W numerze 23-24/2015

MISTRZOWIE JAKOŚCI

Społeczno-biznesowe wzorce

Z Markiem Kłoczko, wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarczej, rozmawia Henryk Piekut.


Oblicza jakości

Współcześnie pojęcie jakości należy interpretować w czterech znaczeniach: jako jakość produktu (wyrobu, usługi), jakość środowiska pracy, jakość jako system oraz jakość jako filozofia.

Prof. nzw. dr hab. inż. Ewa Górska

Kierownik Laboratorium Ergonomii i Kształtowania Środowiska Pracy

Wydział Zarządzania, Politechnika Warszawska


Jakość to suma doświadczeń

Z dr n. med. Józefem Kurkiem, dyrektorem SP ZOZ Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, finalistą IX edycji konkursu „Znakomity Przywódca”, rozmawia Irena Fober.


Mocny zespołem

Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., „Znakomity przewódca”.


Tylko bez rutyny

Mgr inż. Tomasz Kloze, Pełnomocnik Systemów Zarządzania w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji SA, Finalista VI Edycji Konkursu „Znakomity Pełnomocnik Systemów Zarządzania”:


Zintegrowałem systemy

Andrzej Kusior – Dyrektor ds. Zarządzania Bezpieczeństwem, DB Schenker Rail Polska S.A., „Znakomity pełnomocnik systemów zarządzania”.


Jakość prezydencka

Jacek Krywult – Prezydent Miasta Bielsko-Biała, Laureat Honorowej Nagrody Jakości 2015.


GOSPODARKA

Genialna wiertarka?

Napływają do Redakcji zachęty, by zwrócić uwagę na genialność wiertarki ATUT wynalezionej przez Krzysztofa Brzezińskiego i opatentowanej. Wynalazek dostał złote medale targów DREMA w Poznaniu, IWIS 2014, a także targów Brussels Eureka. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z rozwiązaniem przełomowym?

jaz


INFRASTRUKTURA

Magiczne lustra

„Internet rzeczy” (IoT) to pojęcie modne. W największym skrócie oznacza wszelkie formy komunikacji przez internet, poza łącznością personalną. Wygląda na to, że rozmowy i e-maile wkrótce będą już tylko dodatkiem do IoT. PT zapowiadał to już 5 lat temu.

Jerzy Bojanowicz


NAUKA

Cyber-opresja rzeczy

Za pięć lat liczba urządzeń podłączonych do internetu przekroczy 50 mld. Internet rzeczy wykorzystuje chmurę obliczeniową (cloud computing) i urządzenia połączone milionami obsługujących ich aplikacji. Nie tworzy więc jednolitego środowiska, a to oznacza, że narażony jest na niezliczone zagrożenia. Szacowana liczba ściągniętych darmowych, czyli obarczonych potencjalnym ryzykiem, aplikacji
przekroczy w 2017 r. 253 mld.

if

na podst. mat. E&Y


Noble na zdrowie

Laureaci tegorocznego Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, czerpiąc z potencjału żywych organizmów, pomogli leczyć wyniszczające choroby pasożytnicze: malarię i wywołane przez nicienie zakażenia. Komitet Noblowski uznał, że oba odkrycia dały ludzkości nowe, mocne narzędzia do walki z ciężkimi schorzeniami, na które rocznie zapadają setki milionów ludzi.

if


Następcy Łukasiewicza nagrodzeni

Uczestnicząc w różnego rodzaju konferencjach i sympozjach, w trakcie których, na różne sposoby odmieniane jest słowo innowacyjność, wielokrotnie słyszałem o tym, że polskie firmy mało wydają środków na innowacyjne rozwiązania, które mogłyby wdrożyć. Ponadto boją się ryzyka, a już zupełnie nie dbają o to, żeby z szerokiego grona młodych absolwentów wyższych uczelni i doktorantów wyłowić tych, którzy mogliby swoimi pomysłami wesprzeć technikę i technologię, a przy okazji pomnożyć zyski firmy czy całej korporacji. Są objawy, że to się zmieni.

Henryk Piekut


XX Nagroda Siemensa

Podpisane w 1995 r. porozumienie między Siemens Sp. z o.o. i Politechniką Warszawską (odnowione w 2010 r.) ustanowiło coroczną Nagrodę promującą wybitne, dające się zastosować w praktyce, osiągnięcia w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce. Łącznie przyznano ją, indywidualnie bądź zespołowo, ponad 80 polskim naukowcom.

boj


INNOWACJE

IWIS rosnący

Stopniowo rośnie ranga i skala Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS, która od kilku lat odbywa się pod patronatem Politechniki Warszawskiej, w murach tej uczelni. Tegoroczna, IX edycja zgromadziła wynalazców z 25 państw m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Czech, Iranu, Kanady, Malezji, Korei Południowej, Tunezji, Włoch, Polski, Rosji, Rumunii, Tajlandii i Tajwanu, którzy przedstawili ok. 400 wynalazków, w tym 180 polskich.

jaz.


ZDROWIE

W domu najlepiej

Ulubiony fotel mojej mamy stoi w tym samym miejscu, co zawsze. Wystarczy, że mama w nim usiądzie, a do komputera zostaje przesłany zapis EKG jej serca. Na stoliku obok leży pilot. Kiedy będzie zmieniała program TV, czujniki sprawdzą siłę jej ręki i zmierzą wysycenie krwi tlenem. Do wanny nalewa się woda. Gdyby mama zasłabła w kąpieli, woda automatycznie zostanie spuszczona, sąsiadka zaalarmowana, a na mój telefon zostaje wysłany alert. Mieszkam 400 km od mojej mamy. Mama ma 80 lat. W każdej chwili chciałabym być spokojna o jej zdrowie i bezpieczeństwo.

Irena Fober


STAŁE POZYCJE

Wydarzenia


Co pan na to, inżynierze? Renacjonalizacja Bogdanki


Rzeczy ciekawe z dawnych roczników Przeglądu Technicznego (35). Pierwsze koleje żelazne


Felieton. Niebezpieczeństwa sieci


Filozofia pojęć technicznych (83). Zapora


Giełda wynalazków i projektów. Nukleoniczne pożytki


Wino dla inżyniera (156). Style win


Parlament 500 milionów. Małe długi bez granic. Septycznie wobec gazociągu. Tylko 500 mln euro?


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2015": Adam Jeznach, Jacek Kardela


Wątpię więc jestem. W oparach myśli


Oszlifować diamenty

Dzieje Polski tak się potoczyły, iż nasze największe święto państwowe, upamiętniające odzyskanie niepodległości i państwowości jest obchodzone w listopadzie – miesiącu, w którym drzewa gubią resztki liści, niebo jest zachmurzone, często siąpi deszcz, a ranki spowijają budzące melancholię mgły. Z pewnością nie sprzyja to radosnemu świętowaniu 11 listopada na wzór obchodzonego, np. we Francji lipcowego święta narodowego na pamiątkę zburzenia Bastylii. A przecież wydarzenia, które nastąpiły po Rewolucji Francuskiej i pierwszy okres po niej trudno uznać za wesołe.

W Polsce natomiast po 11 listopada 1918 r. nastąpił czas euforii z powodu powrotu na mapę Europy. Odzyskaliśmy własne państwo i rocznica przypominająca to wielkie wydarzenie powinna być obchodzona w atmosferze radości. Niestety, nie zawsze tak jest. Bardziej skupialiśmy się na rozstrzyganiu, kto jest prawdziwym patriotą i ma prawo do świętowania, niż wspólnie cieszyliśmy się z historycznych wydarzeń 1918 r. W momencie, gdy piszę te słowa. listopadowe święto jeszcze przed nami i można mieć nadzieję, że po wielkim, dwuletnim maratonie wyborczym potrafimy wspólnie cieszyć się z odzyskania przed 97 laty niepodległości i z tego, czego dokonaliśmy wspólnie, od tamtej chwili do dziś. .

Z pewnością okazją do takiego pogodnego uczczenia Święta Niepodległości jest uroczystość finałowa kolejnej edycji Polskiej Nagrody Jakości (PNJ). Od 20 lat na Zamku Królewskim spotykają się przestawiciele firm przemysłowych, jednostek usługowych, administracji, uczelni, aby odebrać laury za konsekwentne wprowadzanie systemów zarządzania przez jakość (Total Quality Management - TQM).

„Przegląd Techniczny” od pierwszej edycji PNJ patronuje tej nagrodzie. Wielu laureatów Polskiej Nagrody Jakości jest laureatami plebiscytu o tytuł Złotego Inżyniera Przeglądu Technicznego. Mamy bowiem wspólny cel – promowanie twórców techniki, którzy potrafili odnieść sukces w gospodarce wolnorynkowej. Docenianie patriotyzmu wyrażanego codzienną pracą, której rezultaty przekładają się na sukcesy osobiste i zbiorowe, jest najlepszą formą obchodów Święta Niepodległości. Wszystkim laureatom tegorocznej PNJ składamy gratulacje.

Za nami dwa trudne lata, w których emocje były często ważniejsze niż fakty. Dlatego nie oczekuję cudów, ale liczę na to, iż wreszcie ci, co tworzą i budują znajdą uznanie u rządzących i w mediach. Liczę też, że młodzi polscy twórcy, odkrywcy, uczniowie, studenci, doktoranci zdobywający liczne międzynarodowe nagrody, będą chociaż w połowie tak doceniani jak sportowcy. Nie oznacza to, iż nie cenię i nie cieszę się z sukcesów polskich sportowców. Przynoszą one sławę nie tylko zdobywcom medali, ale budzą pozytywne myslenie o naszym kraju, wpływają na jego autorytet. Powinniśmy również mocno promować sukcesy polskich twórców techniki.

Szkoda, że ciągle za mało doceniamy wspaniałe młode umysły, których twórczość ma szanse na wdrożenia. Jednocześnie narzekamy, iż część z nich opuszcza kraj, w którym się wykształciła i pracuje poza jego granicami. Czy jednak tworzymy im warunki do dalszego rozwoju i realizacji ambitnych planów? 

Przyczyną wyjazdu są nie tylko warunki finansowe, chociaż nie są one bez znaczenia. Wiele ważą możliwości realizacji ambitnych zamierzeń naukowych i technicznych. Ciągle nie potrafimy odpowiednio dbać o młode talenty naukowe i wynalazcze. A przecież może wśród tych wielu młodocianych laureatów konkursów są przyszli laureaci Nobla? Warto o tym pamiętać, gdy przymierzamy się do kolejnej reformy systemu edukacji. Przez ostatnie lata było ich trochę za dużo i gdzieś sito zaczęło gubić diamenty!

Ewa Mańkiewicz-Cudny


Komentuje Waldemar Rukść

Przegląd Techniczny Gazeta FacebookPrzegląd Techniczny Gazeta LinkedInPrzegląd Techniczny Gazeta Twitter
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl