl. A są ultralekkie i cienkie, a jednocześnie najbardziej wytrzymałe. Zachowują się jak tafle szkła laminowanego. Nano powłoka zastosowana w procesie obróbki anty-refleksyjnej zapewnia gładką powierzchnię samoczyszczącą. System montażowy SunRoof gwarantuje najbardziej właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz konstrukcji dachu i bezpieczeństwo podczas najwyższych temperatur powietrza.

Czworonóg - kontroler

W kategorii Nowy Przemysł zwyciężył MAB Robotics: startup, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie związane z pracami inspekcyjnymi i serwisowymi wewnątrz podziemnych instalacji. Zespół rozwija niewielkich rozmiarów czworonożne roboty, służące jako uniwersalne platformy nośne dla sensorów i narzędzi do poruszania się w podziemnych tunelach. Głównym odbiorcą są sieci ciepłownicze, gdzie wykorzystywane są dotąd roboty kołowe. Roboty kroczące to nowy i innowacyjny sposób poruszania się po środowisku. Przewyższają dowolny pojazd kołowy lub gąsienicowy w zręczności, elastyczności i unikaniu przeszkód, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności nieosiągalnej przez latające roboty.

Jeszcze inne moduły

W kategorii Tradition&Modernity wybrano Wood Pack (spółka Wood Core House), modułowy system konstrukcji szkieletowych. To gotowa do montażu drewniana konstrukcja szkieletowa składająca się z powtarzalnych modułowych elementów konstrukcji budynku, wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami złącznymi i precyzyjną instrukcją montażu. System oferuje inwestorom budowę prostych w montażu drewnianych domów. Gwarantuje dużą różnorodność projektów architektonicznych także oferowanych przez firmę.

Prześwietlanie internautów

W kategorii Business Processes wygrał CUX: narzędzie wykrywające wzorce zachowań i doświadczeń użytkowników na stronach internetowych. Wykorzystując uczenie maszynowe do analizy jakościowej, rozwiązanie pomaga firmom nie tylko zaoszczędzić czas (do tej pory poświęcany na samodzielną, manualną analizę danych), ale też utrzymać wzrost sprzedaży, przewidując zachowania klientów. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie specjalne dla Cloud Partners - usługi migracji infrastruktury klientów do chmury hybrydowej i publicznej. Oprogramowanie obniżające koszty chmury - Cloudmizer, pozwala na analizę, ocenę, rekomendację i optymalizację kosztową infrastruktury dostarczanej przez głównych dostawców. Głównym elementem oprogramowania są algorytmy uczenia maszynowego oraz funkcjonalności sztucznej inteligencji.

Wiem, kim jesteś

W kategorii Client&Lifestyle zwyciężył start-up IDENTT, z systemem wyposażonym w algorytmy wspierające proces weryfikacji tożsamości tam, gdzie jej potwierdzenie jest niezbędne w procesie obsługi klienta. Automatyczna weryfikacja pozwala na dokładniejsze i bardziej wiarygodne zweryfikowanie dokumentu niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. W połączeniu z biometrycznym sprawdzeniem wizerunku osoby, firma korzystająca z takich rozwiązań ma większą szansę na wykrycie np. potencjalnych wyłudzeń.

jaz.

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl