Efekty-defekty


20-11-2021 19:31:05

prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce domaga się obniżenia wynagrodzenia zarobków prezesa Wodociągów Kieleckich, który zarabia tylko 537 tys. zł rocznie. Ale to najwyższa kwota spośród miast wojewódzkich, w których działają tego typu spółki. Na pensję prezesa składa się każdy mieszkaniec. Zdaniem Stowarzyszenia - jedno z najbiedniejszych miast wojewódzkich płaci najwięcej. Kielecki prezes jest 11 razy droższy od warszawskiego (według liczby mieszkańców) - donosi portal wp.pl. Niewdzięcznicy nie dodają, że woda w Kielcach należy do najtańszych w Polsce, a podwyżka taryfy na najbliższe 3 lata to tylko 5,37%, też jedna z najniższych. Powinni raczej podnieść gażę. Do jakiejś okrągłej sumki.

zasady składania wniosków o dowody osobiste zmieniły się od 8 listopada. Trzeba pójść do urzędu aby można było pobrać odciski palców, które muszą się znaleźć na nowych dowodach zgodnie z wytycznymi UE. Tymczasem - jak donosi portal samorządowy.pl, brakuje mobilnych czytników do pobierania odcisków u ludzi unieruchomionych w domu. Jest wyjście: aresztować petenta, odciski pobrać w komendzie.

niezadowolenie ze swojego życia w stopniu zagrażającym zdrowiu psychicznemu odczuwa co siódme dziecko w Polsce - wynika z badania jakości życia dzieci i młodzieży, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. Podkreślił, że młodzi potrzebują pilnej pomocy psychologicznej -  jak donosi PAP. Złe samopoczucie psychiczne częściej wyrażają uczniowie szkół średnich w dużych miastach - 18%, w porównaniu do ich kolegów z terenów wiejskich - 12% - wynika z badań. To i tak postęp - kiedyś niezadowolenie z życia dotykało 100% młodzieży, zwłaszcza przy wstawaniu rano do szkoły. 

zapotrzebowanie na usługi ezoteryczne jest obecnie zdecydowanie większe od tego, które było przed pandemią - twierdzi założyciel gabinetu Przestrzeń Ezoteryczna, jednego z najbardziej znanych miejsc tego typu w Warszawie, jak relacjonuje money.pl. Biznes ten rośnie w tempie imponującym. „Mam wrażenie, że świat się zmienia, oficjalna nauka zawiodła" - dodaje tarocista. Oficjalna nauka zawiodła, to jasne, ale chyba z wyjątkiem teorii popytu i podaży?

naukowczyni Yaryna Khmara, laureatka programu stypendialnego im. Stefana Banacha dla studiów II st. kierowanego do cudzoziemców, zdobywczyni I miejsca w konkursie Łódzkiego Oddziału PTE na najlepszą pracę magisterską, główna wykonawczyni w projekcie badawczym Postwzrost (degrowth) - jak ją przedstawia gazeta.pl - przekonuje, że „Musimy przynajmniej zacząć ignorować politykę nieustającego wzrostu, musimy się ograniczać. Pakiet Fit for 55, który ma ograniczyć emisję, ale i konsumpcję, może być jednym z pierwszych kroków, który ideę zbieżną z dewzrostem wciela w życie". Od kogo należy zacząć „dewzrost" i jak radykalny - naukowczyni nie ujawnia.

liczba małżeństw spadła m.in. ze względu na brak możliwości organizacji wesel, a brak poczucia bezpieczeństwa związanego z pandemią nie sprzyjał podejmowaniu decyzji o powiększeniu rodziny - zauważa prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego (GazetaPrawna.pl). W czasie okupacji musiało panować wybitne poczucie bezpieczeństwa, a wesela wręcz nakazywano, gdyż dzietność była znacznie wyższa niż obecna.  

niemal 30% osiągają podwyżki cen paliw w Polsce. Gorzej jest tylko w 3 krajach UE - donosi money.pl. Nie donosi, że Polska jest 5 na liście państw o najtańszym paliwie, a stosunek zarobków do ceny paliw jest nawet dwukrotnie lepszy niż w Bułgarii czy Rumunii. Przypomina to wieści słynnej agencji TASS: w wyścigu kolarskim drugie zaszczytne miejsce zajął Leonid Breżniew, prezydent USA Jimi Carter był przedostatni.

jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl