Giełda wynalazków i projektów. Wirtuozi cieplnego widzenia


26-02-2017 19:39:15

W 2016 r Przemysłowe Centrum Optyki S.A. obchodziło 40-lecie. Mimo rozmaitych perturbacji polskiego przemysłu zbrojeniowego w tych latach Centrum stale rozwijało się zajmując pozycję jednego z najbardziej innowacyjnych instytutów. Obecnie jest części Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Specjalnością PCO jest już nie tylko optyka i tradycyjne przyrządy celownicze, ale także optoelektronika, technologie laserowe, systemy termowizyjne, a nawet telewizyjne o szerokich zastosowaniach. Jest oczywiste, że systemy opracowane w Centrum są częścią większej całości – montowane są na pojazdach bojowych lub hełmach, a więc zależą od koniunktury w większych zamówieniach dla wojska. Wydaje się, że taką koniunkturę mamy obecnie.

Najbardziej znaczącym wdrożeniem Centrum w ostatnich latach jest kamera KLW-1 „Asteria”. Urządzenie to ma dużą szansę w przetargu na modernizację systemu celowniczego kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Kamery te są już w czołgach PT-91 Twardy, w których zastępują starsze kamery zagraniczne, świetnie się też nadają do zmodernizowanych Leopardów. Asteria zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody, jakie może w kraju uzyskać innowacja zbrojeniowa.

Oko czołgu

Kamera termowizyjna pracuje w długofalowym paśmie podczerwieni LWIR. Jest ona wyposażona w chłodzony, „matrycowy” detektor III generacji MCT o rozdzielczości 640x512 pikseli. Detektory w matrycach są chłodzone, ponieważ ilość pochłanianego przez nie promieniowania cieplnego (decydującego o „jakości” obrazu) rośnie tym bardziej, im większa jest różnica temperatur między nimi a obiektem. Wraz z obniżaniem temperatury pracy maleją też szumy detektorów. Zasięg dla wąskiego pola widzenia to: ponad 12 000 m przy detekcji, ponad 5000 m przy identyfikacji oraz ponad 2500 m przy rozpoznaniu. Obiektyw posiada dwa pola widzenia - wąskie i szerokie. Kamera waży 9 kg i ma rozmiary 179 mm x 149 mm x 362 mm. Jako funkcję dodatkową wymienia się w niej możliwość: zmiany polaryzacji i orientacji obrazu, regulacji kontrastu i jasności obrazu, uwydatniania szczegółów w obrazie i wprowadzania znaków celowniczych oraz wybór pola analizy układów automatyki obrazu. Sednem tego systemu są skomplikowane algorytmy przetwarzania i filtracji obrazu termowizyjnego co jest podstawą sukcesów Centrum w termowizji. Dzięki temu jest możliwość otrzymania obrazu termowizyjnego bez zakłóceń i zniekształceń, w celu uwydatnienia interesujących szczegółów. Aby oferta była bardziej kompletna opracowano Zestaw Modyfikacyjny Kamery Termowizyjnej przeznaczony do zastosowania w czołgach PT-91 wyposażonych w systemy kierowania ogniem (DRAWA‑T). W jego skład wchodzi też adapter łączący KLW-1 z główką peryskopową celownika działonowego systemu DRAWA-T; wyświetlacz (działonowego WD‑1); monitor działonowego (MD-1); monitor wielofunkcyjny (MFM‑2). Pierwsze zestawy trafiły już do wojska.

Szpak zamiast Sokoła

Równie wielkie nadzieje Centrum wiąże z goglami noktowizyjnymi PNL-2 ADM"SZPAK", ponieważ są one przeznaczone dla programu Żołnierza Przyszłości „Tytan”. Otrzymały w 2015 r. statuetkę Lidera Bezpieczeństwa Państwa oraz Medal Europejski przyznawany przez Business Centre Club za wyroby i usługi, które odpowiadają standardom europejskim. Gogle to noktowizor o dwóch niezależnych kanałach optycznych. Pozwalają one na zachowanie naturalnych kształtów i rozmiarów obserwowanej scenerii. Gogle noktowizyjne są kompatybilne z większością będących w użyciu hełmów. Pojemnik na baterie umieszczono w tylnej części hełmu, dzięki czemu ciężar jest równomiernie rozmieszczony. Gogle posiadają wbudowany oświetlacz IR. Wybrano czarno-biały system wyświetlania poprawiając widoczność wobec klasycznej noktowizji o 20%. Mocowanie przystosowane jest do montażu na każdym typie hełmu a oświetlacz podczerwieni umożliwia widzenie w absolutnej ciemności. Są modyfikacją wobec gogli „Sokół”, których produkcję uruchomiono w 2002 r. Ale te, wraz z bateriami miały masę ponad 1 kg. Po podniesieniu odstawały od hełmu, co utrudniało pracę m.in. kierowcom. Nowe rozwiązanie wynikło z doświadczeń misji w Iraku i Afganistanie, gdzie kierowca potrzebował widzenia stereoskopowego, zapewniającego zachowanie naturalnych kształtów i rozmiarów obserwowanej scenerii. Zestaw Szpaka ma masę 590 g. Zasilanie odbywa się zawsze z jednej baterii, przełączenie jest automatyczne a użytkownik dysponuje wskaźnikiem zużycia prądu. Gogle mogą być zasilane z pokładowej instalacji elektrycznej12/24 V. Sprzęt wyposażono w dodatkowe źródło oświetlenia pracujące w podczerwieni, pozwalające na pracę noktowizora również w zamkniętych pomieszczeniach i przy dużym zaciemnieniu.

Dookolna wizja

Nie tylko w wojsku będzie przydatny System Obserwacji Dookólnej SOD, przygotowany do montażu na wieży samobieżnego moździerza RAK kalibru 120 mm. Jego cechą charakterystyczną są cztery oddzielne grupy sensorów optycznych, które odpowiednio rozmieszczone na pojeździe pozwalają załodze korzystać z dzienno-nocnego obrazu panoramicznego, bez konieczności obracania głowicy obserwacyjnej lub peryskopu. W skład SOD wchodzą : cztery moduły telewizyjno-termowizyjne rozmieszczone na stałe na wieży pojazdu, komputer-koncentrator pozwalający na: scalenie cyfrowych sygnałów wizyjnych ze wszystkich modułów telewizyjno-termowizyjnych jednocześnie, dotykowy monitor obserwacyjno-operatorski, na którym wyświetlany jest obraz generowany z komputera-koncentratora, zespół okablowania zapewniający rozprowadzenie połączeń elektrycznych między elementami systemu SOD. Zespół ten zawiera również włącznik umożliwiający uruchomienie systemu. jaz.

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl