Z Agnieszką Zwierko, śpiewaczką operową, Honorowym Złotym Inżynierem „Przeglądu Technicznego”, rozmawia Jerzy Bojanowicz.
Inżynierowie polscy, których największe osiągnięcia naukowe i techniczne przypadły na lata 1900-1918 (Dokończenie z numeru 4/2016).
Z dr inż. arch. IZABELĄ MIRONOWICZ z Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, sekretarzem generalnym Association of European Schools of Planning (AESOP) w latach 2011-2015, obecnie reprezentantką AESOP w Brussels European Liaison Office (BELO) rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.
W „Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2030” podkreśla się konieczność wprowadzenia ścisłej współzależności celów polityki przestrzennej i regionalnej. Podstawą programu powinien być rozwój sieci powiązań funkcjonalnych krajowych ośrodków wzrostu, oparty na policentrycznej metropolii sieciowej. Rdzeń metropolii sieciowej stanowić ma 25 najważniejszych miast polskich. A do nich są podłączane ośrodki subregionalne i lokalne.
Anna Bielska, Marek Bielski
Z analizy „The Oxford Economics Global Cities 2030” wynika, że za 15 lat większość gigantycznych metropolii świata znajdować się będzie w Chinach. Najszybciej rozwijać się będzie Szanghaj w delcie Jangcy, Shenzhen i Guangzhou w delcie Rzeki Perłowej w okolicach Hongkongu oraz ogromna aglomeracja wokół Pekinu.
Irena Fober
Szklane mosty? Ależ tak! Dzięki najnowocześniejszym technologiom ostatnie lata obfitują w realizacje bardzo śmiałych projektów architektonicznych, które jeszcze w minionym wieku były nie do urzeczywistnienia.
Anna Bielska
Na wyniki tego rankingu czekają rodzice uczniów kończących naukę w gimnazjum, bo przecież nikomu, tak jak im, nie zależy na wyborze szkoły gwarantującej wysoki poziom nauczania. Czekają też niecierpliwie samorządowcy, bo któż nie chce mieć satysfakcji, iż jest edukacyjnym championem.
Janusz M. Kowalski
Na 4. konferencji „Edukacja innowatorów kluczem postępu" zorganizowanej przez Związek Rzemiosła Polskiego, FSNT-NOT oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji dominował temat zaangażowania środowisk zawodowych i firm w proces edukacyjny. Pierwsze kroki zostały zrobione, z rezultatem obiecującym. Trzeba pójść dalej.
Polskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Montażu dopiero buduje swoją tożsamość. Służyła temu pierwsza, styczniowa konferencja w Warszawskim Domu Technika NOT pod hasłem „Proces montażu- sztuka czy rzemiosło”.
Od kilkunastu lat trwa w Polsce spór o bobra. Zdaniem środowisk ekologicznych ten największy europejski gryzoń jest nieodłącznym elementem naszej przyrody i należy go chronić, a gdyby ktoś mu wyrządzał krzywdę, powiadomić odpowiednie służby. Natomiast osoby i instytucje, zwłaszcza odpowiedzialne za ochronę przeciwpowodziową, twierdzą wprost, że to szkodnik, który psuje infrastrukturę wałów ochronnych, blokuje przepusty drogowe i powoduje zapadanie się dróg, więc nie wolno pozwalać na dalszy rozwój tego gatunku, a w skrajnych przypadkach trzeba go odstrzeliwać.
Henryk Piekut
Zdrowo się odżywiasz? Podczas zakupów pilnie czytasz etykiety produktów spożywczych? Brawo! Znajdujesz się w grupie 14% świadomych konsumentów, których interesuje wartość odżywcza wybieranych artykułów. Kłopot w tym, że po zidentyfikowaniu kalorii, ilości tłuszczu i cukrów, mało kto spojrzy na ostatnie miejsce w tabelce, gdzie zazwyczaj ukrywa się sól. Instytut Żywności i Żywienia ostrzega przed solą. Do długiej listy schorzeń, które wywołuje nadmierne spożycie NaCl, naukowcy dodali ostatnio nowotwory, otyłość i demencję.
Irena Fober
Nadchodzi wiosna, a to oznacza dla prawdziwego cyklisty sygnał, że warto zapoznać się z technicznymi innowacjami i dobrze przygotować swój jednoślad do trudów przyszłych eskapad.
Anna Bielska Marek Bielski