Nowatorska koncepcja rozwoju gospodarki? Faktyczny przełom w praktyce życia gospodarczego? Po raz pierwszy o “Industrie 4.0" ("Przemysł 4.0") usłyszałem będąc na targach "Hannover Messe" w 2011 r. Otwierająca imprezę kanclerz Niemiec Angela Merkel zaakcentowała ambitne wyzwania stojące przed gospodarką, wymagające stosowania nowych technologii i nowej organizacji pracy.
W czasach niezapomnianego wicepremiera Zbigniewa Szałajdy (pechowego, bo wtedy nastąpił wybuch w Czarnobylu, katastrofa w Lesie Kabackim i kilka innych nieszczęść), biuro prasowe rządu zorganizowało huczny „wyjazd studyjny” do Krakowa. Chodziło o naświetlenie problemu walki ze smogiem w tym mieście i zaprezentowanie specjalnego programu rządowego. Otóż było to prawie 30 lat temu!
Zygmunt Jazukiewicz
Jesienią 2015 r. ukazała się kolejna edycja ważnej publikacji Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego ówczesnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zatytułowana: SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE W LICZBACH 2015. To tradycyjnie starannie wydane opracowanie, od lat stanowić powinno obowiązkową lekturę wielu ważnych decydentów. Nie wiadomo jednak czy stanowiło, bo jego treść nie pasuje do obowiązującej od lat, również w tym obszarze, propagandy sukcesu.
dr inż. Andrzej M. Wilk, Przewodniczący Sekcji Technik Informacyjnych SEP
W grudniu 2014 r. pociąg ED250 Pendolino zaczął jeździć po Centralnej Magistrali Kolejowej, z prędkością 200 km/h. Na razie tylko między Zawierciem i Olszamowicami, a więc na 76,820 km. Rok 2016 ma dorzucić kolejne odcinki.
boj
Dzień Mechanika może być ważny w życiorysie niejednego wybitnego absolwenta. Tego dnia, 10 grudnia 2015 r. w warszawskiej „Kinotece” odbyła się uroczysta Gala podsumowująca XV edycję Ogólnopolskiego Konkursu SIMP na najlepszą pracę dyplomową obroniona w krajowych uczelniach technicznych oraz IX edycję Konkursu „Technik-Absolwent”.
Drugim po kotłach, za to działającym przez cały rok źródłem smogu są silniki samochodowe. Likwidacja tego źródła będzie jeszcze trudniejsza i bardziej kosztowna, niż kotłów węglowych. Walczący ze smogiem mają tu przeciw sobie znacznie potężniejsze siły: kierowców i światowy przemysł paliwowo-motoryzacyjny.
jaz.
Najbardziej znani polscy inżynierowie, których dokonania miały miejsce na przełomie XIX i XX w.
(kolejność wg roku urodzenia)
Wilno i jego okolice słynęły z budowli podziemnych, tuneli i zbrojowni, „Twierdze” to jedna z większych budowli podziemnych. Budowa tunelu nastąpiła już w latach 1850-60.
doc. dr Ryszard Kuzmo
Toczy się obecnie dyskusja nad rolą przemysłu w Polsce i UE. Reindustrializacja może być szansą dla Europy. W krajach zachodnich z dumą prezentuje się najwybitniejszych wynalazców i twórców przemysłu. My mamy równie wybitnych inżynierów. Karol Franciszek Pollak należał do najbardziej znanych elektrotechników europejskich, był autorem m.in. 98 patentów oraz znakomitym przedsiębiorcą i pionierem światowego przemysłu akumulatorowego.
Piotr Szymczak, Ryszard Migdalski, Krzysztof Sitkiewicz
Coraz częściej rodziny posiadają więcej niż jeden samochód: pierwszy służy nam do dalekich wypraw, a drugi: „osiołek” na co dzień, dowożąc nas do pracy, szkoły, na uczelnię; wygodny, tani i bezpieczny. Poniżej propozycje rodzinne: crossovera i samochodu „do wszystkiego”…
jt
Badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że wydarzenia z życia przodków mogą mieć wpływ na zachowanie człowieka, poprzez przekazanie ich w postaci pamięci genetycznej. Skutki głodu, jaki dotknął wiele krajów w czasie II Wojny Światowej wpłynęły na kod genetyczny pokolenia wojennego. Dzieci urodzone po wojnie i po niedożywieniu też odczuły pewne konsekwencje. Nawet w okresach, kiedy żywność stała się dostępna i wojna się skończyła, pozostała genetyczna pamięć. I to trwało przez dłuższy czas.
Maciej Kamyk
Trzęsienie ziemi o sile 7,9 stopnia w skali Richtera, jakie miało miejsce w roku minionym w Nepalu było jednym z najtragiczniejszych i najbardziej niebezpiecznych w historii tego regionu. W Chile wystąpiło w ubiegłym roku jeszcze silniejsze trzęsienie ziemi, bo w skali Richtera było to 8,4 stopnia. Na szczęście Polska jest państwem o niewielkiej sejsmiczności naturalnej. Ale wstrząsy bywają, i to groźne.
Anna Bielska, Marek Bielski
To może być najlepsza inwestycja w 2016 r. Każdy niewypalony papieros może przedłużyć życie o 11 minut. Zapalając papierosa zaraz po przebudzeniu, zaczynasz dzień od zaaplikowania sobie, oprócz nikotyny, czterech tysięcy związków chemicznych, z których 250 jest bardzo niebezpiecznych dla zdrowia, a co najmniej 40 to substancje silnie rakotwórcze. Na przykład cyjanowodór, podczas I wojny światowej używany jako broń chemiczna.
Irena Fober