Z prof. dr hab. Marią Nowicką Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej, rozmawia Henryk Piekut.
Z prof. dr hab. Marią Nowicką Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej, rozmawia Henryk Piekut.
Na uroczystości inaugurującej Rok Jubileuszowy 180-lecia Zrzeszania się Polskich Inżynierów i Techników, oprócz przypomnienia historii, zaprezentowano dokonania młodych polskich inżynierów. Wśród wielu ciekawych prezentacji, zainteresowanie wzbudzili studenci Politechniki Warszawskiej Błażej Żyliński i Wiktor Krzeszewski, którzy stwierdzili, że „aby sięgnąć gwiazd, trzeba sięgnąć dna…”.
Jerzy Bojanowicz
Z doc. dr. Leszkiem Zygnerem, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, rozmawia Henryk Piekut.
Po obu stronach kanału La Manche pracują liczne elektrownie jądrowe. Ale tylko po stronie francuskiej funkcjonuje zakład przerobu paliwa jądrowego. Jedyny tego rodzaju zakład w świecie mieści się na przylądu La Haque na samym krańcu półwyspu Cotentin i należy do firmy AREVA, światowego potentata w dziedzinie jądrowego recyklingu.
Marek Bielski
Otacza nas wszędzie, wraz z powietrzem wdziera się do płuc, wywołuje choroby. Jego źródłem są samochody, domowe paleniska i... drzewa, zaś zbadanie jego istoty jest dla nauki równie wielkim wyzwaniem, jak penetracja dna oceanów lub powierzchni innych planet. A zatem, czy naukowcy wiedzą już, czym naprawdę jest pył zawieszony?
oprac. if
na podst. materiałów Instytutu Chemii Fizycznej PAN
Statystyki pokazują ogrom problemu: średnio raz na miesiąc tonie statek wielkości Titanica. Z tytułu katastrof na morzu ubezpieczyciele co roku wypłacają ok. 2 mld USD, przy czym polisy te obejmują tylko naprawę statku. Wszystkich kosztów uszczerbku na życiu i zdrowiu marynarzy, utraconych ładunków, wycieków z tankowców, zerwanych kontraktów etc. – nikt nie zliczył. Orzecznictwo komisji badania wypadków morskich podaje, że w dziewięciu przypadkach na dziesięć winę za te wszystkie nieszczęścia ponosi... człowiek.
Irena Fober
Rządowy priorytet ciągle przewiduje, że do 2020 r. nastąpi dwukrotny, w porównaniu do 2006 r., wzrost produkcji energii elektrycznej wytwarzanej w wysokosprawnej kogeneracji. Tymczasem kogeneracja praktycznie stanęła; jej udział w całkowitej produkcji energii elektrycznej jest taki, jak w 2007r. Energetyka ma poważny problem z emisją CO2 i niską efektywnością. A najlepsze narzędzie poprawy sytuacji jest nadal nieczynne. Kiedy wreszcie zadziała?
Zygmunt Jazukiewicz
Wygląda na to, że biopaliwa I generacji możemy mieć z głowy, gdyż Unia Europejska nie wspiera i nie zaleca paliw uzyskiwanych z biomasy roślin spożywczych. Na cenzurowanym jest II generacja, bo chodzi tu o rośliny energetyczne konkurujące ze spożywczymi o grunty rolne. Pozostaje generacja III i następne. U nas jest to terra incognita. Czy znów znajdziemy się w ogonie innowacji energetycznych?
Zygmunt Jazukiewicz
Odzyskać las dla ludzi i przyrody – to nieoficjalne hasło przyświecało realizatorom projektu „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych”.
Henryk Piekut
Powietrze, jakim oddychasz, może przesądzić o tym, czy dostaniesz udaru, zawału, raka albo czy nabawisz się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zanieczyszczenia powietrza powodują też wiele „lżejszych” dolegliwości, jak nawracające zapalenia oskrzeli, alergiczny katar, atopowe zapalenie skóry i częstsze ataki astmy. Ze wszystkich krajów UE gorzej niż w Polsce oddycha się już tylko w Bułgarii.
oprac. if