Wydarzenia


18-12-2021 16:07:16

Most w Kostrzynie

Nowością na skalę światową ma być most, który połączy niemiecką Brandenburgię z Kostrzynem nad Odrą i przyspieszy ruch pociągów. Nowy most będzie miał 260 m długości i jedno bezpodporowe przęsło przez Odrę. Inwestycja za 65 mln euro (ponad 300 mln zł) ma zostać sfinansowana przez niemiecki rząd i ukończona do końca 2022 r. Przetarg na projekt mostu wygrało berlińskie biuro Schüßler-Plan. Nowością są elementy z włókna węglowego. Most będzie dwutorowy, a pociągi będą mogły nim przejeżdżać z prędkością do 120 km/h. Na starej konstrukcji dopuszczalna prędkość wynosiła jedynie 30 km/h. jaz.

42-letni rekord

Już wiadomo, że w 2021 r. do użytku zostanie oddanych 230 tys. mieszkań o powierzchni 20 mln m2. Dotąd najlepszy wynik w historii polskie budownictwo osiągnęło w 1978 r. - 17,6 mln m2. Różnica ilościowa jest jednak drugorzędna wobec różnicy jakościowej - nieporównywalny jest zarówno poziom techniczny i estetyczny, jak i komfort i wartość użytkowa lokali. (Według raportu HRE Investments). jaz.

Dolna Odra na gazie

Wmurowano kamień węgielny pod budowę 2 bloków parowo-gazowych w Elektrowni Dolna Odra w woj. zachodniopomorskim. Powstaje najnowocześniejszy taki obiekt w Europie. Wartość kontraktu to prawie 5 mld zł netto. Budowa nowych bloków o łącznej mocy 1,4 tys. MW w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie to inwestycja o wadze strategicznej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski stwierdził, że będą tutaj zainstalowane najnowocześniejsze turbiny o najwyższej sprawności, jaka jest dostępna na rynku. Emisja CO2 zmniejszy się o 2/3 wobec tego, co średnio emitują inne elektrownie Polskiej Sieci Energetycznej. Dolna Odra ma pracować jako backup dla farm wiatrowych na Bałtyku. jaz.

Powstał Klaster Technologii Kosmicznych

Podczas Kongresu 590 w Jasionce 20 podmiotów podpisało porozumienie o powołaniu Klastra Technologii Kosmicznych. - Jesteśmy uczestnikami stworzenia zalążka polskiego przemysłu kosmicznego. - powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki - Każdy kraj, który chce mieć dynamicznie rozwijająca się nowoczesną gospodarkę musi być obecny w przemyśle kosmicznym. Firmy zrzeszone w klastrach są w znacznie lepszej pozycji na rynku niż firmy niezrzeszone. Zgłaszają więcej patentów. Tworzą więcej rozwiązań innowacyjnych, skomplikowanych, które często bardzo trudno jest podjąć w pojedynkę. W skład klastra weszły podmioty odpowiadające za ponad 85% potencjału sektora kosmicznego w Polsce. Jak stwierdzono - klaster wspólnie posiada "potencjał porównywalny do wielu firm zagranicznych". Będzie dążył m.in. do zaprojektowania i wyniesienia do 2026 r. polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych. jaz.

Przyjęto Strategię Wodorową

Rząd podjął 2.11.2021 r., uchwałę ws. przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Strategia przewiduje osiągnięcie 2 GW mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł, 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce; min. 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru; co najmniej 5 dolin wodorowych. jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl