Dokładnie w dzień powstania 70 lat temu Naczelnej Organizacji Technicznej, w sobotę 12 grudnia 2015 r., do sali Warszawskiego Domu Technika NOT przybyli znakomici goście, a przede wszystkim członkowie reprezentujący wszystkie sfederowane w NOT Stowarzyszenia Naukowo-Techniczne, których właśnie od 12 grudnia ubr. jest już 40.
jmk
Ciągle czekamy na wyniki współpracy nauki z gospodarką. Jej efektem mogą być tylko konkretne produkty i technologie. Nie przyczynkowe, ale ważne, otwierające nowe możliwości rynkowe. Centra transferu technologii działają na uczelniach od lat, a przełomu ciągle nie widać. Może więc ten moment okaże się ważny. Bo jak nie Politechnika Warszawska, to kto?
Jerzy Bojanowicz
Kukurydza nazywana jest rośliną przyszłości. Uprawiana jest na całym świecie, pod względem zasiewów znajduje się na trzecim miejscu w globalnych rankingach, a pod względem zbiorów – na pierwszym. Produkcja ziarna kukurydzy osiąga poziom 1 mld ton, co stanowi aż 40% produkcji ziarna wszystkich zbóż. Kukurydza ma ogromny potencjał plonowania. Jej realne możliwości plonowania sięgają 15 ton ziarna lub 25 ton suchej masy całych roślin z 1 hektara.
dr inż. Roman Warzecha
Przez całe 150-lecie „Przeglądu technicznego” towarzyszyły mu wielkie postaci i osiągnięcia polskiej techniki. Pierwszy numer ukazał się w 1866 r. Wówczas wielu polskich inżynierów wykształconych na zagranicznych uczelniach, nierzadko uczestników Powstania Listopadowego i Styczniowego, w różnym charakterze pracowało na ziemiach polskich i za granicą – na 5. kontynentach! Poniżej najbardziej znani, których dokonania miały miejsce w latach 1866-86 – pierwszym 20-leciu „Przeglądu Technicznego” .
Tematyka artykułu jest oryginalna pod względem merytorycznym ze względu na odmienne od dotychczasowych zdefiniowanie pojęć nauki o zarządzaniu w tym przyjęcie prakseologicznej teorii i definicji państwa jako organizacji będącej całością o systemowym powiązaniu jej części - elementów.
Prof. Stanisław Duchniewicz, nauczyciel akademicki, prezes Fundacji na rzecz sprawnego i skutecznego zarządzania państwem przez administrację publiczną im. profesora Witolda Kieżuna, członek Rady Warszawskiej Izby Gospodarczej
Wprowadzenie w sierpniu w 2015 r. ograniczeń w dostarczaniu i odbiorze energii elektrycznej (ogłoszony 20. stopień zasilania), niewątpliwie było przyczynkiem do wielu burzliwych dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ograniczenia, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, zaskoczyły liczne przedsiębiorstwa komunalne i zakłady przemysłowe, ponieważ po wielu latach swobodnego dostępu do mocy elektroenergetycznej niewiele było podmiotów gotowych na jej nagłe ograniczenie, zarówno pod względem technicznym, jak i organizacyjnym.
Wiesław Martyniuk, Violetta Bartosiak, Artur Jagoda