Felieton. Dajmy przedsiębiorcom drugą szansę


07-02-2015 14:17:38

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w całej Unii Europejskiej około 200 tys. firm staje w obliczu niewypłacalności w wyniku czego każdego roku 1,7 mln osób traci pracę. Mniej więcej połowa przedsiębiorstw zamyka działalność przed upływem pięciu lat.

Możliwość niepowodzenia jest wpisana w naturę biznesu, często jednak z powodu zawiłych procedur czy nieprzychylności urzędników upadają przedsiębiorstwa, które – gdyby dano im szansę – byłyby w stanie szybko i skutecznie przezwyciężyć przejściowe problemy. Inne dane pokazują, że przedsiębiorcy, których działalność zakończyła się niepowodzeniem, uczą się na błędach i za drugim razem na ogół odnoszą większy sukces. Blisko 18% przedsiębiorców, którym powodzi się na rynku, poniosło porażkę przy pierwszym przedsięwzięciu.

Już od dłuższego czasu w UE dyskutuje tzw. polityką drugiej szansy, które celem jest umożliwienie rentownym przedsiębiorstwom skutecznej restrukturyzacji. Zreformowanie krajowych przepisów dotyczących niewypłacalności przyniosłoby obopólne korzyści: pomogłoby wielu przedsiębiorstwom pozostać na rynku i zachować miejsca pracy, a jednocześnie poprawiłoby sytuację wierzycieli, którzy mogliby odzyskiwać więcej zainwestowanych środków, niż w przypadku bankructwa dłużnika – czytamy w oficjalnym stanowisku Brukseli.

W Polsce, w promocję polityki drugiej szansy mocno zaangażowały się resorty gospodarki i sprawiedliwości. Efektem tych działań jest projekt nowego prawa naprawczego, które ma szansę wejść w życie jeszcze w tym toku. Wśród zaproponowanych rozwiązań jest m.in. rozdzielenie upadłości, które mają zakończyć się likwidacją, od tych, wobec których będzie wdrożone postępowanie naprawcze. Ponadto w przepisach znajdzie się nowa definicja niewypłacalności, która będzie bardziej dostosowane do realiów ekonomicznych, a nie formalnych. Zwiększona zostanie również elastyczność wierzycieli i dłużników co do wyboru formy restrukturyzacji. To nie wszystko - dzięki nowym przepisom procedury związane z restrukturyzacją mają być odbiurokratyzowane i uproszczone, m.in. dzięki wykorzystaniu systemów informatycznych.

Przedsiębiorcy od lat czekają na pozytywne zmiany w prawie upadłościowo-naprawczym. Obecne, ciągnące się w nieskończoność procedury restrukturyzacyjne są w dużej części procesem powolnej śmierci firm, skutkującym utratą miejsc pracy. Czy jednak nowe prawo okaże się skuteczne? Wszystko zależeć będzie od tego, czy uda się zmienić nastawienie urzędników, przedsiębiorców oraz bankowców do firm, które znalazły się, często nie z własnej winy, w tarapatach. Jeśli nie, polityka drugiej szansy pozostanie tylko ładnie brzmiącym hasłem.

Andrzej Arendarski, prezes KIG

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl