W numerze 10-11/2015

ROK JUBILEUSZOWY

List Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego


List Prezes Rady Ministrów, Ewy Kopacz


Wystąpienie Janusza Piechocińskiego, wicepremiera, ministra gospodarki


Rok Jubileuszowy rozpoczęty

16 kwietnia 110-letni Dom Technika w Warszawie z trudem pomieścił gości, którzy licznie przybyli na inaugurację Roku Jubileuszowego FSNT-NOT zrzeszania się polskich inżynierów i techników.


INFOTECHNOLOGIE

Program ŚDSI 2015: informacja a innowacja

Obchody Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego mają już pozycję jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń z dziedziny telekomunikacji i teleinformatyki w Polsce. Są blokiem imprez merytorycznych o charakterze naukowo-technicznym oraz promocyjnym.


Tele- infotechnologie napedzają innowacyjność

Z dr inż. Andrzejem Wilkiem, przewodniczącym Sekcji Technik Informacyjnych SEP rozmawia Marek Bielski.


Wielkie, cyfrowe dni

O udziale Polskiego Towarzystwa Informatycznego w obchodach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego mówi prof. dr hab. inż. Marian Noga, prezes Zarządu Głównego PTI.


Nieludzka moc w AGH

Polski zespół programistów zwyciężył w rozgrywanych po raz pierwszy mistrzostwach świata w kodowaniu, Hello World Open, których finał odbył się pod koniec minionego roku w Helsinkach. Programistom z Politechniki Poznańskiej udało się pokonać reprezentacje 90 krajów.

Marek Bielski


Zanurzanie w innym świecie

Multum medium oznacza możliwość odbioru (oglądania, słuchania) filmów, zdjęć, tekstu i grafiki. Do niedawna niektóre treści multimedialne można było odbierać tylko za pomocą telewizora. Smartfony zmieniły sytuację, ale dziś coraz więcej mówi się o rzeczywistości wirtualnej, czyli obrazie tworzonym za pomocą technik komputerowych, oglądanym na różnych ekranach, a także za pomocą specjalnych okularów.

Jerzy Bojanowicz


Od gier do VR

Rzeczywistość wirtualna (VR) wkracza w świat medycyny, edukacji, biznesu i przemysłu. Dowodzi tego droga polskiej firmy The farm 51, która zdobyła doświadczenie tworząc popularne gry komputerowe. Właśnie rozpoczyna projekt edukacyjny Chernobyl VR Project.

Zygmunt Jazukiewicz


ICT przedsiębiorcom

Jak ICT wpływa na innowacyjność przedsiębiorstw? Odpowiedź na to pytanie jest niesłychanie trudna ze względu na rozmaitość form posługiwania się technologiami teleinformatycznymi w firmach. Jedno się potwierdza dość powszechnie: wśród firm innowacyjnych trudno znaleźć takie, które nie korzystają z ICT w ogóle. W firmach odtwórczych komputer często służy tylko do odbierania poczty.

Zygmunt Jazukiewicz


INNOWACJE

Cóż, że ze Szwecji?

Czas rozprawić się z mitami: wzornictwo przemysłowe to nie jest upiększanie przedmiotów, a dizajn nie jest kosztowną fanaberią. Dobry wzór pozwala ludziom lepiej żyć i pracować, zaś dla firmy to bardzo zyskowna inwestycja.

Irena Fober


Na licencje chętnych brak

Skłonni jesteśmy myśleć, że prawa patentowe są wyłączne i nienaruszalne. Tymczasem na świecie coraz silniejsze są tendencje do osłabienia patentu! Czy dojdzie do zniszczenia ludzkiej pomysłowości i inwencji?

Zygmunt Jazukiewicz


Modułowe zarządzania transportem w MPWiK

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Warszawie ma liczącą ponad 400 aut flotę pojazdów. Do ubiegłego roku cała ewidencja zleceń transportowych zużycia paliwa, przejechanych kilometrów odbywała się tradycyjnie. Kierowcy wypełniali swoje karty i raz na kwartał je przekazywali. Było ich każdorazowo ponad 20 tys. Nie da się ukryć, że taki sposób kontroli nie był ani efektywny, ani dokładny.

Wiesław Martyniuk


GOSPODARKA

Energia oswojona bajką

Większość prognoz i bilansów zapotrzebowania na energię elektryczną i moc przewiduje (przynajmniej wariantowo) rozpoczęcie od 2025 r. produkcji energii elektrycznej w elektrowni jądrowej, ale… przyjęty przez rząd Program Polskiej Energetyki Jądrowej jest nierealny.

Jerzy Bojanowicz


Prosument zbliża się

Czy energetyka prosumencka to tylko propozycja, czy konieczny etap rozwoju systemów energetycznych? Jak ma się do tej nowej koncepcji odnieść polska polityka gospodarcza? To pytania zasadnicze dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Odpowiedzi poszukiwano w czasie ciekawej marcowej konferencji SEP-u i Komitetu Gospodarki Energetycznej FSNT-NOT.

Zygmunt Jazukiewicz


Czy megakoncerny zginą

Dzisiejsza energetyka wytwórcza miota się pomiędzy podświadomym poczuciem inżynierskiego obowiązku, że trzeba budować nowe moce żeby zastąpić zużyte kotły i turbiny, a nowatorską koncepcją nowej ekonomii, że właściwie najbardziej opłacalne jest nie budowanie ani nie remontowanie niczego, produkcja w starych blokach, które jak tylko zmienią się kolejne przepisy trzeba wyłączyć i zezłomować.

Konrad Świrski


Energia polityczna?

W opinii Jerzego Buzka, szefa Komisji Przemysłu, Energii i Badań Naukowych Parlamentu Europejskiego, otwarcie rynku energii między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską jest jednym z najważniejszych elementów negocjacji umowy o transatlantyckim partnerstwie w handlu i inwestycjach (TTIP). "Nie wyobrażam sobie akceptacji tej umowy przez Parlament Europejski, bez otwarcia rynku energii" - powiedział Jerzy Buzek na konferencji prasowej w Warszawie w lutym 2015 r. jwr


STAŁE POZYCJE

Co pan na to, inżynierze? InnoTechKrak połączy uczelnie


Rzeczy ciekawe z dawnych roczników Przeglądu Technicznego (27). Małpiarka czy obrabiarka do kopiowania?


Filozofia pojęć technicznych (75). Fraktal


Giełda wynalazków i projektów. Chemia na wielu frontach


Wino dla inżyniera (148). Jeszcze o gościach i winie


Parlament 500 milionów. Auto wezwie pomoc. Plastik nie do pakowania. Co nowego w Bałtyku


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2015": Józef Modelski. Piotr Murawski


Wątpię, więc jestem. Sterowanie chlebem


Cyfrowe motory wynalazku

Nie tak dawne są lata, kiedy ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny)
ogłaszał Światowy Dzień Telekomunikacji, zamieniony w Światowy Dzień
Społeczeństwa Informacyjnego. Ciągle nie ogarniamy doniosłości i prawdziwego
sensu tej różnicy. Symbolizuje ona rewolucyjną zmianę paradygmatu technologii
– największy przełom od czasu rewolucji przemysłowej. Klasyczne pojęcie technologii to zespół instrukcji, praktyk, systemów wykonywania lub przetwarzania. Najkrócej mówiąc: człowiek obmyśla sposób wykonania produktu i go wykonuje. Nowy paradygmat głosi, że ma też miejsce proces odwrotny, tzn. technologia kształtuje i „formatuje” człowieka. Może mieć ona taki potencjał dzięki temu, że jest niesłychanie uniwersalna (może służyć praktycznie do wszystkiego) i jednakowa dla wszystkich „technologów” świata, niezależnie od tego, czym się zajmują. To technologia informacyjno-komunikacyjna (ICT), wspólna platforma działania dla wszystkich, którzy w ten sposób tworzą społeczeństwo informacyjne. Ta platforma wciąga sukcesywnie wszystkie specjalności techniczne, a telekomunikację wciągnęła jako jedną z pierwszych.

Główną cechą ICT jest rosnąca zgodnie z prawem Moore’a sztuczna inteligencja
(moc obliczeniowa komputerów podwaja się co dwa lata), w której następstwie
przyspieszają też zmiany w naszym materialnym otoczeniu, gdyż stale wzrasta
tempo innowacji. Badacze trendów rozwojowych i futurolodzy ukuli w związku
z tym pojęcie „punktu technologicznej osobliwości”. Jest to moment, w którym
wszelkie prognozy kierunków rozwoju staną się nierealne, ponieważ sztuczna inteligencja przewyższy ludzką i zajmie się innowacjami z prędkością uniemożliwiającą jakiekolwiek analizy. Na szczęście sam Gordon Moore ogłosił już, że prawo to po 2010 r. przestaje działać. Ale i tak prędkość jest zawrotna i futurologów mamy jakby coraz mniej; nikt się już nie porywa na takie przedsięwzięcia jak Raport Klubu Rzymskiego z lat 70. ub. wieku.

Dzięki ICT wprowadzono w nowym wieku tak niebywałą liczbę systemów,
praktyk, standardów działania w zakresie zarządzania, organizacji i techniki; począwszy od analizy rynku pod kątem nowych potrzeb, a skończywszy na utylizacji i recyclingu nowego produktu, jakiej nie wprowadzono od początku ludzkości. To wszystko owocuje ogólnym rozwojem techniki czyli „falą, która unosi wszystkie łodzie”. Nie jest więc prawdą, że Polska to kraj zupełnie nieinnowacyjny; trudno w ogóle porównywać standardy naszego życia, produktów przemysłowych, rolniczych, nowego budownictwa z tym, co było powszechne jeszcze 20 lat temu. To prawda, że gospodarka nie jest innowacyjna w znaczeniu: generująca nowatorskie produkty. Właściwie dlaczego, skoro najważniejsze narzędzie – ICT, jest dostępne, jest takie same jak na całym świecie? Otóż dlatego, że nie jest to narzędzie powszechne; w tej naszej polskiej platformie ICT istnieją dziury, które działają jak najsłabsze ogniwa w łańcuchu. Utrudniają synergiczny efekt współdziałania członków tej „infosfery”.

Producent prymitywnego, powtarzalnego wyrobu o niskim stopniu przetworzenia
uważa, że inwestycje w ICT są zbędne, bo niby po co kwiatek do kożucha. Ale w ten sposób jego szansa na unowocześnienie tego wyrobu, na wprowadzenie
nowej generacji, znacznie maleje. Nie uzyskuje wzrostu wartości dodanej swego
produktu, a więc ma jeszcze mniej na inwestycje własne. Zwija się, zamiast rozwijać. Pozostaje wspomaganie rządowe i fundusze europejskie na ICT i innowacje. Odpowiedź na pytanie, co zbudujemy prędzej: innowacyjną gospodarkę czy społeczeństwo informacyjne wydaje się oczywista.

Zygmunt Jazukiewicz


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl