16 kwietnia 110-letni Dom Technika w Warszawie z trudem pomieścił gości, którzy licznie przybyli na inaugurację Roku Jubileuszowego FSNT-NOT zrzeszania się polskich inżynierów i techników.
Obchody Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego mają już pozycję jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń z dziedziny telekomunikacji i teleinformatyki w Polsce. Są blokiem imprez merytorycznych o charakterze naukowo-technicznym oraz promocyjnym.
Z dr inż. Andrzejem Wilkiem, przewodniczącym Sekcji Technik Informacyjnych SEP rozmawia Marek Bielski.
O udziale Polskiego Towarzystwa Informatycznego w obchodach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego mówi prof. dr hab. inż. Marian Noga, prezes Zarządu Głównego PTI.
Polski zespół programistów zwyciężył w rozgrywanych po raz pierwszy mistrzostwach świata w kodowaniu, Hello World Open, których finał odbył się pod koniec minionego roku w Helsinkach. Programistom z Politechniki Poznańskiej udało się pokonać reprezentacje 90 krajów.
Marek Bielski
Multum medium oznacza możliwość odbioru (oglądania, słuchania) filmów, zdjęć, tekstu i grafiki. Do niedawna niektóre treści multimedialne można było odbierać tylko za pomocą telewizora. Smartfony zmieniły sytuację, ale dziś coraz więcej mówi się o rzeczywistości wirtualnej, czyli obrazie tworzonym za pomocą technik komputerowych, oglądanym na różnych ekranach, a także za pomocą specjalnych okularów.
Jerzy Bojanowicz
Rzeczywistość wirtualna (VR) wkracza w świat medycyny, edukacji, biznesu i przemysłu. Dowodzi tego droga polskiej firmy The farm 51, która zdobyła doświadczenie tworząc popularne gry komputerowe. Właśnie rozpoczyna projekt edukacyjny Chernobyl VR Project.
Zygmunt Jazukiewicz
Jak ICT wpływa na innowacyjność przedsiębiorstw? Odpowiedź na to pytanie jest niesłychanie trudna ze względu na rozmaitość form posługiwania się technologiami teleinformatycznymi w firmach. Jedno się potwierdza dość powszechnie: wśród firm innowacyjnych trudno znaleźć takie, które nie korzystają z ICT w ogóle. W firmach odtwórczych komputer często służy tylko do odbierania poczty.
Zygmunt Jazukiewicz
Czas rozprawić się z mitami: wzornictwo przemysłowe to nie jest upiększanie przedmiotów, a dizajn nie jest kosztowną fanaberią. Dobry wzór pozwala ludziom lepiej żyć i pracować, zaś dla firmy to bardzo zyskowna inwestycja.
Irena Fober
Skłonni jesteśmy myśleć, że prawa patentowe są wyłączne i nienaruszalne. Tymczasem na świecie coraz silniejsze są tendencje do osłabienia patentu! Czy dojdzie do zniszczenia ludzkiej pomysłowości i inwencji?
Zygmunt Jazukiewicz
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Warszawie ma liczącą ponad 400 aut flotę pojazdów. Do ubiegłego roku cała ewidencja zleceń transportowych zużycia paliwa, przejechanych kilometrów odbywała się tradycyjnie. Kierowcy wypełniali swoje karty i raz na kwartał je przekazywali. Było ich każdorazowo ponad 20 tys. Nie da się ukryć, że taki sposób kontroli nie był ani efektywny, ani dokładny.
Wiesław Martyniuk
Większość prognoz i bilansów zapotrzebowania na energię elektryczną i moc przewiduje (przynajmniej wariantowo) rozpoczęcie od 2025 r. produkcji energii elektrycznej w elektrowni jądrowej, ale… przyjęty przez rząd Program Polskiej Energetyki Jądrowej jest nierealny.
Jerzy Bojanowicz
Czy energetyka prosumencka to tylko propozycja, czy konieczny etap rozwoju systemów energetycznych? Jak ma się do tej nowej koncepcji odnieść polska polityka gospodarcza? To pytania zasadnicze dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Odpowiedzi poszukiwano w czasie ciekawej marcowej konferencji SEP-u i Komitetu Gospodarki Energetycznej FSNT-NOT.
Zygmunt Jazukiewicz
Dzisiejsza energetyka wytwórcza miota się pomiędzy podświadomym poczuciem inżynierskiego obowiązku, że trzeba budować nowe moce żeby zastąpić zużyte kotły i turbiny, a nowatorską koncepcją nowej ekonomii, że właściwie najbardziej opłacalne jest nie budowanie ani nie remontowanie niczego, produkcja w starych blokach, które jak tylko zmienią się kolejne przepisy trzeba wyłączyć i zezłomować.
Konrad Świrski
W opinii Jerzego Buzka, szefa Komisji Przemysłu, Energii i Badań Naukowych Parlamentu Europejskiego, otwarcie rynku energii między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską jest jednym z najważniejszych elementów negocjacji umowy o transatlantyckim partnerstwie w handlu i inwestycjach (TTIP). "Nie wyobrażam sobie akceptacji tej umowy przez Parlament Europejski, bez otwarcia rynku energii" - powiedział Jerzy Buzek na konferencji prasowej w Warszawie w lutym 2015 r. jwr