W numerze 14-15/2015

INFRASTRUKTURA

W pościgu za ginącą przestrzenią

Nareszcie – chciałoby się powiedzieć po uchwaleniu (po dwóch latach mitręgi sejmowej) Ustawy o ochronie krajobrazu. Może zaczniemy żyć w bardziej „ludzkiej" przestrzeni. Przyjaznej, pięknej, bogatej w zharmonizowane akcenty przyrodnicze i kulturowe, wygodnej. Po bliższym przyjrzeniu się realiom, entuzjazm słabnie. Za to wyłania się prawdziwa Atlantyda zaniedbań i koniecznych zmian.

Zygmunt Jazukiewicz


Mosty funkcjonalne i... piękne

Mosty służą usprawnieniu komunikacji. Stąd nadrzędny priorytet: bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego debaty o mostownictwie dotyczą głównie kwestii inżynierskich i konstrukcyjnych. Sfera estetyczna pozostaje na uboczu.

Marek Bielski


Wtajcie w „Smart city"

Jeszcze do niedawna „cyfrowa transformacja" przestrzeni miejskiej była zabiegiem s-f na kinowym ekranie. Teraz staje się realnością i potrzebą. A może – jak mówią sceptycy – to tylko moda na nowoczesność cyfrową? Czy warto inwestować niemałe pieniądze z kasy samorządowej, aby kierowca za pośrednictwem smartfona mógł dowiedzieć się o wolnych miejscach na parkingu? Tak czy inaczej, nadchodzi czas „inteligentnych miast". I one się zmieniają na naszych oczach.

Marek Bielski


GOSPODARKA

Ogrody przyszłości

Architekt projektujący dom mieszkalny ma – zdaniem niektórych inżynierów – znacznie łatwiejsze zadanie niż architekt zieleni projektujący ogród. Ten bowiem musi nie tylko wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał obiekt w dniu oddania go do użytku, ale także przewidzieć, jak ogród będzie wyglądał za 10, 20 czy nawet 50 lat.

Henryk Piekut


Rozbudzanie apetytu na Polskę

Ze Sławomirem Majmanem, Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej EXPO 2015, prezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, rozmawia Jerzy Bojanowicz.


INŻYNIER

Inżynier dba o zdrowie

Inżynierowie, naukowcy, wynalazcy, menedżerowie służby zdrowia, twórcy innowacyjnych firm, którzy przyjechali do Poznania, aby wziąć udział w XIII Forum Inżynierskim (Innowacyjna technika w medycynie, Targi „Innowacje – Technologie – Maszyny, 9 czerwca br.), zaprezentowali światowe hity techniczne w medycynie „made in Poland”, rozwiązania teleinformatyczne oraz przełomowe wynalazki, powstające dzięki współpracy inżynierów i lekarzy.

Irena Fober


EDUKACJA

Mała z dużym plusem

Im więcej wody pozostanie w lasach – w glebie, mokradłach lub małych zbiornikach wodnych – tym mniejsze będzie ryzyko powodzi i suszy. Lasy Państwowe od ponad 10 lat realizują program małej retencji, który ma zatrzymać wodę na terenach leśnych.

Krystyna Forowicz


ZDROWIE

Oto jest mężczyzna

Nie tylko miłośnicy poradników psychologicznych uważają, że „mężczyźni są z Marsa”. A skoro mężczyźnie bliżej do planety boga wojny, to ma dużą szansę, żeby umrzeć relatywnie młodo. Zwłaszcza w Polsce.

Irena Fober


W kleszczach kleszcza

Łagodna zima i zanikanie przejściowych pór roku to dla kleszcza wymarzona aura, sprzyjająca większej przeżywalności pasożyta. Nic więc dziwnego, że i w tym roku klimat zafundował nam wyjątkowy wysyp kleszczy.

Irena Fober


Papryczki na językach

Wielu z nas przywozi do domu w wakacyjnych bagażach smaki całego świata. Jeśli celem naszych podróży były ciepłe i cieplejsze kraje, pewnie wciąż czujemy na języku delikatne jeszcze pieczenie węgierskiej czuszki, wyraziste ukłucie bułgarskiej szipki albo piekło rozpętane przez meksykańską habanero. if


INNOWACJE

BI.onLINE (artykuł sponsorowany)

Sukces w biznesie w dużej części zależy dziś od posiadania właściwej informacji, a w szerszym kontekście od posiadania wiedzy w odpowiednim miejscu i czasie.


STAŁE POZYCJE

Niebo nad głową / Lato. Trzynasty w Zodiaku


Rzeczy ciekawe z dawnych roczników Przeglądu Technicznego (30). Największa na świecie kolej linowa…


Felieton. W dyplomacji ekonomicznej tkwi siła


Filozofia pojęć technicznych (78). Ul


Giełda wynalazków i projektów. Żeby nie ginęli


Wino dla inżyniera (151). Różne oblicza Sauvignon Blanc


Parlament 500 milionów. Polityczna energia. Przyjazny horyzont


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2015": Henryk Mokrzycki. Tadeusz Nowakowski


Wątpię, więc jestem. Wybierz mnie


Co pan na to, inżynierze? Indeks w Polsce


Wcale niewakacyjny temat

Przed nami czas wakacji. Tradycyjnie w mediach funkcjonują wówczas tematy lekkie i sprzyjające relaksowi. Mając jednak w pamięci niedawną prezydencka kampanię wyborczą oraz rozpoczynającą się  kampanię do parlamentu, trudno sobie wyobrazić, iż przed nami medialny sezon ogórkowy. Wszystkie ugrupowania powiedziały już, co planują i jak osądzają przeciwników politycznych. Zaprezentowały również swoją wizję „raju” po wyborach, oczywiście pod warunkiem, że oddamy na nie głos. Nie spodziewam się również usłyszeć czegoś nowego od polityków ugrupowań walczących o mandaty do parlamentu. Wszystko już było!

Mniej przewidywalnym elementem kampanii mogą być działania nowych bytów politycznych panów: Pawła Kukiza, Ryszarda Petru i Sławomira Izdebskiego. Hasłem przewodnim wszystkich ugrupowań jest zmiana. Oczywiście każdy uważa, iż to, co proponują, będzie zmianą na lepsze. Trudno dojść, na jakich przesłankach jest oparte to przekonanie. Nie wynika ono wcale z programów, wszyscy natomiast obiecują, iż dosypią pieniędzy do naszych portfeli i zrobią porządek. I jedno, i drugie brzmi dobrze. Każdy z nas, niezależnie od tego ile ma w swym portfelu, chciałby mieć więcej. Porządek też jest pożądany, bo kto lubi żyć w bałaganie?

Zastanawiam się, skąd bierze się ten optymizm polityków i ich wiara, że dokonają w Polsce cudu, nie bacząc na to, co dzieje się w Europie i świecie. Rządząca koalicja jest atakowana za niespełnianie obietnic wyborczych. Zupełnie nie bierze się pod uwagę, iż w latach 2008-2011 świat dotknął jeden z większych kryzysów ekonomicznych. Być może, kiedy będziecie państwo to czytać, będzie już wiadomo, co stanie się w Grecji. Czy Grecja wyjdzie ze strefy euro? Jaki to będzie miało wpływ na gospodarkę europejską?

A przecież nie są to jedyne problemy. Za nami tragiczne zamachy w Tunezji, Kuwejcie i we Francji. Obserwując dynamiczny rozwój i agresywne, wręcz zbrodniarskie poczynania Państwa Islamskiego, trudno nie żywić obaw. Ci, którzy uważają, iż wydarzenia te nas nie dotyczą, bo dzieją się daleko, powinni zajrzeć za wschodnią granicę. Tam konflikt rosyjsko-ukraiński znów się nasila. Wobec tych wszystkich zagrożeń Europa jest praktycznie bezradna. Wielu polityków twierdzi, iż po prostu kończy się długi okres spokoju. Nie wszystkich on wprawdzie dotyczył, ale na mniejsze konflikty zamożny świat przymykał oczy, gdyż psuły mu dobre samopoczucie. Niestety wiele z dzisiejszych problemów ekonomicznych i militarnych Europa wyhodowała sobie sama.

My, w Europie środkowo-wschodniej zachłysnęliśmy się wolnością i cieszyliśmy się, iż możemy wybierać władzę, miejsca zamieszkania i pracy. Symbolem przemian stał się paszport w szufladzie. Uważaliśmy, a politycy nas w tym umacniali (szczególnie w czasie kampanii wyborczych), iż szybko osiągniemy poziom cywilizacyjny świata zachodniego, wypracowywany tam przez dziesiątki lat. W polskiej szkole nie uczy się historii gospodarczej ani rozwoju przemysłu. Dlatego trudno młodym ludziom zrozumieć, iż dobrobytu nie zadeklaruje żadna opcja polityczna. Próbę uszczęśliwienia ludzkości za pomocą ideologii bez fundamentów ekonomicznych nasza część Europy przeżywała blisko 45 lat. Inną sprawą jest podnoszony na naszych łamach problem ogromnych, rosnących dysproporcji finansowych zarówno między krajami, jak i ich mieszkańcami. Na nędzy części społeczeństw wyrósł i rośnie terroryzm, wobec którego nie można zamykać oczu. Truizmem jest powiedzenie, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. O tym wszystkim warto pamiętać nawet w otoczeniu pięknej przyrody i świadectw tych, co budowali i tworzyli przed nami.

Ewa Mańkiewicz-Cudny


Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl