Z Markiem Kłoczko, wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarczej, rozmawia Henryk Piekut.
Z Markiem Kłoczko, wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarczej, rozmawia Henryk Piekut.
Współcześnie pojęcie jakości należy interpretować w czterech znaczeniach: jako jakość produktu (wyrobu, usługi), jakość środowiska pracy, jakość jako system oraz jakość jako filozofia.
Prof. nzw. dr hab. inż. Ewa Górska
Kierownik Laboratorium Ergonomii i Kształtowania Środowiska Pracy
Wydział Zarządzania, Politechnika Warszawska
Z dr n. med. Józefem Kurkiem, dyrektorem SP ZOZ Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, finalistą IX edycji konkursu „Znakomity Przywódca”, rozmawia Irena Fober.
Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., „Znakomity przewódca”.
Mgr inż. Tomasz Kloze, Pełnomocnik Systemów Zarządzania w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji SA, Finalista VI Edycji Konkursu „Znakomity Pełnomocnik Systemów Zarządzania”:
Andrzej Kusior – Dyrektor ds. Zarządzania Bezpieczeństwem, DB Schenker Rail Polska S.A., „Znakomity pełnomocnik systemów zarządzania”.
Jacek Krywult – Prezydent Miasta Bielsko-Biała, Laureat Honorowej Nagrody Jakości 2015.
Napływają do Redakcji zachęty, by zwrócić uwagę na genialność wiertarki ATUT wynalezionej przez Krzysztofa Brzezińskiego i opatentowanej. Wynalazek dostał złote medale targów DREMA w Poznaniu, IWIS 2014, a także targów Brussels Eureka. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z rozwiązaniem przełomowym?
jaz
„Internet rzeczy” (IoT) to pojęcie modne. W największym skrócie oznacza wszelkie formy komunikacji przez internet, poza łącznością personalną. Wygląda na to, że rozmowy i e-maile wkrótce będą już tylko dodatkiem do IoT. PT zapowiadał to już 5 lat temu.
Jerzy Bojanowicz
Za pięć lat liczba urządzeń podłączonych do internetu przekroczy 50 mld. Internet rzeczy wykorzystuje chmurę obliczeniową (cloud computing) i urządzenia połączone milionami obsługujących ich aplikacji. Nie tworzy więc jednolitego środowiska, a to oznacza, że narażony jest na niezliczone zagrożenia. Szacowana liczba ściągniętych darmowych, czyli obarczonych potencjalnym ryzykiem, aplikacji
przekroczy w 2017 r. 253 mld.
if
na podst. mat. E&Y
Laureaci tegorocznego Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, czerpiąc z potencjału żywych organizmów, pomogli leczyć wyniszczające choroby pasożytnicze: malarię i wywołane przez nicienie zakażenia. Komitet Noblowski uznał, że oba odkrycia dały ludzkości nowe, mocne narzędzia do walki z ciężkimi schorzeniami, na które rocznie zapadają setki milionów ludzi.
if
Uczestnicząc w różnego rodzaju konferencjach i sympozjach, w trakcie których, na różne sposoby odmieniane jest słowo innowacyjność, wielokrotnie słyszałem o tym, że polskie firmy mało wydają środków na innowacyjne rozwiązania, które mogłyby wdrożyć. Ponadto boją się ryzyka, a już zupełnie nie dbają o to, żeby z szerokiego grona młodych absolwentów wyższych uczelni i doktorantów wyłowić tych, którzy mogliby swoimi pomysłami wesprzeć technikę i technologię, a przy okazji pomnożyć zyski firmy czy całej korporacji. Są objawy, że to się zmieni.
Henryk Piekut
Podpisane w 1995 r. porozumienie między Siemens Sp. z o.o. i Politechniką Warszawską (odnowione w 2010 r.) ustanowiło coroczną Nagrodę promującą wybitne, dające się zastosować w praktyce, osiągnięcia w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce. Łącznie przyznano ją, indywidualnie bądź zespołowo, ponad 80 polskim naukowcom.
boj
Stopniowo rośnie ranga i skala Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS, która od kilku lat odbywa się pod patronatem Politechniki Warszawskiej, w murach tej uczelni. Tegoroczna, IX edycja zgromadziła wynalazców z 25 państw m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Czech, Iranu, Kanady, Malezji, Korei Południowej, Tunezji, Włoch, Polski, Rosji, Rumunii, Tajlandii i Tajwanu, którzy przedstawili ok. 400 wynalazków, w tym 180 polskich.
jaz.
Ulubiony fotel mojej mamy stoi w tym samym miejscu, co zawsze. Wystarczy, że mama w nim usiądzie, a do komputera zostaje przesłany zapis EKG jej serca. Na stoliku obok leży pilot. Kiedy będzie zmieniała program TV, czujniki sprawdzą siłę jej ręki i zmierzą wysycenie krwi tlenem. Do wanny nalewa się woda. Gdyby mama zasłabła w kąpieli, woda automatycznie zostanie spuszczona, sąsiadka zaalarmowana, a na mój telefon zostaje wysłany alert. Mieszkam 400 km od mojej mamy. Mama ma 80 lat. W każdej chwili chciałabym być spokojna o jej zdrowie i bezpieczeństwo.
Irena Fober