Pokazali co potrafią


18-12-2021 14:39:33

Polacy zdobyli 3 brązowe medale w gotowaniu, spawalnictwie i florystyce w 7. edycji EuroSkills – największym europejskim konkursie umiejętności branżowych.

Konkursy WorldSkills i EuroSkills mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promują najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Stwarzają również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych. Współpraca z organizatorami konkursów, poza działalnością edukacyjną, wzbogaca daną branżę i rozwija kwalifikacje młodych osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.

Instytucją koordynującą przygotowanie Polski do udziału w konkursach jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Skupia najzdolniejszych i najlepszych studentów i uczniów z całego kraju. Dla każdego z zawodników przygotowywany jest indywidualny plan szkoleniowy umożlwiający mu praktykę pod okiem najlepszych ekspertów. Co ważne, korzystając z możliwości współpracy z pozostałymi krajami, umożliwia i pokrywa koszty szkoleń zagranicznych i konkursów krajowych opartych na standardach WorldSkills (m.in. w: Niemczech, Chinach, Finlandii, Francji, Wlk. Brytanii i Rosji). Treningi i konkursy międzynarodowe dają możliwość sprawdzenia się, nabycia doświadczenia oraz stanowią sprawdzian umiejętności przed konkursami.

Skład kadry narodowej, która reprezentowała Polskę na EuroSkills w Graz poznaliśmy na przeprowadzonej online przez Marka Zająca konferencji (20.09.). Uczestniczyli w niej: dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, Katarzyna Jurkevič, dyrektor biura WorldSkills Poland i dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE – Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Oczywiście obecni byli zawodnicy WorldSkills Poland, którzy doceniali korzyści z udziału w konkursie.

- W ostatniej perspektywie finansowej ponad 100 tys. uczniów szkół branżowych i techników oraz studentów wyjechało m.in. do fabryk samochodów w Niemczech, restauracji i hoteli we Francji, Hiszpanii, Portugalii – przypomniał dr Paweł Poszytek. – Poza corocznym organizowaniem eliminacji krajowych, a myślę, że Polacy będą uczestniczyć w większej liczbie branż, tworzymy koalicję instytucji, które wspierają naszą inicjatywę. Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach podpisujemy porozumienia z AGH, Politechnikami Krakowską i Śląską oraz Izbą Gospodarczą Nowoczesnych Technologii. W 2027 r. chcielibyśmy EuroSkills zorganizować w Polsce, o co ubiegają się też Niemcy.      

- W gospodarce brakuje specjalistek i specjalistów, którzy potrafią ją budować. Inicjatywa FRSE buduje kulturę wysokojakościowego, mistrzowskiego kształcenia branżowego w Polsce. Możemy stać się takim hubem, będziemy widoczni, a kształcenie zawodowe będzie się rozwijać – uważa Bianka Siwińska.

O randze konkursu może świadczyć tak zacięta walka, że niektóre drużyny mają psychologów, masażystów i lekarzy. Do Grazu wysłaliśmy ponad 1 t sprzętu. Zdarza się, że na szczeblu międzynarodowym zawodnik dysponuje narzędziami wartości… 200 tys. euro, dostarczanymi przez światowe firmy, które liczą na pozyskanie w przyszłości najlepszych pracowników.

Brązowe medale zdobyli: Michał Formela (uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku) - spawalnictwo, Piotr Glazik (Liceum Ogólnokształcące w Nowem (Kujawsko-pomorskie), Floral Academy) - florystyka i Bartosz Wicherek, (Zespół Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej Karamać w Gorzowie Wlkp.) - gotowanie.

Przed nami WorldSkills 2022 w Szanghaju (12-17.10.).

- Jesteśmy w trakcie budowania drużyny. Za nami eliminacje w gastronomi, IT, technik laboratorium chemicznego. W dniach 27-29.10. w Krakowie odbyły się eliminacje w kategorii BIM/Budownictwo cyfrowe, a potem SkillsPoland w Gdańsku (25-26.11.) z 9. konkurencjami: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanik pojazdów rolniczych, obsługa gości hotelowych i stolarstwo – informuje Aneta Mentel-Sadowska, starszy specjalista ds. komunikacji w Biurze WorldSkills Poland​.

Choć impreza odbędzie się za rok, to już trzymam kciuku za naszych reprezentantów.

Jerzy Bojanowicz

Zainaugurowane w Madrycie w 1950 r. WorldSkills odbywają się naprzemiennie z EuroSkills (pierwszy raz odbył się w 2008 r. w Rotterdamie) co 2 lata, w 6 obszarach zawodowych: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. W EuroSkills mogą uczestniczyć najbardziej utalentowani uczniowie, laureaci olimpiad i innych konkursów branżowych w wieku 18-25 lat (wyjątkiem był Graz gdzie, ze względu na przesunięcie zawodów o rok, dopuszczono zawodników 26-letnich), a w WorldSkills w wieku 18-22 lata. Każdy kraj może zgłosić tylko 1 zawodnika/drużynę do konkurencji w danej edycji. Konkursom towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

***

W WorldSkills Polska uczestniczy od 2018 r. Debiutujący w Budapeszcie Polacy startowali w 5 konkurencjach - medal doskonałości w gotowaniu uzyskał Maciej Pisarek, a na WorldSkills 2019 w Kazaniu - srebrny medal.

***

W austriackim Grazu (23-25​.09) o medale w 48 konkurencjach walczyło 400 zawodników z 30 krajów. Ich zmagania obserwowało prawie 30 tys. osób, głównie uczniowie szkół branżowych. 17-osobowa polska reprezentacja, najliczniejsza z dotychczasowych, rywalizowała o medale w 16 konkurencjach: dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje elektryczne, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo, układanie parkietów, technik laboratorium chemicznego, technologia mody, technologia pojazdów ciężkich i technologia samochodowa.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl