Centrum Nauki Kopernik, które w przystępny sposób pokazuje, jak piękna jest i co oferuje ludziom nauka, świętuje jubileusz 5-lecia w chwale sukcesu, o którym świadczy niesłabnąca frekwencja (ok. 5,5 mln osób – głównie młodych, pragnących uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania z zakresu nauk ścisłych) i… nazwa pobliskiej stacji II linii metra.
Jerzy Bojanowicz
- Muzeum jest inkubatorem wspomnień: przychodząc tu oglądamy stare odbiorniki, samochody, motocykle i oddajemy się wspomnieniom. Także to, co dziś jest nowoczesne, niebawem znajdzie swe miejsce w muzeach. Muzeum Techniki i Przemysłu NOT jest pomostem między historią i nowoczesnością – powiedział Piotr Mady, dyrektor Muzeum, podczas otwarcia III Festiwalu Robotów Cyberiada, konstatując, iż stał się on wystawą cykliczną.
boj
Głośne od wieków i bezsprzecznie największe kopalnie soli w Wieliczce nie tylko pod względem rozmiarów swoich, ale także starożytności i malowniczości uznane od dawna za jedną z największych osobliwości świata, która rokrocznie dziesiątki zwiedzających ściąga...
Tak przed 120 laty warszawski tygodnik “Wędrowiec" zachęcał do zobaczenia kopalni soli w Wieliczce.
Marek Bielski
Wśród wydarzeń związanych obchodami Roku Jubileuszowego 180-lecia Zrzeszania się Polskich Inżynierów i Techników nie można pominąć ogólnopolskiej konferencji naukowej „Technika w kulturze Polski". Zaprezentowano na niej nie tylko znaczącą rolę stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz Muzeum Techniki i Przemysłu w NOT w ochronie i upowszechnieniu narodowego dziedzictwa materialnego. Przedstawiono również wkład inżynierów polskich w dzieło europejskiej i światowej cywilizacji technicznej. Omówiono m.in.osiągnięcia Polaków w dziedzinie budownictwa, rozwoju transportu, elektryki i mechaniki. Podkreślono rolę polskich wynalazców, również tych bardzo młodych, w rozwoju gospodarki oraz formowaniu kultury zarówno materialnej, jak i duchowej. W intersujący sposób ujął to w swoim wystąpieniu, prof. dr hab. inż. Bolesław Orłowski.
Lato 2012 r., stanica harcerska „Biały Brzeg” w Rączkach w Świętokrzyskiem. Jak co roku kadra Klubu Astronomicznego „Almukantarat” rozbija namioty i przygotowuje obóz. Wkrótce nadjeżdżają pierwsi uczestnicy, wśród nich i ja, świeżo upieczony absolwent gimnazjum. Na koncie mam kilka sukcesów w konkursach przedmiotowych, m.in. z matematyki, fizyki i geografii. Z zaproszenia na obóz skorzystałem z ciekawości, o astronomii wiem niewiele. Wkrótce ma się to jednak zmienić.
Michał Grendysz
Osoby z niezdiagnozowanym lub niewłaściwie leczonym nadciśnieniem tętniczym są bardziej narażone na wystąpienie udaru mózgu. To poważne ryzyko, często lekceważone i zupełnie nieuświadamiane, gdyż nadciśnienie nie boli. Tymczasem udar mózgu jest trzecią, po chorobie niedokrwiennej serca i nowotworach, przyczyną zgonów.
Irena Fober