Jak wypocząć, podreperować zdrowie i jednocześnie się nie zanudzić? To pytanie zadają sobie kuracjusze od wieków, od czasów rzymskich term. Naprężona, urzędowa groza PRL-owskich „skierowań” powoli ustępuje.
Jerzy Bojanowicz
Jak wypocząć, podreperować zdrowie i jednocześnie się nie zanudzić? To pytanie zadają sobie kuracjusze od wieków, od czasów rzymskich term. Naprężona, urzędowa groza PRL-owskich „skierowań” powoli ustępuje.
Jerzy Bojanowicz
Miejscowości uzdrowiskowych w Polsce mamy bez liku. W każdej części kraju można znaleźć nawę miasta lub miasteczka opatrzoną dodatkiem Zdrój. Obiektem kabaretowych kpin bywało położone na Górnym Śląsku, wśród górniczych hałd Jastrzębie Zdrój. To już byłe j uzdrowisko mające historię XIX wieczną, które taki status utraciło dopiero w 2007 r. Są jednak miejscowości uzdrowiskowe bardzo młode, np. bieszczadzki Polańczyk, dopiero na początku XXI wieku stał się uzdrowiskiem, bo tak chciał ówczesny wójt gminy, a pomogło mu w tym ministerstwo zdrowia i spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo doprowadzając gaz i wykonując odwiert do wód mineralnych.
Henryk Piekut
Wystarczą trzy minuty w temperaturze poniżej -110°C, aby być zdrowszym i szczęśliwym. W organizmie wystawionym na pastwę obezwładniającego mrozu błyskawicznie uruchamiają się mechanizmy naprawcze, znika ból, uwalniają się naturalne opioidy i budzą się hormony szczęścia.
Irena Fober
Choroba ta sama, lecz kobieta przechodzi ją w inny sposób niż mężczyzna. Z samego faktu bycia kobietą biorą się odmienności w diagnostyce, rokowaniu, leczeniu i rehabilitacji. Ale czy lekarze i osoby decydujące o polityce zdrowotnej wiedzą, że kobiety chorują inaczej?
Irena Fober
Uszkodzenia genetyczne odpowiadają za 5-30% raków piersi i jajnika. Angelina Jolie, nosicielka mutacji w genie BRCA 1, z obawy przed rakiem zdecydowała się na prewencyjną mastektomię oraz przeszła operację usunięcia jajników i jajowodów.
if
Trudno przewidzieć, jakimi kaprysami pogody uraczy nas jeszcze tegoroczne lato. Początek lipca zaserwował tropikalne upały. Wysoka temperatura może być bardzo niebezpieczna: w maju w Indiach, gdzie słupek rtęci dzień w dzień podnosił
się do ponad 40°C, zabiła ponad 2000 osób.
if
Z Prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych Leszkiem Bagińskim rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne zaprosiło ekspertów od klimatu, ekorozwoju
oraz bezpieczeństwa energetycznego do dyskusji nt. strategii zachowań w obliczu zmian klimatycznych. Wypowiedzi, momentami ciekawostkowe, nie dały jasnej odpowiedzi, co dalej z energią, tak potrzebną do rozwoju gospodarczego.
Elżbieta Łysakowska
Wypowiedź mgr. Wiktora KOLBOWICZA, prezesa Zarządu Kliniki Uzdrowiskowej
„Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku Spółdzielni Usług Medycznych, Honorowego „Złotego Inżyniera Przeglądu Technicznego” 2008.
Rolnicze grupy producenckie powstają w Polsce od czasu gdy przystąpiliśmy
do UE. Obecnie działa 314 grup zrzeszających producentów owoców i warzyw.
Krystyna Forowicz
Na to, że smakujące podsłuchiwanym politykom ośmiorniczki będą rosły w polskich wodach są – na razie – niewielkie szanse. Za to uchodzący do
niedawna za rosyjski przysmak kawior pochodzący z Polski już trafia na
europejskie, a nawet światowe stoły, a będzie go tam coraz więcej. Duża
w tym zasługa dwóch gospodarstw rybackich mających siedziby w okolicy
Konina oraz unijnego wsparcia inwestycji w tych gospodarstwach poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Henryk Piekut
Młodzież, która w wakacje odwiedzi Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, będzie zaskoczona parametrami pokazywanych komputerów i „zgrzebną” grafiką gier, które przed 30 laty uwodziły ich rodziców, ale jeszcze bardziej – eksponatami legendarnych już „maszyn liczących”
Jerzy Bojanowicz
Jedną z atrakcji Szczecina są dwie trasy turystyczne: „II Wojna Światowa” i „Zimna Wojna”. Obie pozwalają zapoznać się ze słabo zbadanym okresem w historii miasta i to z perspektywy niebywale rozbudowanych... podziemi. Autor – zapalony badacz podziemnego Szczecina przedstawia kilka mniej dostępnych, tajemniczych obiektów.
Michał Rembas
Kiedy byliśmy hutniczą potęgą – a przynajmniej za taką się uważaliśmy – górował niczym gotycka katedra w pejzażu Śląska. Trzydzieści lat temu pracowało tu osiem hut mających wielkie piece. Dziś hutnictwo się zmieniło, a wielki piec – ikona Śląska – przestał być jego charakterystycznym wyróżnikiem. Czy niebawem będziemy oglądać go tylko na fotografiach?
Marek Bielski
Media równych szans to temat, który przewija się w dyskusjach radiowych,
telewizyjnych i w prasie od 2012 r. Wtedy też powstał projekt realizowany przez Biuro Pełnomocniczki Rządu do spraw Równego Traktowania, przy wsparciu finansowanym Komisji Europejskiej, w ramach programu na rzecz zatrudnienia i solidarności społecznej PROGRESS (2007-2013).
Elżbieta Łysakowska
W Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się w czerwcu kolejna gala podsumowująca Konkurs Młody Innowator pod patronatem Przeglądu Technicznego, organizowany przez FSNT-NOT wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz Towarzystwem Kultury Technicznej.
jaz
Ze Zdzisławem BINEROWSKIM, Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konkursu PZITB „Budowa Roku” rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.