W numerze 12/2015

XIII FORUM INŻYNIERSKIE

XIII Forum Inżynierskie


Zdrowie elektronicznie nadzorowane

Z prof. dr. hab. inż. Piotrem Augustyniakiem z Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej AGH rozmawia Marek Bielski.


Broń z Proteusa

Współpraca fizyków jądrowych i lekarzy ratuje chorych na raka. Już za kilka miesięcy w Centrum Cyklotronowym Bronowice pod Krakowem zaczną pracować dwa stanowiska do terapii protonowej. Wiązkę protonów, która potrafi precyzyjnie zniszczyć guz, dostarczy akcelerator Proteus C-235. Jest to jedno z kilku najnowocześniejszych urządzeń na świecie. if


Ścieżki słuchu

3 marca 2015 r. – nie wybrano tego dnia przypadkowo, ponieważ wtedy właśnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu – w Instytucie Fizjologii Słuchu w Kajetanach wszczepiono pacjentowi z częściową głuchotą implant ślimakowy nowej generacji. Jest to przełom w medycynie, ponieważ taki pacjent może być badany rezonansem magnetycznym. if


Pomoc dla lekarzy i pacjentów

Wypowiedź inż. Ryszarda Olszanowskiego, prezesa Izby Gospodarczej Medycyna Polska, koordynatora raportu „Uwarunkowania rozwoju telemedycyny w Polsce”


Inżynier – fizyk – laseroterapeuta

W młodości chciał zostać lekarzem. Tak się jednak złożyło, że został fizykiem- inżynierem. W latach 70. ub. w. trafił do zespołu znakomitego polskiego naukowca profesora Sylwestra Kaliskiego, który  uczynił go  kierownikiem w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.


GOSPODARKA

Pożytki inteligentnego rozwoju

Z Iwoną Wendel, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju rozmawia Marek Bielski


Promocja Polski na świecie

Z Krystyną Woźniak-Trzosek, wydawcą i redaktor naczelną Polish Market, anglojęzycznego magazynu ekonomicznego, rozmawia Jerzy Bojanowicz.


NAUKA

Poradnik pozytywnego mieszania

Z prof. dr. hab. inż. Romualdem B. Beckiem, wiceprezesem ds. naukowych CEZAMAT PW sp. z o.o., rozmawia Irena Fober.


Z ŻYCIA FSNT

Tradycja i nowoczesność w produkcji ołowiu

Z okazji 170-lecia Huty „Oława”, 150. rocznicy metalurgii ołowiu w Polsce i 20-lecia Baterpolu Zarząd Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych zorganizował 30-31 marca 2015 r. w Katowicach 185. Konferencję Naukowo-Techniczną pod patronatem Prezes Zarządu Impexmetalu Małgorzaty Iwanejko.


WSPOMNIENIE

Eduard DROBNÝ (1936-2015)

6 maja 2015 r., w wieku 78 lat, zmarł redaktor Eduard DROBNÝ – znany słowacki popularyzator nauki i techniki, nasz wieloletni Przyjaciel.


STAŁE POZYCJE

Rzeczy ciekawe z dawnych roczników Przeglądu Technicznego (28). Takie były początki telewizji w Europie…


Felieton. W dialogu nie chodzi o to, żeby było łatwo


Filozofia pojęć technicznych (76). Plazma


Giełda wynalazków i projektów. Narzędzia niezniszczalne


Parlament 500 milionów. Zmiana w biopaliwach. Młodzi z gwarancją


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2015": Roman Warzecha. Janusz Zieliński


Wątpię więc jestem. Kandydat antysystemowy


Wino dla inżyniera (149). Sauternes


Patronat PT Tylko dla informatyków Targi IT Career Summit 2015, które odbędą się 11 czerwca br. w godz. 9:00 – 18:00 na promenadzie Stadionu Narodowego, to największe wydarzenie dla pracowników branży informatycznej. Strefa K


Targi w czasach internetu

Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, chciałoby się wręcz powiedzieć: na jedno kliknięcie myszką. Ale to pozory, przynajmniej dla tych, których doba trwa tylko 24 godziny, jak moja. Ludzie, którzy cenią swój czas wiedzą, że poleganie tylko i wyłącznie na internecie, zwłaszcza w sferze biznesu, jest złudne i może mieć negatywne konsekwencje. Stron internetowych jest tak dużo, że nie sposób się w tym gąszczu odnaleźć, o sprawdzaniu wiarygodności nie wspomnę. Często trudno jest doszukać się konkretnych informacji, po które przyszliśmy do internetu, myśląc, że tam jest wszystko. A to wszystko często sprowadza się do tego, że nie ma nic. I kiedy szukam konkretnych informacji o danej firmie lub ofercie, okazuje się, że aby dowiedzieć się tego, co mnie interesuje, muszę zatelefonować lub spotkać się z przedstawicielami firmy, którzy mogą rozwiązać mój problem lub zaspokoić konkretną potrzebę. To wszystko umożliwiają targi, które wciąż pozostają nieocenionym narzędziem rozwoju firmy w oparciu o solidną strategię. Pozwalają w maksymalnie efektywny i komfortowy sposób zapoznać się z najnowszymi technologiami, śledzić innowacje, porównywać oferty i nawiązywać kontakty. W tym kontekście fakt, że Międzynarodowe Targi Poznańskie są coraz mocniejszą marką, wydaje się być oczywistym następstwem przemian, jakie następują w świecie biznesu.

Zmiany trendów wystawienniczych pociągają za sobą zmiany w formule targów. O tym, że podobają się one przedstawicielom świata biznesu – a to głównie z myślą o nich tworzymy nasze wydarzenia – świadczy chociażby fakt, że targi ITM Polska są miejscem, w którym chcą pokazywać się wszyscy, którzy liczą się w branży. W tym roku swoją ofertę zaprezentuje nawet grupa Seco/Warwick, która znana jest z tego, że nie wystawia się na targach w Polsce, zaś firma Yamazaki Mazak zarezerwowała powierzchnię ponad pół tysiąca metrów kwadratowych.

ITM Polska to niewątpliwie jedyne wydarzenie w Polsce na tak dużą skalę i jedno z najważniejszych w Europie. Skupia ono wszystkie branże związane z przemysłem metalowym, co samo w sobie jest olbrzymim wyzwaniem dla nas – organizatorów. Pomimo tych wyzwań, a może właśnie dzięki nim, targi ITM Polska z roku na rok notują wzrost liczby wystawców i zwiedzających. W 2014 r. w Poznaniu wystawiły się setki firm z 30 krajów, a ekspozycję odwiedziło 16 728 osób z Polski i zagranicy.

Kluczem do sukcesu wydaje się być holistyczne podejście, które jest ostatnio bardzo modne w odniesieniu do różnych sfer naszego życia. Dlatego przy okazji tworzenia ekspozycji, która jest centralnym punktem każdego z naszych wydarzeń – a zawsze staramy się, by prezentowane były na niej innowacje, zarówno w zakresie maszyn, narzędzi, jak i rozwiązań i usług – bardzo dużą wagę przywiązujemy do tego, co dzieje się wokół. Staramy się, by program konferencji, szkoleń, pokazów był interesujący dla branży.

Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszy się – wypełniające salę po brzegi – Forum Inżynierskie, ważny punkt ITM Polska, które odbędzie się po raz trzynasty. Jest idealnym przykładem tego, o co zabiegamy organizując ITM Polska: mariażem nauki z techniką w najlepszym wydaniu. Po reakcjach, jakie wywołuje, możemy przypuszczać, że wypełniamy nim lukę, odpowiadamy na zapotrzebowanie na konkretną, techniczną wiedzę, która zawsze stanowi podstawę sukcesu. Tak jak wystawcy stawiają na dobrze zaprojektowane stoiska, coraz częściej biorą udział w konkursach, by potwierdzić jakość swojej oferty i zyskać prestiż, tak MTP stawiają na merytoryczną treść, by budować coś, co w dzisiejszych czasach, czasach szumu komunikacyjnego i atakujących z każdej strony komunikatów, jest na wagę złota, a mianowicie zaufanie.

Dziś zaufanie to podstawa. Od wielu lat staramy się na nie zasłużyć i mamy nadzieję, że tegoroczna edycja targów ITM Polska będzie kolejnym silnym łącznikiem naszych relacji z klientami.

Przemysław Trawa,

prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich sp. z o.o.
 

 


Przegląd Techniczny Gazeta FacebookPrzegląd Techniczny Gazeta LinkedInPrzegląd Techniczny Gazeta Twitter
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl